Savarankiškai organizavus darbus būstus galima pritaikyti greičiau

Universali aplinka
Nustatymai

Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė, kad kviečia žmones būsto pritaikymą organizuoti savarankiškai. Pasak savivaldybės atstovų, vis sunkiau rasti darbus norinčių atlikti rangovų, todėl būsto pritaikymo darbai užsitęsia. 

Savarankiškai pritaikyti būstą galima greičiau

Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Asta Kandratavičienė apgailestauja, kad pernai metų pabaigoje Vilniaus miesto savivaldybė grąžino 190 tūkst. eurų – tokios sumos nepanaudojo būsto pritaikymo programai įgyvendinti. A. Kandratavičienės manymu, dėl to nukenčia žmonės. Juk pritaikytas jo būstas – būtina savarankiškumo sąlyga. Direktorė įsitikinusi, kad Vilniaus miesto savivaldybė ne viską padarė, kad panaudotų jiems skirtas būsto pritaikymui skirtas lėšas. Departamento duomenimis, pernai sostinėje buvo pritaikyti 24 būstai, nors planuota 117.

Vilniaus miesto savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos departamento specialistas Darius Laiconas neneigia, kad buvo problemų vykdant būsto pritaikymo darbus – įmonės nenoriai dalyvavo viešųjų pirkimų konkurse, o kai pagaliau buvo išrinktas laimėtojas, jis nesilaikė darbų atlikimo terminų. Dėl to nepavyko būstų pritaikyti laiku. Pasak D. Laicono, žmonės nebuvo patenkinti, kad darbai užtruko. Šiemet taip pat nėra garantijos, kad pavyks rasti gerą rangovą ir visi darbai bus atlikti tvarkingai ir laiku. Kai sulaukia būsto pritaikymo komisijos apsilankymo, žmogus tikisi, kad tuoj prasidės darbai, tačiau praeina dar daug laiko, kol išsprendžiami visi „popieriniai“ reikalai. Todėl savivaldybė ragina vilniečius, kad jie patys, jei turi tokią galimybę, imtųsi organizuoti būsto pritaikymo darbus. Tai, pasak D. Laicono, būtų kur kas greičiau.


Dar galima kreiptis dėl būsto pritaikymo

Vis dėlto reikia turėti omenyje, kad prieš pradedant darbus reikės sulaukti savo eilės. Pirmiausia pas žmogų į namus atvykusi Būsto pritaikymo komisija įvertins, ką reikia padaryti, parengs detalų darbų aprašą. Paskui bus pasirašoma sutartis su savivaldybe, kuri įsipareigos padengti būsto pritaikymo išlaidas. Tuomet asmuo jau galės ieškoti rangovų, kurie atliktų darbus, ir pradėti juos organizuoti.

D. Laiconas pabrėžia, kad finansuojami tik tiesiogiai su būsto pritaikymu susiję darbai ar įranga griežtai pagal parengtą aprašą. Būsto pritaikymą organizuojant pačiam žmogui jam teks parengti ir techninę dokumentaciją, jei tokios reikės. D. Laiconas tikina, kad žmogus nepatirs finansinių išlaidų – pinigus už atliktus darbus savivaldybė perves tiesiai juos atlikusiai įmonei. Pagal Būsto pritaikymo neįgaliesiems tvarkos aprašą tokios galimybės nenumatyta – tokia tvarka bus taikoma Vilniaus miesto savivaldybėje.

Pasak D. Laicono, jau šį mėnesį žadama apvažiuoti planuojamus pritaikyti būstus, todėl dar galima pateikti prašymą. Šiais metais planuojama pritaikyti 79 būstus. Aplankius visus būstus ir įvertinus būsimas išlaidas, gali būti, kad jų bus pritaikyta ir daugiau. Prašymų yra gauta apie 160.


Problema – nepavyksta baigti darbų laiku

Neįgaliųjų reikalų departamento Programų stebėsenos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Žebrauskienė taip pat apgailestauja, kad Vilniaus miesto savivaldybė grąžino didžiulę sumą lėšų, kurios buvo skirtos būstui pritaikyti. K. Žebrauskienės teigimu, savivaldybė dėjo tikrai daug pastangų, kad darbai būtų pradėti laiku, tačiau patyrė didelių problemų dėl darbus atliksiančių rangovų trūkumo. Keletą kartų neįvyko viešieji pirkimai. Dėl to ir nepavyko įsisavinti lėšų. Paradoksas, bet rangovai kartais mieliau renkasi mokėti baudas negu laiku baigti darbą. Būsto pritaikymas neįgaliesiems yra specifinis darbas, ne visi jo nori imtis.

Specialistės teigimu, panaši tendencija ir kituose didžiuosiuose miestuose – Kauno miesto savivaldybė taip pat nebaigė visų suplanuotų darbų. Klaipėdoje konkurse dalyvavo vos vienas rangovas.

Tvarka, kad žmonės patys organizuoja būsto pritaikymo darbus, nėra nauja, tačiau dar nedaug žmonių tam ryžtasi (pernai būstą savarankiškai pritaikė 39 asmenys). Pagrindinė priežastis – reikia turėti savo lėšų. Vilniaus miesto savivaldybė padarė išimtį ir nereikalauja investuoti savo pinigų. K. Žebrauskienė atkreipė dėmesį, kad sostinės savivaldybė būsto pritaikymo darbams skyrė nemažai savo lėšų (61 tūkst. eurų).

Tvarka, kai žmonės būstų pritaikymą organizuoja patys, turi nemažai privalumų – jie gali patys planuoti darbus, reikalauti kokybės. K. Žebrauskienė sako, kad yra atvejų, kai žmogus keletą metų laukia nedidelio pritaikymo – pavyzdžiui, prisukti ranktūrius. Tokiu atveju tikrai galima būtų nelaukti, o darbus organizuoti pačiam.

Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Asta Kandratavičienė.

A. Kandratavičienė primena, kad žmogus gali būstą pritaikyti ir savo lėšomis dar neatėjus jo eilei. Tokiu atveju patirtos išlaidos jam bus kompensuojamos sulaukus savo eilės. Direktorės teigimu, yra parengtas ir laukia patvirtinimo naujas būsto pritaikymo tvarkos aprašas. Padidinta vieno žmogaus būsto pritaikymui skiriama suma, numatyta ir daugiau pakeitimų, kurie turėtų įsigalioti jau šiais metais.


Būsto pritaikymas – ne remontas

Vilniaus miesto neįgaliųjų draugijos pirmininkė Jadvyga Rostovskaja, kuri 2018 metais buvo būsto pritaikymo komisijos Vilniaus miesto savivaldybėje narė, taip pat drąsina žmones bandyti patiems organizuoti būsto pritaikymą. Žinoma, senukai, vienišos mamos su vaikais pačios to nepadarys, tačiau Vilniaus mieste jau yra ne vienas atvejis, kai žmonės savarankiškai pritaikė savo būstus. Tiesa, vienais metais kilo nepasitenkinimas, kai žmogus norėjo atlikti daugiau, negu buvo nurodyta sąmatoje, pasiremontuoti namus. J. Rostovskajos teigimu, reikia suprasti, kad būsto pritaikymas nėra remontas. Tačiau galbūt ne visi žino, kad iš Būsto pritaikymo neįgaliesiems lėšų galima pirkti ir įvairios įrangos – keltuvą į vonią, mobilų keltuvą, kuriuo žmogų galima atvežti iš kambario į vonią ir pan. Tiesa, pasitaiko žmonių, kurie nepatenkinti savo lova. Deja, tai jau techninės pagalbos priemonė.

Aurelija BABINSKIENĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje