Duris atveria vaikų ir neįgaliųjų dienos centrai: ką privalu žinoti jų lankytojams

Aktualijos
Nustatymai

Nuo gegužės 18 d. duris jau gali atverti vaikų ir neįgaliųjų dienos bei užimtumo centrai ir kitos nestacionarias socialines paslaugas teikiančios įstaigos. Kadangi šalyje vis dar tęsiasi karantinas ir koronaviruso pavojus yra realus, tiek personalas, tiek lankytojai turi imtis visų atsargumo priemonių. Pateikiame Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos rekomendacijas.

Paslaugas tiesiogiai gauti gali ne visi. Senjorus priimančios įstaigos, teikiančios dienos ar trumpalaikę socialinę globą, lieka uždarytos. Jų artimieji gali tęsti nedarbingumą ir gauti ligos išmoką, jei yra drausti ligos socialiniu draudimu.

Duris atveriančiose įstaigose nerekomenduojama lankytis vyresniems nei 60 metų asmenims ir sergantiems sunkiomis lėtinėmis ligomis. Sunkių lėtinių ligų sąrašas: žmogaus imunodeficito viruso liga; piktybiniai navikai (jei po taikyto gydymo pabaigos nepraėjo 2 metai); cukrinis diabetas; širdies ir kraujagyslių ligos su lėtiniu širdies nepakankamumu (2-4 laipsnio); lėtinės kvėpavimo organų ligos su kvėpavimo nepakankamumu; lėtinės inkstų ligos su inkstų nepakankamumu; būklė po autologinės kaulų čiulpų ir organų transplantacijos; ligos, kurios šiuo metu gydomos bendra ar selektyvia chemoterapijas ar radioterapija ir ligos, po kurių gydymo šiais metodais pabaigos nepraė­jo 2 metai; ligos, kurios šiuo metu gydomos imunosupresija atitinkančia metilprednizolono 10 mg/kg per dieną ir ligos, nuo kurių gydymo šiuo būdu pabaigos nepraėjo 6 mėnesiai; įgimtas imunodeficitas; kitos sunkios lėtinės ligos, kai taikomas imunosupresinis gydymas.

Į patalpas nebus įleidžiami ir turintys galimos infekcijos simptomų – karščiuojantys, kosėjantys, čiaudintys ir panašiai.

Įeinant – informavimas ir patikra. Informacija apie asmenis, kuriems lankytis negalima ar nerekomenduojama, lankytojams suprantama kalba turės būti pateikta dar prie įėjimo į dienos centro patalpas. Taip pat dar stovėdami prie durų lankytojai sužinos, kad reikia dažnai ir kruopščiai plauti rankas, kaip taisyklingai kosėti ir čiaudėti, kad būtina patalpose būti prisidengus nosį ir burną.

Čia pat rekomenduojama matuoti įeinančiųjų temperatūrą, turi būti suteikta galimybė dezinfekuoti rankas.

Saugos priemonės. Rekomendacija paslaugas teikti nuotoliniu būdu dar lieka. Tačiau kai tai neįmanoma ir reikia bendrauti gyvai, būtina imtis saugos priemonių: dengti burną ir nosį, laikytis atstumo, užtikrinti galimybes šiltu vandeniu ir muilu nusiplauti rankas, reguliariai valyti, vėdinti patalpas, dezinfekuoti paviršius, sureguliuoti lankytojų srautus ir panašiai.

Darbas grupėse. Su paslaugų gavėjais rekomenduojamas individualus darbas. Jei darbas turi vykti grupėmis, jų dydis ribojamas iki 10 žmonių. Svarbu, kad patalpa būtų tokio dydžio, kad kiekvienam joje esančiam žmogui tektų 5 kv. metrai ploto, o atstumas tarp žmonių būtų bent 2 metrai. Jei patalpa mažesnė – atitinkamai mažinamas ir dalyvių skaičius.

Jei norinčių dalyvauti daugiau nei gali būti patalpoje vienu metu, rekomenduojama sudaryti grafiką, pagal kurį paslaugas galėtų gauti dauguma pageidaujančių žmonių. Tarp skirtingų grupių veik­lų turi būti užtikrinama bent 10 min. pertrauka, per kurią patalpos išvalomos ir išvėdinamos. Skirtingos grupės neturėtų susitikti kartu.

Maitinimas. Organizuojant maitinimą rekomenduojama maistą patiekti į tą pačią patalpą. Esant būtinybei valgyti valgykloje, grupės į ją turėtų eiti pagal atskirą grafiką. Maitinimo negalima organizuoti švediško stalo principu.

Pavėžėjimas. Jei dienos centrų lankytojams teikiama pavėžėjimo paslauga, automobilyje turėtų būti išlaikomi 1 metro atstumai tarp žmonių.

Darbuotojai. Tarp darbuotojų turi būti vengiama fizinio kontakto arba jis turi būti trumpas: kažką parodyti, perduoti. Siūloma, kad kontakto laikas nebūtų ilgesnis nei 15 min. Darbo vietos turėtų būti nutolusios viena nuo kitos per 1 metrą ar būti atskirtos pertvaromis. Kai tai neįmanoma – siūloma išnaudoti kitas patalpas, pavyzdžiui, posėdžių sales, valgyklas ar kitas turimas patalpas.

Dirbti socialinių paslaugų įstaigose gali tik ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir kitų užkrečiamų ligų požymių neturintys žmonės: kurie nekarščiuoja, nesloguoja, nekosėja, neturi apsunkinto kvėpavimo. Jei paaiškėja, kad darbuotojas užsikrėtęs COVID-19, iškart būtina informuoti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą.

Rekomenduojama, kad rizikos grupei priklausantys darbuotojai dirbtų nuotoliniu būdu.

SADM ir „Bičiulystės“ inf.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas