Ekspertai sako, ką verta žinoti prieš gaminant naują raktą?


Categories :

Jeigu teko stovėti prie užrakintų durų be rakto – supranti, kad tai ne tik nepatogu. Tai erzina, brangu ir dažnai sugadina visą dieną. Būtent tada ir pagalvoji apie atsarginį raktą. Arba, dar blogiau – pradedi skubėti pas pirmą pasitaikiusį meistrą, nežinodamas, kas tavęs laukia.

Kad naujo rakto gamyba nevirstų loterija, kalbinome raktų meistrus, kurie kasdien mato pačius įvairiausius atvejus – nuo nudilusių raktų iki klientų, bandžiusių „pasidaryti patys“. Jie iškart pasakė – raktas nėra tik metalo gabalas. Tai tavo namų saugumas.

Pirmiausia – suprask, kokio rakto tau reikia.

Dažniausiai žmonės nežino, ar turi paprastą mechaninį raktą, ar tokį, kurį gaminant reikia specialios kortelės. O kai to nežinai, rizikuoji sumokėti už nieką. Štai ką reikėtų išsiaiškinti dar prieš einant pas meistrą:

  • Patikrink, ar rakte nėra įrašyto kodo ar prekės ženklo
  • Pažiūrėk, ar buvo duota apsaugos kortelė – be jos raktų kai kuriais atvejais nepavyks pagaminti
  • Įsitikink, ar tai ne čipinis raktas (dažniausiai pasitaiko automobiliams ir kai kuriems lauko vartams)

Svarbu suprasti, kad kai kurie raktai gaminami tik autorizuotuose centruose. Toks sprendimas saugo nuo neteisėto dublikatų darymo, bet kartu reiškia – pigiai ir greitai nebus.

Verta susimąstyti, kur gamini.

Internete galima rasti šimtus skelbimų apie „greitą rakto gamybą“. Tačiau ekspertai iš Sos atrakinimas įspėja – ne visur kokybė eina kartu su greičiu. Prastesnės įrangos meistrai dažnai nukopijuoja raktą netiksliai, o tada jis arba stringa, arba gadina spyną. Pasitaiko atvejų, kai klientai grįžta su nuotraukomis – raktas „nukando“ spynos mechanizmą.

Pasak ilgamečio raktų gamintojo, geras meistras ne tik padaro kopiją. Jis patikrina, ar originalas nėra per daug nudilęs, ar spyna nėra pažeista, pasiūlo patvariausią ruošinį.

Kaip atpažinti, ar tau verta pasidaryti dublikatą?

Jeigu kasdien naudoji tą patį raktą – laikui bėgant jis dils. O jeigu turi tik vieną raktą – anksčiau ar vėliau jo netekimas taps problema. Ekspertai siūlo nesulaukti kol tai įvyks:

  • Padaryk bent vieną dublikatą ir laikyk atskirai nuo pagrindinio
  • Jeigu gyveni su artimaisiais – pasirūpink, kad visi turėtų po kopiją
  • Turint itin svarbias patalpas (pavyzdžiui, sandėlį ar ofisą) verta turėti rezervinius raktus pas patikimus žmones

Dar vienas svarbus patarimas – jei raktas nulūžo ar pradėjo sunkiai suktis, neverta bandyti jį ištraukti atsuktuvu. Pasak meistrų, tokie „namudiniai“ sprendimai dažnai baigiasi dvigubomis išlaidomis: teks taisyti spyną ir gaminti naują raktą.

Raktų gamyba – tai ne paskutinės minutės reikalas.

Tai mažas, bet labai svarbus sprendimas, kuris gali padėti išvengti streso, išlaidų ir sugadintų spynų. O patirtis rodo – tie, kurie iš anksto pasirūpina atsarginiais raktais, rečiau patenka į nemalonias situacijas.

Jeigu nori, galiu paruošti papildomą pastraipą su mini palyginimu skirtingų rakto tipų – mechaninio, čipinio ir magnetinio. Ar reikėtų?