Vaikams išlaikyti – tėvų galimybes atitinkanti suma

Aktualijos
Nustatymai

Klausėte–atsakome

„Šiuo metu vyksta skyrybų su žmona procesas. Auginame du vaikus. Aš pats turiu negalią nuo gimimo, esu darbingas tik 20 procentų. Dėl sveikatos problemų negaliu dirbti, gaunu tik 380 eurų išmoką per mėnesį. Mane domina, koks alimentų dydis gali būti priteistas iš manęs vaikams išlaikyti, nes ir pats turiu išgyventi, o pajamos nėra didelės. Aš neatsisakau vaikų išlaikyti, noriu matytis su jais, lankyti, kartu leisti atostogas, esant galimybei nupirkti būtinų daiktų. Tačiau žmona nori po 150 eurų vaikui, bet ar tai realu? Kaip tuomet man gyventi?“ – domisi Andrius P.

Išlaikymas (alimentai) yra vieno iš tėvų skiriamos lėšos savo nepilnamečiui vaikui, o kai kuriais atvejais – pilnamečiui vaikui išlaikyti. Pareiga išlaikyti savo vaikus yra sudėtinė tėvų valdžios dalis. Vaikų išlaikymo tvarka ir forma nustatoma bendru tėvų susitarimu. Tuo atveju, jeigu tėvai nesusitaria ir vienas iš jų nevykdo pareigos išlaikyti savo vaikus, išlaikymo forma ir dydis nustatomi teismo sprendimu.

Noriu iškart pažymėti, kad įstatymų leidėjas nėra nustatęs minimalaus ar maksimalaus išlaikymo vaikui dydžio. Koks išlaikymo dydis užtikrina būtinas vaiko raidos sąlygas, kiekvienu atveju sprendžia teismas, atsižvelgdamas į konkrečias bylos aplinkybes. Teismų praktikoje pripažįstama, kad orientaciniu kriterijumi priteisiant vaikui išlaikymą būtiniems poreikiams patenkinti pripažintinas minimalios mėnesinės algos dydžio išlaikymas, tačiau šis kriterijus yra tik orientacinis ir taikytinas atsižvelgiant į konkrečias bylos aplinkybes.

Jeigu tėvų turtinė padėtis leidžia, turi būti nustatytas maksimaliai vaikų poreikius patenkinantis išlaikymo dydis, jei ne – išlaikymo dydis turi patenkinti būtinus vaiko poreikius. Būtinieji vaiko poreikiai yra fundamentalūs, reikalingi visiems ir kiekvienam: poreikiai valgyti, gydytis, pailsėti, apsirengti, mokytis, bendrauti su draugais, t. y. būtent tai, kas yra reikalinga vaikui kasdieniame gyvenime.

Atkreiptinas dėmesys, kad jeigu vienas iš tėvų, iš kurio prašoma priteisti išlaikymą, gauna mažas pajamas, teismui nors ir priteisus iš jo prašomą išlaikymo sumą, gali kilti sunkumų vykdyti teismo sprendimą. Todėl priteisiant išlaikymą teismas visuomet įvertina tėvų turtinę padėtį ir nustato tokį vaikų išlaikymo dydį, kuris būtų realus, o teismo sprendimas – vykdytinas.

Jūsų konkrečiu atveju akivaizdu, kad prašoma suma nėra protinga, ypač kai jūs pats turite specialiųjų poreikių ir tokios sumos objektyviai negalėsite mokėti. Tokiu atveju reikia nustatyti pusiausvyrą tarp vaiko poreikių ir tėvų gaunamų pajamų, įvertinti, kokią pinigų sumą galėsite mokėti, kad būtų kuo mažiau apriboti vaiko poreikiai.

Evelina KELMELIENĖ
Lietuvos neįgaliųjų draugijos teisininkė

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas