Ar negalią turintys žmonės atleidžiami nuo taršos mokesčio?

Aktualijos
Nustatymai

Klausėte–atsakome

Negalią turintis J. V. iš Kelmės klausia: „Pirkau automobilį. Teko susimokėti beveik 400 eurų siekiantį taršos mokestį. Nuo taršos mokesčio, aš galvoju, turėjau būti atleistas. Bet vis tiek „Regitros“ darbuotojas pareikalavo susimokėti šį mokestį ir pasiūlė kažkur kreiptis dėl šios sumos kompensacijos. Kur man tokiu atveju reikia kreiptis?“

Situaciją komentuoja „Regitros“ atstovė spaudai Emilija Bardauskienė.

Registracijos mokestis taikomas tik lengviesiems automobiliams, kai jų nustatomo CO2 kiekis viršija 130 g/km. Jį reikia sumokėti registruojant automobilį pirmą kartą, t. y. kai norima įregistruoti naują ar iš užsienio įvežtą automobilį. Taip pat visais atvejais, kai keičiasi automobilio valdytojas.

Norime priminti ir atkreipti klientų dėmesį, kad yra sudaryta galimybė iš anksto sužinoti preliminarų mokesčio dydį naudojantis specialia skaičiuokle, kurią galima rasti „Regitros“ interneto svetainėje. Todėl prieš įsigyjant automobilį visada patariame iš anksto pasidomėti, koks yra jo išmetamas CO2 kiekis bei koks preliminarus mokesčio dydis bus taikomas.

Kokiais atvejais mokesčio mokėti nereikia?

Įstatymų leidėjas yra numatęs tam tikras išimtis, kai mokesčio mokėti nereikia. Kalbant konkrečiai apie negalią turinčius asmenis, jiems numatyta, kad mokestis netaikomas tuomet, kai jie registruoja transporto priemones, kuriose yra sumontuota neįgaliesiems skirta įranga. Tokiu atveju automobilio registracijos metu „Regit­roje“ reikia pateikti transporto priemonės kilmės ar patvirtinimo dokumentą, pavyzdžiui, registracijos liudijimą, kuriame turi būti įrašytas „SH“ specialusis paskirties kodas, reiškiantis neįgaliesiems vežti pritaikytą transporto priemonę, arba „SV“, kuris reiškia rankinį valdymą. Tokiu atveju mokestis apskritai nėra apskaičiuojamas ir jo mokėti klientui nereikia.

Ar yra taikomos papildomos kompensacijos neįgaliesiems, rekomenduotume šiuo klausimu kreiptis į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją.

Papildomai norėtume atkreipti dėmesį, kad „Regitra“ transporto priemonių registracijos metu taiko nuolaidas nuo 50 proc. iki 90 proc. pateikus neįgaliojo pažymėjimą bendrosioms registracijos paslaugoms, eilės tvarka išduodamiems numerio ženklams.

Daugiau informacijos apie registracijos mokestį galima rasti „Regitros“ interneto svetainėje.

Socialinės apsaugos ir  darbo ministerijos komentaras.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija neįgaliesiems automobilių vairuotojams neskiria kompensacijų už taršos mokestį, sumokėtą pirmą kartą registruojant automobilį.

Skaitytojo įsigytas automobilis nebuvo pritaikytas neįgaliesiems, todėl jam teko šį mokestį sumokėti.

Atkreipiame dėmesį, kad žmonės su negalia gali kreiptis dėl automobilio įsigijimo ar jo pritaikymo kompensacijos poreikio nustatymo į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą. Jei jam yra nustatytas toks poreikis, – į SODRĄ dėl kompensacijos išmokėjimo.

Kompensacijos dydis iki š. m. birželio 1 d. siekia iki 2 688 Eur (iki 64 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžio). Nuo š. m. birželio 1 d. augs BSI dydis, todėl ir kompensacija didės iki 2 944 Eur.

Kompensuojama pagal faktines išlaidas pagrindžiančius dokumentus įsigijus ar pritaikius automobilį. Šia kompensacija galima pasinaudoti kartą per šešerius metus.

 

Šį straipsnį galite skaityti lengvai suprantama kalba.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas