Neįgaliesiems – būsto pritaikymo naujovės ir vienišų asmenų išmoka

Aktualijos
Nustatymai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija numato keletą naujovių, kurios aktualios būsto pritaikymo laukiantiems ir vienišiems neįgaliesiems. 

Būsto pritaikymo naujovės

Savivaldybėms numatyta galimybė vykdyti viešuosius pirkimus ne tik einamaisiais metais planuojamiems pritaikyti būstams, bet ir ateinantiems metams. Savivaldybės galės vykdyti viešuosius pirkimus, atsižvelgdamos į skiriamas valstybės biudžeto lėšas einamiesiems metams, planuojamus skirti asig­navimus kitiems metams ir vidutinį kasmet gaunamų prašymų pritaikyti būstą ir patenkinamų prašymų skaičių.

„Šie pakeitimai leis greičiau ir kokybiškiau pritaikyti būstą neįgaliesiems, užtikrinti savarankiškesnį gyvenimą žmonėms su negalia, o savivaldybėms palengvins administracinę naštą bei sudarys sąlygas efektyviau panaudoti būsto pritaikymui skirtas lėšas“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Anot ministrės, šiais metais iš valstybės biudžeto būsto pritaikymui skirta beveik 80 proc. daugiau lėšų nei pernai, t. y. 3,17 mln. eurų.

Į būsto pritaikymo darbų sąrašą įtraukti lubinių keltuvų pirkimo arba gamybos ir montavimo darbai, taip pat suteikta teisė žmogui pasirinkti, kokia perkėlimo įranga jam tinkamiausia: mobilūs keltuvai, lubiniai keltuvai, laiptų kopik­lis ar visų šių perkėlimo įrangų kompleksas.

Numatoma paprastesnė būsto dėl pritaikymo poreikio apžiūra ir vertinimas. Būstą apžiūrės ir įvertins vienas komisijos narys ir statybos darbų specialistas. Kiti komisijos nariai galės būti supažindinami su būsto pritaikymo poreikio vertinimo rezultatais vaizdo reportažu ar nuotraukomis.


Išmoka vienišiems asmenims

Skurdas paliečia vis dar labai daug senyvo amžiaus ir neįgalių žmonių. Lietuvoje namų ūkių, kuriuos sudaro vienišas senyvo amžiaus žmogus (65+), skurdo rizikos lygis yra dvigubai didesnis nei didesnių namų ūkių ir siekia net 47 proc.

„Siūlome šiemet vienišo asmens išmoką pradėti mokėti skurdžiausiai gyvenantiems vienišiems neįgaliems ir pensinio amžiaus sulaukusiems žmonėms – tiems, kurie dabar gauna šalpos pensijas ar mažų pensijų priemokas. Šiemet jie gautų 28 eurų dydžio vienišų asmenų išmoką – tiek, kiek dabar vidutiniškai gauna našliai. Nuo kitų metų naująją išmoką gautų visi vieniši senjorai ir neįgalieji, nesvarbu, ar jie yra našliai, išsiskyrę ar niekada nesukūrę šeimos“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė M. Navickienė.

Pasak ministrės, tikimasi, kad ši papildoma išmoka padės sumažinti ne tik senjorų ir neįgalių našlių, bet ir visų vienišų mūsų senjorų ir neįgaliųjų skurdą ir atskirtį.

Vienišo asmens išmokos vienišų pagyvenusių asmenų skurdo rizikos lygį turėtų sumažinti 7,4 procentiniais punktais.

Vienišo asmens išmoka nediskriminuoja socialinio draudimo ir šalpos pensijų gavėjų, į jos gavėjų sąrašą įtraukti ir neįgalieji – viena labiausiai skurdą patiriančių visuomenės grupių.

Iki šiol panaši – našlių pensija – yra mokama tiems neįgaliems ir senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims, kurių miręs sutuoktinis turėjo bent minimalų pensijų draudimo stažą arba iki mirties dienos gavo netekto darbingumo ar senatvės pensiją.

Vienišo asmens išmokos nebūtų įskaičiuojamos į pajamas skiriant valstybės paramą nepasiturintiems gyventojams ar skiriant mažų pensijų priemoką.

Šiuo metu vidutinė našlio pensija siekia 28,63 eurus, ją gauna apie 210 tūkst. našlių pensijų gavėjų. Nuo šių metų liepos 1 d. teisę gauti 28,63 eurų dydžio vienišo asmens išmoką įgis dar daugiau nei 60 tūkst. asmenų. O nuo 2022 m. 32 eurų dydžio vienišo asmens išmoką arba našlių pensiją jau gaus per 400 tūkst. žmonių.

Šiemet vienišų asmenų išmokoms numatyta skirti 15 mln. eurų, tiek 2022 metais, tiek 2023 metais tam prireiks 106 mln. eurų. Našlių pensijų didinimui 2022-2023 metais papildomai turės būti skiriama po 3 mln. eurų kasmet.

SADM ir „Bičiulystės“ inf.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas