Per 2 metus turės būti pritaikytos visos viešojo sektoriaus interneto svetainės

Interneto prieinamumo klausimai buvo svarstomi ir Vilniuje vykusioje Europos neįgaliųjų forumo konferencijoje.

Universali aplinka
Nustatymai

Rugsėjo 23 dieną įsigalios direktyva dėl viešojo sektoriaus institucijų interneto svetainių ir mobiliųjų programų prieinamumo, pagal kurią per artimiausius 2 metus turės būti pritaikytos visos viešojo sektoriaus interneto svetainės. Neįgaliųjų organizacijos susirūpino, ar bus tinkamai pasiruošta direktyvos įgyvendinimui.

4 prieinamumo principai

Pasak Lietuvos neįgaliųjų forumo projektų vadovės komunikacijai Simonos Aginskaitės, Europos Parlamento ir Tarybos direktyva dėl viešojo sektoriaus institucijų interneto svetainių ir mobiliųjų programų prieinamumo priimta 2016 metais, o įsigalios šių metų rudenį. Direktyva įpareigoja per porą metų visas viešojo sektoriaus institucijas pasirūpinti, kad jų svetainės ir mobiliosios programėlės būtų pritaikytos visiems. Taip pat šis reikalavimas taikomas toms NVO, kurios teikiamomis paslaugomis tiesiogiai tenkina neįgaliųjų poreikius.

Kokia svetainė gali būti vadinama pritaikyta? Europos neįgaliųjų forumo naujųjų technologijų ir inovacijų specialistas Alejandro Moledo paaiškino, kad pritaikant interneto svetaines svarbu atsižvelgti į keletą aspektų: pirmiausia – kaip pateikiama informacija. Ji turi būti kuo aiškesnė, nesunkiai suprantama daugeliui.

Kitas aspektas – galimybė suvokti informaciją visomis juslėmis. Jei yra pateikiamas vaizdas, jis turi būti aprašytas arba įgarsintas. Ir atvirkščiai – jei svetainėje yra filmuota medžiaga, ji turi būti titruota, pagal galimybes – ir išverčiama į gestų kalbą.

Labai svarbus puslapio ar programėlės valdymas ir naršymas joje. Jis taip pat turi būti kuo paprastesnis, aiškesnis.

Dar vienas aspektas – svetainės atvirumas technologijoms. Svetainės turi būti su­prog­ramuotos taip, kad su jomis derėtų pagalbiniai navigacijos įrenginiai, teksto skaityk­lės ar kitos programėlės.

Pasak S. Aginskaitės, svetainių prieinamumas svarbiausias regėjimo sutrikimų turintiesiems, tačiau naudingas kiek­vienam: mažiau laiko sugaištama ieškant informacijos ar ją įsisavinant. Programuojant interneto svetaines pagal šiuos principus naršymas gerokai palengvėtų senyvo amžiaus žmonėms, taip pat šalyje gyvenantiems kitakalbiams.

Interneto svetainių pritaikymo aktualijos pristatytos žurnalistams.

Padaroma daug klaidų

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos informacinės aplinkos ekspertas Gediminas Jonikaitis sako, kad nemažai interneto svetainių skelbiasi esančios pritaikytos, bet dažnai tai padaryta netinkamai. LASS ekspertai patikrino Vilniaus miesto savivaldybės, Švietimo ir mokslo ministerijos, „Sod­ros“ ir Valstybinės mokesčių inspekcijos svetaines ir visoms turėjo pastabų. Pavyzdžiui, Vilniaus miesto savivaldybės svetainė pernelyg perkrauta informacija, yra bene 5 meniu, todėl sudėtinga susiorientuoti net ir reginčiam, jau nekalbant apie aklą žmogų. Kitos svetainės patogesnės, bet taip pat ne be trūkumų.

G. Jonikaičio teigimu, vienas iš sėkmingai pritaikytos svetainės kriterijų – kad padidinus vaizdą iki 200 procentų jos dizainas neišsikraipytų ir galima būtų rasti tą pačią informaciją. Silpnaregiams taip pat labai svarbus teksto ir fono kontrastas, šriftas, aiški puslapio struktūra.

Neregiams atstovaujantis Justinas Kilčiauskas pabrėžė, jog labai svarbu ne tik tai, kad svetainė būtų atvira teksto skaitymo programėlėms, bet ją turėtų būti paprasta valdyti vien tik klaviatūra. Taip pat turėtų būti aprašyta grafika, paveikslėliai. Daug lemia ir tokie paprasti dalykai, kaip paieškos laukelio ir mygtuko „ieškoti“ įvardijimas. J. Kilčiauskas pataria vengti iššokančių elementų, kurie erzina visus interneto naudotojus, o neregiams iš viso sutrikdo darbą. Jo teigimu, dėl nepatogios svetainės neregiams dažnai būna sunku užpildyti įvairias formas, instrukcijas, užsiregistruoti į įstaigą ar pan.

LASS atstovai įsitikinę, kad neregiams skirta informacija neturėtų būti pateikiama atskirai, skiltyje „neįgaliesiems“. Pritaikyta turi būti visa svetainė.


Rengiamos gairės

S. Aginskaitė sako nerimaujanti, ar Lietuva spės pasiruošti įgyvendinti direktyvą. Kol kas, jos teigimu, lyginant su kitomis šalimis, šis procesas vyksta vangiai, yra daug neatsakytų klausimų. Svarbiausi iš jų – kas atliks stebėseną, kokios bus sankcijos už direktyvos nepaisymą, kiek planuojama skirti lėšų direktyvos įgyvendinimui per artimiausius dvejus metus. Be to, pasigendama glaudesnio bendradarbiavimo su neįgaliųjų organizacijomis.

Susisiekimo ministerija tikina, kad su neįgaliųjų bendruomenės atstovais bus glaudžiai bendradarbiaujama pritaikant svetaines pagal reikalavimus. Šiuo metu direktyvos nuostatos perkeliamos į nacionalinę teisę.

Susisiekimo ministerijos Komunikacijos ir protokolo skyrius informavo, kad tai turi būti padaryta iki šių metų liepos 23 d. Darbai vykdomi pagal planą ir tikimasi, kad bus priimti nustatytais terminais.

„Atkreiptinas dėmesys, kad nemaža dalis viešojo sektoriaus institucijų iki 2019 metų liepos mėnesio turi pradėti skelbti informaciją jau veikiančiame portale „Mano vyriausybė“. Šioje svetainėje bus užtikrintos priemonės neįgaliesiems gauti visą viešojo sektoriaus institucijų teikiamą informaciją“, – tikina ministerijos atstovai.

Pasak Susisiekimo ministerijos Komunikacijos ir protokolo skyriaus, interneto svetainių ir mobiliųjų programų pritaikymo prieinamumo reikalavimams stebėseną įgyvendins Vyriausybės įgaliota institucija. Numatoma, kad ji rengs su įstaigų interneto svetainių ir mobiliųjų programų prieinamumu susijusias mokymo programas ir organizuos mokymus įstaigų darbuotojams ir nevyriausybinėms organizacijoms, kurios atstovauja tikslinėms grupėms. Šios mokymo programos bus skirtos mokyti, kaip kurti, valdyti ir atnaujinti prieinamą interneto svetainių ir mobiliųjų programų turinį. Atitinkamai viešojo sektoriaus institucijos bus nuolat konsultuojamos, kaip tinkamai parengti informaciją, kad ji būtų prieinama visai Lietuvos visuomenei.

S. Aginskaitė atkreipė dėmesį, kad Lietuvos neįgaliųjų forumo bei Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos ekspertai rengia interneto svetainių prieinamumo gaires. Jos pasirodys jau vasaros pabaigoje.

EDF suvažiavime dalyvavo ir šuo vedlys.

Aktualu ne tik Lietuvai

Interneto svetainių pritaikymo klausimai buvo aptariami ir Vilniuje surengtame Europos neįgaliųjų forumo (EDF) suvažiavime, ir kitą dieną vykusioje konferencijoje. Ekspertai iš tarptautinių organizacijų drauge su ES šalių narių atstovais diskutavo, kaip kuo efektyviau bendradarbiauti su valstybės institucijomis, kad vadinamoji ES Interneto tinklapių pritaikymo direktyva būtų įgyvendinta ir iš tiesų pakeistų visų žmonių patirtis skaitmeninėje erdvėje.

„Jei šalys nori sėkmingai įgyvendinti ES interneto svetainių pritaikymo direktyvą, jos privalo konsultuotis su neįgaliųjų atstovais. Nieko apie neįgaliuosius – be neįgaliųjų“ – Europos neįgaliųjų forumo suvažiavime sakė jo prezidentas Yannis Vardakastanis.

Tą pabrėžia ir lietuviai: „Esame pasirengę bendradarbiauti, atsakyti į visus kylančius klausimus, jei tik į mus kreipsis“, – sako G. Jonikaitis. Jo teigimu, kartais sprendimai būna visai paprasti ir nereikalaujantys didelių investicijų.

Aurelija BABINSKIENĖ
LNF archyvo nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje