Penki diabeto ženklai, kuriuos pajutus verta pasitikrinti

Aktualijos
Nustatymai

Konsultuojame, komentuojame

Cukrinis diabetas – viena dažniausių lėtinių ligų, kurios pirmųjų požymių kai kurie sergantieji gali net neatpažinti. Tačiau būtent ankstyva ligos diagnozė gali padėti išvengti komplikacijų. Specialistai primena šią ligą atpažinti padedančius simptomus, tačiau pabrėžia, kad geriausias būdas įsitikinti – cukraus kiekio kraujyje matavimas ir gydytojo konsultacija.

„Eurovaistinės“ farmacininkė Elvyra Ramaškienė atkreipia dėmesį, kad anksti pastebėti diagnozę svarbu tiek sergantiems I, tiek ir II tipo diabetu, nes delsimo pasekmės abiem atvejais panašiai skaudžios. Tiesa, I tipo diabetas pasireiškia kur kas ryškesniais ženklais ir yra labiau atpažįstamas, na o II tipo gali tyliai tūnoti ir keletą metų.


Svarbiausi ženklai

„I tipo diabetas diagnozuojamas, kai žmogaus imunitetas ima naikinti insuliną gaminančias kasos ląsteles. Juo dažniausiai suserga jauni žmonės, iki maždaug 35–40 metų. Neretai diagnozuojamas vaikams, paaugliams. II tipo diabetą dažniausiai nulemia žmogaus gyvenimo būdas, ligos ar jų komplikacijos. Jis dažniau pasireiškia vyresniems“, – aiškina E. Ramaškienė.

Pasak jos, I tipo diabeto simptomai yra gana ryškūs ir pasireiškia gana greitai. Pirmieji 5 simptomai: labai padidėjęs troškulys, gausus šlapinimasis, padidėjęs nuovargis, silpnumas ir pastebimas kūno masės mažėjimas. Po kiek laiko pasireiškia dar vienas išskirtinis ženklas – burnoje pradedamas justi acetono kvapas. O štai II tipo diabetas pasirodo ne taip aiškiai. Susirgus šiuo diabetu, simptomai yra labai panašūs, tačiau ne taip jaučiami. Ir, priešingai nei sergant I tipo diabetu, kūno svoris šiuo atveju dažniausiai gerokai padidėja, fiksuojamas nutukimas, antsvoris.

„Kuo vėliau nustatomas cuk­rinis diabetas, tuo daugiau gresia komplikacijų ir jos vis sunkesnės. Didelė dalis sergančių II tipo diabetu kenčia nuo širdies ar kraujagyslių ligų tik todėl, kad per vėlai kreipiasi į gydytoją. Nors laiku pastebėjus pažymius, dar galima visiškai atstatyti organizmą“, – pažymi „Eurovaistinės“ farmacininkė.

Pasak jos, komplikacijos dažnai paliečia ne tik kraujagyslių sistemą, bet taip pat regą, nervus, inkstus, todėl turint įtarimų geriausia pasitikrinti ir laiku kreiptis į gydytojus.


Tikrintis – visiems

Turint įtarimų geriausia išsitirti cukraus kiekį kraujyje. Tai svarbu visiems, ypač tiems, kurių giminėje būta ligos atvejų, taip pat turintiems antsvorio ir vyresnio amžiaus žmonėms.

„Pagyvenę žmonės dažnai turi problemų su kepenimis, kasa, širdies ir kraujagyslių ligomis. Šios ligos skatina cukrinį diabetą. Kita ligos priežastis – mažas aktyvumas, kai organizme cukrus ima kauptis ir ne taip greitai skaidosi“, – aiškina „Eurovaistinės“ farmacininkė.

Ji atkreipia dėmesį, kad diabetu gali baigtis ir labai rimta gripo komplikacija. Jei persirgus gripu jaučiami neaiškūs, nebūdingi gripui simptomai, verta išsiaiškinti, kokia jų priežastis.

Kasmet lapkritį įvairios sveikatos įstaigos ir organizacijos tradiciškai aktyviau kviečia nemokamai išsitirti ir pasimatuoti cukraus kiekį kraujyje. Vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ ir diabetu sergančius žmones vienijančių organizacijų inicia­tyva pernai tokia akcija vyko keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Rezultatai parodė, kad tarp beveik 1000 atsitiktinai patikrintų žmonių daugiau nei dešimtį dėl didelės rizikos teko iš karto siųsti konsultuotis pas šeimos gydytojus.

E. Ramaškienė pabrėžia, kad prieš tikrinantis rekomenduojama nevalgyti, nes tam tik­ri suvalgyti produktai gali paveikti gliukozės koncentraciją kraujyje.

„Bičiulystės“ inf.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas