Apgaulinga Laimo liga dažnai aplanko ir šaltuoju sezono metu

Aktualijos
Nustatymai

Konsultuojame, komentuojame

Daugelis yra pratę manyti, kad erkių nešiojamos ligos aktualios tik šiltuoju sezonu, o pasibaigus vasarai galime ramiau atsikvėpti ir apie jas bent jau kuriam laikui pamiršti. Deja, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro gydytoja, epidemiologė Aušra Bartulienė teigia, kad Laimo liga – itin klastinga, o jos simptomai dažnai prasideda atėjus šaltajam laikotarpiui. Kaip atpažinti uždelstus simptomus ir kokių priemonių imtis?

Laimo liga kelia grėsmę kiek­vienam ne tik dėl to, kad nuo jos nėra jokių skiepų, bet dar ir todėl, jog jos simptomai dažnai būna uždelsti ir sunkiai atpažįstami.

„Dažnai žmonės pirmuosius Laimo ligos simptomus praleidžia pro pirštus ir pernelyg nesureikšmina staiga atsiradusio nuovargio, nemigos ar nedidelių skausmų nugaroje. Tačiau laiku negydoma Laimo liga žmogui gali kainuoti labai daug“, – teigia A. Bartulienė.


Uždelsti simptomai

Dažniausiai pirmieji Laimo ligos požymiai pasireiškia po erkės įkandimo praėjus 5-7 dienoms. Toje vietoje, kur buvo įkandimas, atsiranda eritema arba kitaip vadinama raudona dėmelė, kuri ir yra pirmasis signalas, kad jūs užsikrėtėte Laimo liga.

„Pati lengviausia Laimo ligos forma pasireiškia 80 proc. ligonių, ją signalizuoja odos pažeidimai. Įkandimo vietoje atsiradus dėmelei, ji pamažu pradeda didėti. Taip paprastai daugumai pasireiškia pirmieji Laimo ligos simptomai. Jie lengvai atpažįstami, o gydymas pasireiškus šiems simptomams gali būti skiriamas ir be tyrimo“, – sako ULAC gydytoja epidemiologė.

Tačiau 20 proc. užsikrėtusiųjų šie simptomai niekada taip ir nepasirodo, o kai kurie žmonės net nepastebi erkės ant kūno iki tol, kol ji pasišalina. Toks žmogus, užsikrėtęs Laimo liga, gali gyventi gana ilgai – 9 mėnesius ar net metus laiko, neturėdamas net įtarimo apie esamą ligą.

„Laimo ligos inkubacinis laikotarpis labai ilgas. Tad pirmieji ligos simptomai gali atsirasti labai vėlai, jau pasibaigus šiltajam sezonui. Žmogus nesieja pablogėjusios savijautos su galimais Laimo ligos simptomais, o tai kelia didelę riziką jo sveikatai bei gerokai pailgina gydymo laikotarpį“, – sako epidemiologė.


Kaip atpažinti uždelstus simptomus?

Didžiausia problema ta, kad uždelstos Laimo ligos simptomai – gana įprasti vyresnio amžiaus žmonėms, tad dažnai jais nesusirūpinama iš karto.

„Pagrindiniai Laimo ligos simptomai: artritas, sąnarių skausmai, nuovargis, prastas miegas. Dažnai tokie simptomai 45-75 metų žmonėms yra gana įprasti, o būtent ši amžiaus grupė dažniausiai ir suserga Laimo liga. Esant ilgesniam ligos inkubaciniam laikotarpiui ir simptomams pasireiškus gerokai vėliau, tokie žmonės dažnai nesuskumba susirūpinti ir dar labiau rizikuoja savo sveikata“, – teigia A. Bartulienė.

Tad jeigu pastebėjote, kad kurį laiką kankina nuovargis, sunkiau užmigti, pasireiškia skausmai apatinėje nugaros dalyje, ties juosmeniu, pečiuose, krūtinėje – būtinai kreipkitės į specialistus, net jei ir nemanote, jog šie simptomai gali būti susiję su Laimo liga.

„Bičiulystės“ inf.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas