Daugėja dėmesio onkologiniams ligoniams

Aktualijos
Nustatymai

Konsultuojame, komentuojame

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad pastaruoju metu onkologiniams ligoniams skiriami nauji kompensuojamieji vaistai, didėja brangių tyrimų prieinamumas, perkama moderni įranga – tai tik dalis naujovių, onkologijos srityje įgyvendintų per pastaruosius kelerius metus. 

Kompensuojama daugiau vaistų, perkama nauja įranga

Per pastaruosius dvejus metus į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukti 75 nauji vaistai. Iš jų beveik pusė – 33 – skirti onkologinėms ligoms gydyti. Pernai pradėti kompensuoti vaistai, skirti kovai su plaučių, inkstų onkologiniais susirgimais, taip pat skirti lėtinei limfocitinei leukemijai, mantijos ląstelių limfomai ir kitiems susirgimams gydyti.

Siekiant padėti sergantiems onkologiniams ligoniams, pernai žengtas itin svarbus žingsnis – įgyvendinamas ciklotrono, dar žinomo kaip dalelių greitintuvas, projektas. Ši sistema leis atlikti kur kas daugiau ankstyvosios onkologinių bei kitų susirgimų diagnostikos tyrimų.

Taip pat įsigyti 2 nauji linijiniai greitintuvai bei jiems reikalinga medicinos įranga. Onkologinių ligonių gydymas didelės energijos jonizuojančiąja spinduliuote yra vienas iš pag­rindinių vėžio gydymo metodų, kuris taikomas beveik 60 proc. pacientų.

Be to, pernai atidarius gama peilio centrą, pacientams atvertos galimybės gauti kokybiškas, sveikatą tausojančias gydymo paslaugas ypač sudėtingais atvejais. Gama peiliu gydomi ir gerybiniai, ir piktybiniai navikai galvos smegenyse, išvengiant stiprios smegenų apšvitos ir su tuo susijusių negrįžtamų komplikacijų.

Taip pat įsigyta naujos kartos aukšto dažnio plaučių ventiliacijos sistema. Tai unikali, inovatyvi laringotracheobronchinė sistema, užtikrinanti aukšto dažnio plaučių ventiliaciją ir leidžianti atsisakyti įprastinės plaučių ventiliacijos. Be to, gydymo įstaigas vasarą pasieks 10 naujų skaitmeninių mamografų.


Daugiau kompensuojamų tyrimų ir naujovės organizuojant prevencines programas

Lyginant 2014 m. ir 2018 m., svariai padidėjo PSDF biudžeto išlaidos ambulatorinėms, stacio­narinėms, chirurgijos, dienos chirurgijos, dienos stacionaro paslaugoms dėl onkologinių ligų. Taip pat nuo 1 359,6 tūkst. iki 3 844,2 tūkst. eurų padidėjo išlaidos brangiems tyrimams, t. y., kompiuterinės tomografijos (KT), magnetinio rezonanso tomografijos (MRT), pozit­ronų emisijos tomografijos su fluorodeoksigliukoze (PET) tyrimams.

Kita svarbi naujovė – dar daugiau mūsų šalies pacientų gali nemokamai naudotis brangiu PET tyrimu. Šis tyrimas suteikia galimybę matuoti, vaizduoti ir palyginti biologinių metabolinių procesų intensyvumą bei kraujotaką įvairiose organizmo ir organų vietose, stebėti jų kitimus.

Taip pat, siekiant sumažinti mirtingumą nuo gimdos kaklelio, krūties ir storosios žarnos vėžio, įgyvendinami efektyvesnės atrankinės patikros dėl onkologinių ligų projektai. Kvietimą dalyvauti programose organizuos ir koordinuos du prevencinių programų koordinavimo centrai Vilniuje ir Kaune. VLK duomenimis, onkologinių ligų prevencinių programų pas­kutinių ciklų metu pasitikrino 40–48 proc. atitinkamos programos tikslinės grupės: dėl krūties vėžio – 40,4 proc., dėl gimdos kaklelio vėžio – 40,4 proc., dėl storosios žarnos vėžio – 44,0 proc., dėl priešinės liaukos vėžio – 47,8 proc. Svarbu ir tai, kad nuo 2016 m. Lietuvoje visos 11 metų mergaitės nemokamai skiepijamos nuo Žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris, tyrimais įrodyta, yra vienas pag­rindinių sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rizikos faktorių.


Daugiau pagalbos priemonių

Taip pat atsigręžta ir į ne mažiau svarbias psichologines problemas, su kuriomis susiduria onkologinėmis ligomis sergantieji ir jų artimieji. Įgyvendinami psichosocialinės pagalbos projektai apima įvairiapusę psichosocialinę pagalbą onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems.

Be to, nuo 9 iki 12 padidintas paliatyviosios pagalbos, kuri skiriama nepagydoma liga sergantiems žmonėms, lovų skaičius, tenkantis 100 tūkst. gyventojų.

Artimiausiu metu, siekiant, kad laiku pagalbą gautų tie pacientai, kuriems onkologinė liga įtarta pirmąjį kartą, bus kuriamas ir diegiamas efektyvaus pacientų srautų valdymo modelis – vadinamasis žaliasis koridorius. Tai reiškia, kad pas gydytoją specialistą pacientai, kuriems pirmą kartą diagnozuotas vėžys turėtų pakliūti per 14 dienų, o gydymas jiems būtų skirtas ne vėliau nei per 3 savaites nuo apsilankymo pas gydytoją specialistą.

Šiuo metu Lietuvoje yra 6 specializuotą onkologinę pagalbą teikiančios gydymo įstaigos, kuriose užtikrinama savalaikė, visavertė ir kokybiška kompleksinė onkologinių ligų diagnostika ir gydymas.

SAM ir „Bičiulystės“ inf.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas