Kodėl nereikėtų griauti pastato savarankiškai? Dažniausios klaidos ir jų pasekmės

Saugumo reikalavimai, kurie dažniausiai ignoruojami
Statybų ir griovimo darbai yra vieni pavojingiausių statybos pramonėje. Deja, daugelis savininkų, bandydami sutaupyti, imasi pastato griovimo darbų savarankiškai, neatsižvelgdami į esminius saugumo reikalavimus.
Pirmiausia, dažnai pamirštama, kad prieš pradedant bet kokius griovimo darbus būtina atlikti išsamų pastato konstrukcijų tyrimą. Ignoruojant šį reikalavimą, galima netyčia pažeisti laikančiąsias konstrukcijas, kas gali sukelti pastato dalių griūtį. Lietuvoje kasmet registruojama keletas incidentų, kai netinkamai įvertinus pastato būklę įvyksta nelaimingi atsitikimai.
Antra, asbestinių medžiagų tvarkymas. Daugelyje senesnių pastatų naudotos asbestinės medžiagos, kurios kelia rimtą pavojų sveikatai. Šių medžiagų šalinimui reikalingos specialios priemonės ir kvalifikuoti specialistai. Savarankiškai tvarkant asbesto turinčias medžiagas, kyla didelis pavojus ne tik sau, bet ir aplinkiniams, ypač jei asbesto dulkės patenka į orą.
Taip pat dažnai ignoruojami apsaugos priemonių reikalavimai. Specialistai visada naudoja šalmus, respiratorius, apsauginius akinius, pirštines ir kitas apsaugos priemones. Tuo tarpu savarankiškai dirbantys asmenys dažnai dirba be tinkamos apsaugos, rizikuodami savo sveikata ir gyvybe.
Teisinės pasekmės ir baudos už nelegalius griovimo darbus
Pastatų griovimo darbai Vilnius mieste ir visoje Lietuvoje yra griežtai reglamentuojami teisės aktais. Griovimo darbai be reikiamų leidimų gali sukelti rimtų teisinių pasekmių ir didelių baudų.
Pagal Lietuvos Respublikos statybos įstatymą, statybos ar griovimo darbams reikalingas statybos leidimas. Be šio dokumento atliekami darbai laikomi savavališka statyba ar griovimu. Už tai numatytos baudos fiziniams asmenims nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų, o juridiniams asmenims – dar didesnės.
Be to, jei atliekant nelegalius griovimo darbus būtų padaryta žala trečiųjų asmenų turtui, sveikatai ar gyvybei, kaltininkas turėtų atsakyti ne tik administracine, bet ir civiline ar net baudžiamąja tvarka. Pavyzdžiui, jei dėl netinkamai atliktų griovimo darbų būtų pažeista kaimyninio pastato konstrukcija ar sukeltas gaisras, žalą patyrusios šalys gali reikalauti kompensacijos.
Taip pat svarbu žinoti, kad nelegaliai nugriovus pastatą, savininkas gali susidurti su problemomis tvarkant nuosavybės dokumentus, parduodant ar įkeičiant žemės sklypą.
Ekonominės pasekmės: papildomos išlaidos ir laiko nuostoliai
Nors savarankiškas pastato griovimas gali atrodyti kaip būdas sutaupyti, realybėje tai dažnai veda prie didesnių išlaidų ilgalaikėje perspektyvoje.
Vienas akivaizdžiausių pavyzdžių – netinkamai atliktų darbų taisymas. Kai savininkui nepavyksta tinkamai nugriauti pastato, jis galiausiai vis tiek kreipiasi į profesionalus, kuriems tenka ne tik užbaigti darbus, bet ir ištaisyti padarytas klaidas. Tokiais atvejais išlaidos gali būti 2-3 kartus didesnės nei būtų buvusios iš pradžių samdant specialistus.
Statybinių atliekų tvarkymas taip pat dažnai įvertinamas neteisingai. Neretai savininkai pamiršta, kad statybinės atliekos turi būti rūšiuojamos ir utilizuojamos pagal griežtus aplinkosaugos reikalavimus. Netinkamas atliekų tvarkymas gali užtraukti baudas ir papildomas išlaidas.
Be to, griovimo procesas gali užtrukti daug ilgiau nei planuota. Tai ypač aktualu, kai planuojama nauja statyba, ir dėl užsitęsusių griovimo darbų tenka keisti visą projekto grafiką.
Tikri atvejai: kai savarankiški griovimo darbai virto katastrofa
2022 metais Vilniaus rajone viena šeima nusprendė savarankiškai nugriauti seną ūkinį pastatą. Neįvertinus, kad pastato siena buvo bendra su kaimynų tvora, buvo pažeista ne tik tvora, bet ir kaimynų inžinerinės komunikacijos. Galutinė žalos suma viršijo 4000 eurų, neskaitant teisinių procesų išlaidų ir sugadintų kaimyninių santykių.
Kitame atvejyje Kauno rajone savininkas, griaudamas garažą, pažeidė požeminį elektros kabelį. Dėl to be elektros liko ne tik jo, bet ir kaimyniniai namai. Elektros tiekimo atkūrimas ir žalos atlyginimas kainavo virš 3000 eurų.
2021 metais, atliekant savavališkus griovimo darbus Tauragėje, vieno pastato griovimas sukėlė gretimo pastato sienų įtrūkimus. Negana to, kadangi darbai buvo atliekami be leidimų, draudimo kompanija atsisakė kompensuoti nuostolius, o savininkas turėjo atlyginti ne tik tiesioginę žalą, bet ir kaimynų verslo nuostolius dėl laikino veiklos sustabdymo.
Ekspertų komentarai: kodėl verta rinktis profesionalias paslaugas
UAB „Griaunam.lt” vadovas pabrėžia: „Per savo 15 metų patirtį nuolat susiduriame su situacijomis, kai klientai kreipiasi jau pridarę žalos. Profesionalūs griovimo darbai – tai ne tik technika ir fizinė jėga. Tai kruopštus planavimas, saugos užtikrinimas ir tinkamas atliekų tvarkymas.”
„Kiekvienas pastatas turi savo ypatumus ir silpnąsias vietas. Prieš griovimą mes visada atliekame išsamią konstrukcijų analizę, įvertiname rizikas ir tik tada pasiūlome optimalų griovimo planą. Taip užtikrinama, kad darbai būtų atlikti saugiai ir efektyviai,” – aiškina „Griaunam.lt” projektų vadovas Gintaras Jankauskas.
Inžinierius priduria: „Profesionalios įmonės ne tik turi specialią techniką ir patirtį, bet ir visus reikiamus leidimus bei draudimus. Įvykus nelaimingam atsitikimui, nuostoliai būtų kompensuojami draudimo – tai apsauga tiek užsakovui, tiek aplinkiniams.”
Aplinkosaugos specialistė Rasa Butkienė pabrėžia ekologinius aspektus: „Profesionalios griovimo įmonės žino, kaip tinkamai tvarkyti pavojingas atliekas. Pavyzdžiui, asbesto turinčios medžiagos ar užterštas gruntas turi būti šalinami laikantis griežtų reikalavimų. Savarankiškai tai padaryti tinkamai praktiškai neįmanoma be specialių žinių ir įrangos.”
Ekspertai vieningai sutinka, kad bandymas sutaupyti atliekant griovimo darbus savarankiškai dažniausiai baigiasi didesnėmis išlaidomis, sugaištu laiku ir net sužalojimais. Investicija į profesionalias paslaugas yra ne tik saugesnė, bet dažnai ir ekonomiškai naudingesnė ilgalaikėje perspektyvoje.