Ar gali darbdavys atleisti iš anksto neįspėjęs?

Aktualijos
Nustatymai

Klausėte–atsakome

„Darbo kodeksas numato galimybę nutraukti darbo sutartį darbdavio valia. Dėl kokių priežasčių galima atleisti darbuotoją šiuo pagrindu? Ar būtina nurodyti atleidimo priežastį? Ar galima šiuo pagrindu atleisti negalią turintį asmenį?“ – teiraujasi „Bičiulystės“ skaitytojas.

Atsako Lietuvos neįgaliųjų draugijos teisininkė Evelina Kelmelienė.

2017 m. liepos 1 d. įsigaliojęs LR darbo kodeksas (DK) įtvirtino naują darbuotojų atleidimo pagrindą – darbo sutarties nutraukimą darbdavio valia. DK 59 str. 1 d. nustato, kad darbdavys turi teisę nutraukti darbo sutartį su darbuotoju įspėjęs prieš tris darbo dienas ir sumokėjęs ne mažesnę kaip šešių mėnesių jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką.

Kaip jau supratote, buvo įtvirtintas naujas darbo santykių teisinis reglamentavimas, galimybė darbdaviui lanksčiau nutraukti darbo santykius su darbuotoju išmokant didesnę išeitinę išmoką. Viena iš būtinųjų sąlygų nutraukiant darbo sutartį darbdavio valia – nurodyti priežastį. Konkrečiai kalbant apie darbuotojo atleidimą pagal DK 59 str. 1 d. nereiškia, kad darbo sutartis gali būti nutraukta dėl bet kokių priežasčių, šiuo atveju darbdaviui svarbu įrodyti, kad pareigų vykdymo trūkumai nulemti ne dalykinių žinių, gebėjimų stokos, bet asmeninio elgesio (charakterio savybių, susijusių su darbu, kolektyvo nariais, darbine atmosfera, kurios pasireiškia netinkamu darbuotojo elgesiu), kad toks elgesys buvo besikartojantis.

Svarbu paminėti ir tai, kad pagal šį straipsnį atleisti darbuotojo negali tam tikrų teisinių formų juridiniai asmenys – valstybės ar savivaldybės institucijos ar įstaigos, išlaikomos iš valstybės ar savivaldybės biudžeto bei iš valstybės įsteigtų fondų lėšų, taip pat valstybės ir savivaldybės įmonės, viešosios įstaigos, kurių savininkė yra valstybė ar savivaldybė.

DK 59 str. 2 dalis draudžia darbuotoją atleisti iš darbo darbdavio valia, kai atleidimo pag­rindas yra darbuotojo persekiojimas dėl dalyvavimo ginče prieš darbdavį ar dėl diskriminacijos. Darbo sutartis šio straipsnio pag­rindu negali būti nutraukta dėl dalyvavimo byloje prieš darbdavį, kaltinamą teisės pažeidimais, taip pat dėl kreipimosi į administracinius organus dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, pilietybės ir socialinės padėties, tikėjimo, santuokinės ir šeiminės padėties, ketinimo turėti vaiką (vaikų), įsitikinimų ar pažiūrų, priklausomybės politinėms partijoms ir asociacijoms, amžiaus ar kitų diskriminacinių motyvų.

Beje, šiuo pagrindu galima atleisti ir negalią turintį asmenį. Šis DK straipsnis galioja visiems. Svarbu, kad darbuotojas (su negalia taip pat) žinotų, kokia išmoka jam priklauso ir kad turi būti nurodyta atleidimo priežastis.

Noriu pažymėti, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir nelaikytina individualiai pritaikoma kiekvienam atvejui. Konkrečios situacijos aplinkybės ar pasikeitęs teisinis reguliavimas gali lemti kitokį teisinį vertinimą bei atsakymą. Norėdami gauti nemokamą individualią konsultaciją, užduokite klausimą el.paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. ar telefonu 8 615 46332 arba užsiregistruokite į susitikimą Lietuvos neįgaliųjų draugijos biure Vilniuje.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas