Kokios sveikatos priežiūros paslaugos Lietuvoje yra nemokamos?

Aktualijos
Nustatymai

Konsultuojame, komentuojame 

Privalomasis sveikatos draudimas (PSD) kiekvienam juo apsidraudusiam žmogui garantuoja nemokamą sveikatos priežiūrą. Nemokamomis sveikatos priežiūros paslaugomis vadinamos paslaugos, kurios yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Kitaip tariant, už gydymą Lietuvoje antrą kartą mokėti nereikia, jeigu kas mėnesį mokamos PSD įmokos. Tačiau yra kelios sąlygos ir išimtys. Kokios jos?

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad pirmoji sąlyga Lietuvos gyventojams gauti nemokamas gydymo paslaugas, kompensuojamuosius vaistus, daugelį medicinos pagalbos priemonių, gydytojų konsultacijas ir kitą pagalbą gydymo įstaigose yra būti apdraustam PSD. Taigi jei žmogus kartą per mėnesį moka (arba už jį sumoka darbdavys ar valstybė) PSD įmokas, visos jam reikalingos sveikatos priežiūros paslaugos yra apmokamos PSDF biudžeto lėšomis.

Labai svarbu atkreipti dėmesį, ar gydymo įstaiga, į kurią žmogus kreipiasi, turi sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK). Tai antroji sąlyga pacien­tui gauti nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas.

Svarbu žinoti, kad su TLK sudariusi sutartį sveikatos priežiūros įstaiga privalo informuoti pacientus apie galimybę nemokamai gauti ligonių kasų lėšomis apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas. Jei gydymo įstaigoje paprašoma susimokėti ar primokėti už gydymo paslaugas, pirmiausia būtina išsiaiškinti, kodėl to reikalaujama. Specialistai primena, kad šiuos klausimus pirmiausia reikėtų aiškintis gydymo įstaigoje – jei negaunate atsakymo iš gydančio gydytojo, būtina kreiptis į administraciją. Jeigu pateikti atsakymai ar argumentai neįtikina, prieš mokant už paslaugas ar vaistus patartina pasikonsultuoti su TLK gyventojų aptarnavimo skyriaus darbuotojais.

Susirgus visuomet pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytoją. Jis, įvertinęs paciento sveikatos būklę, prireikus gali siųsti pacientą gydytojo specialisto konsultacijai. Taigi gydytojo išrašytas siuntimas yra trečioji sąlyga gauti nemokamas gydytojo specialisto paslaugas.

Vis dėlto yra kelios išimtys, kuomet žmogus į gydytoją specialistą gali kreiptis savo iniciatyva – be siuntimo – ir būti tik­ras, jog paslaugos jam bus suteiktos nemokamai. Šeimos gydytojo siuntimo nereikia kreipiantis į gydytoją dermatovenerologą, taip pat jei į tą patį specia­listą dėl tos pačios priežasties kreipiamasi pakartotinai (t. y. gydytojas nurodė atvykti pakartotinai, nes dar tęsia paciento tyrimą ar gydymą) arba pacientas serga lėtine liga, dėl kurios jam reikalinga ilgalaikė stebėsena. Žinoma, būtinoji pagalba teikiama taip pat be siuntimo.

Nors, laikantis visų trijų minėtų sąlygų, sveikatos priežiūros paslaugos Lietuvos gyventojams yra nemokamos, išlieka išimtis – mokamų paslaugų sąrašas. Visais atvejais gydymo įstaigose mokama už paslaugas, tiesiogiai nesusijusias su ligų gydymu. Šiame sąraše – kosmetinės chirurgijos operacijos, akupunktūra ir manualinė terapija, dermatologo kosmetinės procedūros, nėštumo nutraukimas, dantų implantavimas ir kt.

Taip pat gydymo įstaigoje mokėti reikės, jei žmogus, turintis teisę į nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas, savo nuožiūra, be gydytojo rekomendacijos, pasirinks brangiau kainuojančias paslaugas. Tuomet pacien­tas šių paslaugų faktinių ir bazinių kainų skirtumą privalės apmokėti pats. Be to, jeigu pacientas savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras, nesusijusias su pagrindinės ligos gydymu, taip pat privaloma susimokėti visą jų kainą. Šiais atvejais paciento pasirinkimas turi būti motyvuotas ir konkrečiai įvardytas, patvirtintas paciento ir gydytojo parašais medicininiuose dokumentuose. Už paslaugą sumokama gydymo įstaigos kasoje, pacien­tui išduodamas kasos kvitas.

Svarbu žinoti, kad ligos istorijoje parašu patvirtinę savo sutikimą mokėti už gydymo paslaugas ar įsigyti savo lėšomis vaistų ar medicinos pagalbos priemonių, vėliau neturėsite teisės reikalauti iš gydymo įstaigos atlyginti patirtus nuostolius.

VLK ir „Bičiulystės“ inf.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas