Žavusis Lvovas judėjimo negalią turinčių keliautojų nelaukia

Lvovo turgaus aikštė – labai nepatogi judantiems neįgaliojo vežimėliu.

Darni aplinka
Nustatymai

* * *

Pastaraisiais metais negalią turinčių ar ribotos judėsenos keliautojų daugėja. Teigiamas permainas lemia neįgaliesiems pritaikytos infrastruktūros plėtra bei oro uostuose teikiamos paslaugos, kai toks keleivis palydimas iki pat vietos orlaivyje. Pastaruoju metu populiaria savaitgalio kelionių kryptimi tapo Lvovas Ukrainoje. Įdomu, ar šis, dar kartais mažuoju Paryžiumi vadinamas miestas, tinkamas ir žmonėms, turintiems judumo problemų?

Lvove istorijos mėgėjai džiaugiasi muziejais, religijos tyrinėtojai lanko išskirtinius įvairių konfesijų maldų namus, o mėgstantys kulinarinius atradimus mėgaujasi kokybišku ir nebrangiu maistu. Kelionė į Lvovą lėktuvu trunka vos kiek daugiau nei valandą – nereikia jokių vizų, o ir nebrangių bilietų nesunku įsigyti.

Tačiau kad ir koks patrauklus bei viliojantis būtų Lvovas, riboto judumo žmonėms jis visiškai nepritaikytas. Apie galimybę judant neįgaliojo vežimėliu patekti į žinomus objektus galima tik pasvajoti – kad ir kur eitum, visur pasitinka bordiūrai, aukšti laiptai. O kaip pereiti gat­vę, kurios vienintelė perėja yra po žeme?

Patekti į lankytinus objektus taip pat sudėtinga – dažniausiai pasitinka statūs, siauri laiptai, o jei jų ir nebus arba prie laiptų bus padėtas kažkas panašaus į pandusą, durys bus tokio pločio, kad pro jas neįgaliojo vežimėliu judantis žmogus sunkiai tilps. Taigi nors ukrainiečiai labai draugiški ir paslaugūs, tačiau be kitų pagalbos riboto judumo keliautojams šiame mieste bus tikrai sunku.

Vieną iš pagrindinių Lvovo gatvių galima pereiti tik požemine perėja. 

Pastebėjome, kad ir viešasis transportas, vaistinės, prekybos centrai neprieinami riboto judumo žmonėms. Gal dėl to mieste beveik nematyti negalią turinčių žmonių, o ir tie keli matyti buvo turistai, kuriems visur padėjo juos lydintys asmenys.

Per visą viešnagės Lvove laikotarpį teko pamatyti vienintelę vietą, į kurią riboto judumo asmenys galėtų patekti be pagalbos – tai garsioji saldainių „Roshen“ parduotuvė. Beje, pritaikytas ne tik įėjimas į pastatą, bet ir viduje yra pakankamai erd­vės judėti. Dalis prekių išdėstytos akių lygyje, todėl patogu pasisverti saldainius ar pasiimti siūlomų skanėstų. Dar vienas šioje parduotuvėje nustebinęs dalykas – žemesnės kasos, todėl ir sėdint neįgaliojo vežimėlyje nesunku atsiskaityti už prekes.

Lvovas – tikrai įspūdingas miestas, kuriame yra net 65 proc. visų Ukrainai svarbių paveldo objektų ir 95 proc. objektų, įtrauktų į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Lvovo architektūroje susipina gotika, barokas, renesansas. Pasivaikščiojus po miestą galima pastebėti ne tik ukrainietiškos, bet ir lenkiškos, vokiškos, armėniškos, žydų kultūros pėdsakų.

Labai gaila, bet šis įspūdingas ir istoriškai Lietuvai artimas miestas dar nepasiruošęs savo grožiu ir didybe pasidalyti su riboto judumo žmonėmis.

Evelina KELMELIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje