Leidimas statyti automobilį neįgaliojo vietoje – ne sėkmė ir ne privilegija

Asociacija „Savarankiškas gyvenimas“ kartu su policijos pareigūnais tikrino, kas stato automobilius neįgaliųjų vietose.

Universali aplinka
Nustatymai

Užimta neįgaliajam skirta vieta greta prekybos centrų, gydymo ar kitų įstaigų – tai kliūtis, kuri trukdo judėjimo negalią turintiems žmonėms būti savarankiškiems. Asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ nariai šios prob­lemos ėmėsi iš esmės. Vasarą surengta akcija sostinėje, spalio 12-ąją asociacijos nariai bei jų draugai rinkosi Kaune. 

Tai, kad automobiliu važiuoja senyvas asmuo, nesuteikia vairuotojui teisės palikti automobilio neįgaliųjų vietoje.

Policininkai – geranoriški

Asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ atstovas Ričardas Dubickas džiaugiasi, kad Kauno policijos valdybos tarnybos atstovai į prašymą surengti akciją reagavo labai geranoriškai. „Jie pripažino, kad mieste yra daugybė vietų, kur neįgalieji neturi kur pasistatyti automobilio. Policijos atstovai siūlė savo iniciatyvas, idėjas, kad akcija būtų kuo veiksmingesnė, kalbėjo apie tai, kad panašūs renginiai labai reikalingi“, – sakė R. Dubickas.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio specialistė Dovilė Bernotaitė mano, kad labai svarbu didinti visuomenės sąmoningumą. „Dažnai vairuotojui atrodo – paliksiu automobilį neįgaliojo vietoje trumpam. Tačiau nėra jokio skirtumo, ar transporto priemonė pasistatoma dviem minutėms ar dešimčiai. Kaip tik per tas minutes vietos gali prireikti žmogui neįgaliojo vežimėlyje. Be to, tai laikoma Kelių eismo taisyklių pažeidimu, kuris baudžiamas nuo 30 iki 90 eurų“, – pabrėžia specialistė.

Akcijoje dalyvavo ne tik kauniečiai. Neįgaliojo vežimėlyje sėdintis Andrius Kazokas atvažiavo iš Telšių. Vyras sako, kad rasti vietą automobiliui darbo dienomis dar nėra labai sudėtinga, kur kas sunkiau savaitgaliais ar prieš didžiąsias metų šventes. „Su situacijomis, kuomet nėra kur palikti automobilio, susidūriau ne kartą. Gaila, kad į pastabas dėl užstatytų specialių vietų nereaguoja atsakingi prekybos centrų darbuotojai, be to, pastebėjau, kad pažeisti taisykles labiau linkę prabangių transporto priemonių savininkai. Todėl manau, kad panašios akcijos yra labai reikalingos, jas reikia rengti nuolat“, – sako A. Kazokas.

Vyras primena, kad neįgaliesiems reikia daugiau vietos, kad galėtų išlipti iš transporto priemonės, išsikelti vežimėlį, todėl įprastos stovėjimo vietos aikštelėse, kur automobiliai sustatyti vienas šalia kito, jiems netinka.

Regos ir judėjimo negalią turintis Martynas Vitkus taip pat teigia nesyk susidūręs su užstatytomis neįgaliųjų vietomis: „Pats nevairuoju, bet mane dažnai paveža draugai, pažįstami. Kai automobilį tenka pasistatyti ne specialioje vietoje, man praeiti pro sustatytas transporto priemones dar nėra pernelyg sunku, nes aš vaikštau. Kur kas sudėtingiau tiems, kurie sėdi neįgaliojo vežimėliuose“, – kalba vaikinas. Jis pasidžiaugia, kad asociacija „Savarankiškas gyvenimas“ yra aktyvi, kad jos nariams pavyksta organizuoti didelius ir svarbius renginius, kuriuose ir jis visada mielai dalyvauja.

Ričardas Dubickas paaiškino, koks dokumentas suteikia teisę statyti automobilį neįgaliesiems skirtoje vietoje.

Daugiausia pažeidėjų – prie „Akropolio“

Prieš pradedant akciją R. Dubickas visiems paaiškino, koks automobilį statyti leidžiantis ženklas yra galiojantis, kokius galima laikyti padirbtais ar įsigytais artimiausiame turguje. Jis taip pat priminė, kad teisė palikti automobilį neįgaliojo vietoje suteikiama judėjimo negalią turintiems žmonėms, kurių darbingumo lygis – nuo 0 iki 30 proc.

Kauno policija akcijos dalyviams skyrė net keturis policijos ekipažus. Du išsyk išvažiavo prie „Urmo“ miestelio, prekybos centrų „Maxima XXX“, „Molas“, Kauno miesto poliklinikos Dainavos skyriaus. Pasak Kauno miesto Kelių policijos valdybos tarnybos organizavimo skyriaus viršininkės Šarūnės Dzimidaitės, čia pažeidėjų būta nedaug. Įspėtas tik vienas vairuotojas. Pažeidimų akcijos dalyviai nepastebėjo ir prie prekybos centro „Mega“. Neįgaliųjų vietas užėmė tik teisę ten stovėti turintys automobiliai.

Daugiausia neteisėtai neįgaliojo vietose paliktų transporto priemonių atrasta prie „Akropolio“. Čia kartu su dviem Kauno policijos valdybos tarnybos ekipažais darbavosi neįgalieji.

Taisykles pažeidę vairuotojai elgėsi įvairiai. Vieni skubėjo kuo greičiau patraukti savo automobilį iš neįgaliesiems skirtos vietos, nuoširdžiai gailėjosi ir atsiprašinėjo. Kiti įžūliai aiškino, kad turi teisę čia palikti savo transporto priemonę. Ypač pasižymėjo jaunas siuntų tarnybos LP EXPRESS vairuotojas. Jis ne tik nemandagiai kalbėjo su akcijos dalyviais, vartojo necenzūrinius žodžius, tačiau aiškino turintis teisę palikti krovininį mikroautobusą bet kur. Neva siuntų tarnybos darbuotojai skuba, siuntinius jie privalo pristatyti greitai, jų darbas toks svarbus, kad gali dirbti ir nepaisydami Kelių eismo taisyklių reikalavimų.

Su akcijos dalyviais ir net policininkais ginčijosi dar vienas vairuotojas, atvežęs į prekybos centrą močiutę. Nors jis negalėjo parodyti teisę neįgaliojo vietoje automobilį statyti suteikiančio dokumento, tačiau buvo įsitikinęs savo teisumu. Piktybiškiems pažeidėjams Kelių policija surašė pažeidimų protokolus, nors akcijos tikslas šįkart buvo ne bausti, o tik įspėti vairuotojus.

Vyresnio amžiaus žmonių pora nuoširdžiai atsiprašinėjo akcijos dalyvių ir teigė nežinoję, kad turimi neįgaliojo pažymėjimai nesuteikia teisės palikti automobilio specialioje vietoje. „Būtų puiku, jei kartu su neįgaliojo pažymėjimu žmogui būtų įteikiama ir atmintinė, kokias privilegijas jis suteikia. Tada žmonėms būtų aiškiau“, –mano Kauno krašto neįgaliųjų sąjungos atstovė Valentina Teleišienė.

Akcijos dalyviai susidūrė ir su atvejais, kai neįgaliesiems statyti automobilius leidžiantys dokumentai atrodė akivaizdžiai padirbti. „Paėmęs vieną iš jauno vaikino pamačiau, kad pažymėjimas – veikiausiai atšviestas, nes kita dokumento pusė buvo tuščia. Vykdydami akciją sostinėje, tokių pažeidėjų nepastebėjome“, – teigia R. Dubickas.

Dažnai neįgaliesiems skirtas vietas užima prabangių automobilių savininkai.

Protokolai – tik įžūliausiems pažeidėjams

Š. Dzimidaitė sako, kad neįgaliųjų vietos įrengtos ne tam, kad bet kuris žmogus galėtų savo transporto priemonę jose palikti tegu ir labai trumpam laikui. „Tai – viena iš nedaugelio galimybių žmonėms su negalia būti savarankiškiems, bendrauti, judėti. Šių vietų labai reikia mamoms, kasdien vežančioms neįgalius vaikus į mokymo įstaigas. Artėja tamsusis paros metas, kai bus slidu, keliai – apsnigti, padengti storu ledo sluoksniu. Keista, kad kai kurie žmonės vis dar nesupranta, kaip sunku sėdintiesiems neįgaliojo vežimėliuose keliauti, jei specialios jiems skirtos vietos yra užstatomos“, – kalba policijos atstovė.

Jos teigimu, daugelis Kauno viešųjų vietų yra stebimos vaizdo kameromis, tačiau tai ne visada sudrausmina gyventojus. „Specialios vietos skirtos tikslinei žmonių grupei. Todėl norėčiau priminti vairuotojams, kad neužstatytų jų, nedarytų Kelių eismo taisyklių pažeidimų“, – kalba Š. Dzimidaitė.

Policininkai šįkart pažeidėjams surašė tris protokolus ir devynis asmenis įspėjo. „Manau, kad mūsų akcija pasiteisino šimtu procentų, kad bus grįžtamasis ryšys, kad kažkas pamatys, paskaitys apie neįgaliųjų problemas ir situacija pamažu keisis. Susidraugavome su „Savarankiško gyvenimo“ asociacijos nariais, tikimės bendrauti ir bendradarbiauti su jais ir ateityje“, – pabrėžia Š. Dzimidaitė.

Lina JAKUBAUSKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje