Pirmą kartą kompensuojami tik pigiausi vaistai

Aktualijos
Nustatymai

Konsultuojame, komentuojame

Nuo kovo 1 d. Lietuvoje įsigaliojo naujovės, su kuriomis gali susidurti atėjusieji į vaistinę įsigyti gydytojo skiriamų kompensuojamųjų vaistų.

Nuo šiol gydytojui išrašant kompensuojamąjį vaistą pirmą kartą ar po ilgesnės pertraukos, recepte automatiškai atsiras žyma – pirmas paskyrimas. Vaistinės tokiais atvejais bus įpareigotos išduoti pigiausius vaistus.

Jei pacientas nenorės rinktis pigiausio vaisto, jis galės rinktis kitą vaistą kaip nekompensuojamą ir už jį sumokėti visą kainą.

Siekiant užtikrinti sklandų šios naujovės įgyvendinimą, visą mėnesį šiai tvarkai bus taikomas pereinamasis laikotarpis.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, taip siekiama sumažinti vartotojų išlaidas, skatinti generinių vaistų vartojimą, padidinti konkurenciją tarp vaistų gamintojų.

A.Verygos teigimu, Lietuva ne pirmoji šalis, įdiegusi tokią tvarką. Tokia praktika taikoma Vakarų Europoje, Skandinavijoje, Latvijoje, Estijoje ir kai kuriose kitose šalyse.

Turimi duomenys rodo, kad pirmo paskyrimo vaistai nebūtinai bus tik generiniai, nes skiriamas pigiausias vaistas, priklausys nuo to, kuris tiekėjas pasiūlys žemiausią vaisto kainą.

Viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, Latvija tokią naujovę įvedė jau 2012 m. Tai jiems padėjo pigiausių vaistų vartojimą padidinti iki 66 proc. Tai buvo stiprus konkurencijos tarp gamintojų paskatinimas ir, pavyzdžiui, Latvijoje vieno iš populiariausių širdies ir kraujagyslių ligoms skirto vaisto kainos sumažėjo 46 proc.

SAM ir „Bičiulystės“ inf.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas