Žmonėms vežimėliuose – daugiau galimybių naudotis paplūdimio malonumais

Neįgaliųjų vežimėliais galima atvažiuoti iki pat ežero.

Darni aplinka
Nustatymai

Atėjus vasarai, ypač karštą dieną, vis dažniau pradedame dairytis poilsio prie vandens telkinių. Juolab kad apribojimų dėl koronaviruso pandemijos vis mažėja. Tačiau neįgaliųjų vežimėliais judantiems žmonėms rasti vietą, kur galėtų laisvai privažiuoti, o gal ir išsimaudyti, labai sudėtinga.

Pastaraisiais metais situacija po truputį gerėja – tvarkomi ir visų poilsiautojų poreikiams pritaikomi paplūdimiai Monciškėse, Palangoje, Nidoje. Gaila, kad nesprendžiama daugelį metų keliama problema Šventojoje, kur kasmet ilsisi ir stovyklauja daug negalią turinčių žmonių. Takas prie jūros čia nuolat užpustytas.

Kasmet girdime apie vieno kito paplūdimio prie ežerų ir upių pritaikymą. Neseniai buvo paskelbta, kad rekordiškai gerų finansinių rezultatų pernai pasiekusi įmonė „Grinda“ dalį uždirbto pelno skyrė Žirmūnų paplūdimio infrastruktūrai atnaujinti ir judumo negalią turintiems žmonėms pritaikyti. Buvo įrengti takai, kuriais paplūdimio teritorijoje gerokai lengviau judėti neįgaliojo vežimėliu, pasiekti lauko kepsninių ir maudymosi zonas. Taip pat sukurta maudynių erdvė, kurioje žmonės su negalia ras jiems pritaikytą persirengimo kabiną ir specialius vežimėlius. Jais galės nuriedėti į vandenį ir išsimaudyti. Į specialų vežimėlį atsisėsti ir iš jo išlipti padės apmokyti „Grindos“ gelbėtojai. Miesto paplūdimiuose statomi tualetai, kuriuose po vieną vietą pritaikyta neįgaliesiems.

Sostinėje pritaikytas Žirmūnų paplūdimys. Čia bus ir specialūs vežimėliai.

Šiemet turėtų būti sutvarkyta viena populiariausių vasaros poilsio ir pramogų vietų Vilniuje – Balžio ežeras. Naujas paplūdimys bus pritaikytas ir neįgaliųjų poilsiui bei patogumui. Specialus medinis takas ves iki pat tilto, o nuovaža (pandusu) bus galima saugiai nusileisti į vandenį. Toks takas bus patogus specialiųjų poreikių ar negalią turintiems žmonėms, senyvo amžiaus asmenims taip pat vaikams vežimėliuose.

Naujas viešasis paplūdimys planuojamas ir prie Gilužio ežero. Projektuojant paplūdimio įrangą, laikomasi aplinkos, patogios naudotis visiems, principų. Ežero pakrantėje bus įrengta medinė danga, patogi žmonėms su ribotomis judėjimo galimybėmis, ir saugi nuovaža nusileisti prie pat vandens. Papildomai bus įrengta persirengimo kabinų, viena jų pritaikyta neįgaliesiems.

Vis dėlto gerėjanti situacija džiugina ne visus – neįgaliojo vežimėliu judantis plaukikas Mindaugas Kraulaidis mano, kad takai į vandenį nėra gera išeitis plaukikams: „Patogu, jei yra specialus vežimas ir yra kas tave įstumia, bet tai nėra savarankiškas būdas plaukioti.“ Jis sako iki šiol nežinantis vietos, kur būtų galima jam pačiam tai padaryti. O koks sprendimas? Mindaugo įsitikinimu, viena iš galimybių būtų įrengti pontoninius lieptus ant vandens ir kopėtėles prie jų, kuriomis galima būtų nusileisti į vandenį. Medinė danga šiuo atveju netinka, nes galima susibraižyti. Tokių pavyzdžių jau esama – vienas pontoninis lieptas įrengtas Gilužio ežere. Tiesa, kol kas ant jo su vežimėliu nepateksi, kopėtėlių į vandenį irgi nėra, bet planuojama pritaikyti. Svarbus ir pačių neįgaliųjų sutarimas, kad tokių lieptų reikia.

Emilija STONKUTĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje