Kuo skiriasi slauga ir palaikomasis gydymas bei paliatyvi slauga

Aktualijos
Nustatymai

Klausėte–atsakome

„Bičiulystės“ skaitytojai domisi, kas yra paliatyvioji slauga ir kuo ji skiriasi nuo įprastos slaugos ligoninėje.

Paliatyvioji slauga yra neatsiejama slaugos ir palaikomojo gydymo dalis. Pasaulinė sveikatos organizacija paliatyviąją pagalbą apibrėžia kaip pagalbą ligoniui, sergančiam įprastomis gydymo priemonėmis neįveikiama liga. Paliatyvioji pagalba – tai skausmo ir kitų simptomų kontrolė, kančių mažinimas, gyvenimo kokybės gerinimas ligoniams, sergantiems aktyvia, progresuojančia, įsisenėjusia liga, kai pasveikti nesitikima. Taip pat į šią pagalbą įeina psichologinių, socialinių ir dvasinių problemų sprendimas. Šios pagalbos tikslas – siekti kuo geresnės ligonių ir jų artimųjų gyvenimo kokybės, stengtis sumažinti ligonio socialinę izoliaciją, susijusią su ligos progresavimu, nerimą ir baimę, leisti žmogui numirti oriai, o jo artimiesiems tuo metu suteikti reikiamą pagalbą.

Reikalingi dokumentai: siuntimas /išrašas Forma Nr.027/a (trumpa anamnezė, objektyvūs duomenys, diagnozė, dėl kurios ligoniui būtina paliatyvioji pagalba, taikytinas gydymas, atlikti tyrimai, patvirtinantys paliatyviosios pagalbos būtinumą, siuntimo tikslas, jį išdavusio gydytojo bei kitų gydytojų specialistų pagal medicinines indikacijas išvados dėl paliatyvios pagalbos paslaugų taikymo). Stacionarinės paliatyviosios pagalbos paslaugų išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis neribojant šių paslaugų teikimo truk­mės ir nepriklausomai nuo to, ar pacientui jau buvo suteiktos stacionarinės slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugos.

Slauga ir palaikomasis gydymas – stacionarinė medicinos pagalba pacientams, kai aiški ligos diagnozė ir nereikalingas specializuotas gydymas. Ši pagalba teikiama ligoniams, kurie negali namuose patys apsitarnauti ir neturi artimųjų, galinčių padėti, sergantiems sunkiu širdies, kvėpavimo nepakankamumu. Šiems ligoniams reikalingas gydymas diuretikais, širdį veikiančiais glikozidais, kitais medikamentais, kuriuos skiriant turi būti nuolat stebima ligonio būklė. Į palaikomojo gydymo sąvoką įeina ligonių gydymas po ūmių smegenų kraujotakos sutrikimų, kai po gydymo specia­lizuotame skyriuje ligonio būk­lė išlieka sunki ir negalima jo reabilituoti; šiems ligoniams šalia medikamentinio gydymo ir slaugos yra skiriamos minimalios reabilitacijos procedūros. Gydomi ligoniai, patyrę traumas, po radikalaus gydymo, kai reikalingas dirbtinis maitinimas, tracheostomos, cistostomos priežiūra; kai ligoniams yra sutrikusios pažintinės funkcijos.

Reikalingi dokumentai: medicininis dokumentas siuntimas /išrašas Forma Nr.027/a, asmens tapatybės dokumentas. Šios paslaugos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto, bet ne ilgiau kaip už 120 dienų per kalendorinius metus.

Ing­rida PAVLOVSKIENĖ
LND socialinė darbuotoja

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas