Socialinėms įmonėms nepalanki statistika

Socialinių įmonių padėtis aptarta Seime vykusioje diskusijoje.

Aktualijos
Nustatymai

Seimo narės Aušros Maldeikienės iniciatyva Seime surengtoje diskusijoje-klausymuose apie socia­linių ir socialinių neįgaliųjų įmonių veiklą kalbėta ne tik apie šioms įmonėms keliamus tikslus, bet ir apie būtinybę nedelsiat keisti patį lūkesčių nepateisinantį Socialinių įmonių įstatymą. 

Lietuvoje gyvena apie 250 tūkst. negalią turinčių žmonių. 166 tūkst. neįgaliųjų – darbingo amžiaus. Dirba – apie 47,3 tūkst. žmonių su negalia. Apie 6,2 tūkst. dirba socialinėse ir neįgaliųjų socialinėse įmonėse, kiti – atviroje darbo rinkoje.

Dabar keletas skaičių apie valstybės pagalbą dirbantiems neįgaliesiems. Šalyje veikia 172 socialinės įmonės, iš kurių 65 – neįgaliųjų socialinės įmonės. Kaip jau minėta, jose dirba apie 6,2 tūkst. negalią turinčių žmonių.

Pasak Lietuvos neįgaliųjų forumo administracijos direktorės Henrikos Varnienės, iš jų tik apie 330 žmonių turi sunkesnę negalią, visi kiti – vidutinę arba lengvesnę. Juos įdarbinusioms socialinėms įmonėms iš valstybės ir Europos Sąjungos biudžetų praėjusiais metais buvo skirta 24 mln. eurų parama.

Kokia situacija atviroje darbo rinkoje? Neįgaliuosius įdarbinantys darbdaviai taip pat gali tikėtis valstybės paramos, kurią numato Užimtumo rėmimo įstatymas. Tačiau atviroje rinkoje dirbantiems neįgaliesiems pernai skirta tik apie 4,5 mln. eurų. Disproporcija akivaizdi.

Seimo nario Justo Džiugelio teigimu, 2004 m. priimtas Socialinių įmonių įstatymas per 10-metį tapo ydingu. Pasak jo, neįgalieji turi turėti galimybę integruotis į atvirą darbo rinką ir sulaukti adekvačios paramos. A. Maldeikienė pažymi, kad socialinės įmonės tapo gera niša šiuo statusu piktnaudžiaujantiems verslininkams ir tokią praktiką būtina nedelsiant stabdyti. Nevyriausybinės neįgaliųjų organizacijos jau kelerius metus kalba apie būtinybę keisti įstatymą, siekia, kad jis užtikrintų sunkiausią negalią turinčių žmonių įdarbinimą. Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis pritaria, kad socialinių įmonių reformai reikia efektyvių ir kompleksinių sprendimų. Ir greitų, mat šių metų biudžete numatytas tik trečdalis socialinėms įmonėms reikalingų lėšų.

Plačiau apie Seime vykusią diskusiją – kitame „Bičiulystės“ numeryje.

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas