Kur kreiptis dėl neįgaliojo našlaičio pensijos skyrimo kitoje šalyje

Aktualijos
Nustatymai

Klausėte – atsakome

„Esu neįgali nuo vaikystės – gimiau su cerebriniu paralyžiumi. Tėvams skiriantis teismas nustatė prievolę tėčiui mane išlaikyti iki gyvenimo pabaigos. Netrukus jis išvyko gyventi į Ukrainą, o po kurio laiko ten ir mirė. Man nustatytas 10 proc. darbingumo lygis, judu tik neįgaliojo vežimėliu, auginu duk­relę – verčiamės labai sunkiai. Noriu sužinoti, ar man priklauso našlaičio pensija (šiuo metu man per 40 metų) ir į ką turėčiau kreiptis dėl šios pensijos nustatymo, kokius dokumentus turėčiau pateikti? Kadangi tėtis mirė Ukrainoje, jokių jo dokumentų neturiu. Kas turėtų kreiptis į šios šalies institucijas, kad būtų pateiktas jo mirties liudijimas ir kiti būtini dokumentai? Kokias kitas procedūras reikėtų atlikti, kad man būtų paskirta našlaičio pensija?“ – teiraujasi „Bičiulystės“ skaitytoja Jelena iš Šiaulių.

Skaitytojos laišką komentuoja „Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis.

Dėl socialinio draudimo našlaičių pensijos skyrimo Ukrainoje (nes teigiama, kad tėvas mirė būdamas Ukrainos gyventojas) moteris turi kreiptis į „Sodros“ Užsienio išmokų tarnybą (UIT) (prašymą gali pateikti ir bet kuriame „Sodros“ teritoriniame skyriuje), nurodydama visą informaciją apie savo tėvą, kurią turi (žino): tėvo vardą, pavardę, tėvavardį, gimimo datą, gal turi savo gimimo liudijimą (jei LR gyventojų registre nėra tokių duomenų), buvusias tėvo darbovietes, gyvenamąją vietą Ukrainoje ir pan. Galbūt ir mūsų registruose bus kokios nors informacijos.

Tada bus kreipiamasi į Ukrainos kompetentingą įstaigą dėl našlaičių pensijos paskyrimo, vadovaujantis Lietuvos ir Ukrainos sudaryta tarptautine sutartimi (jei mirusysis buvo įgijęs stažo po 1992-01-01 Lietuvoje – našlaičių pensija būtų skiriama, jei būtų tenkinamos visos sąlygos, abiejose valstybėse – ir Ukrainoje, ir Lietuvoje). Prašytume Ukrainos padėti gauti moters tėvo mirtį ir stažą įrodančius dokumentus, jei ji nieko neturi, nežino.

Jeigu Ukrainoje paskirta socialinio draudimo našlaičių pensija būtų mažesnė arba Ukraina atsisakytų skirti šią pensiją, moteris galėtų pretenduoti į šalpos našlaičių pensiją (jei atitiktų visas sąlygas).

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas