Parodos „Adventur“ žinia: žmonės su negalia – laukiami turistai

Pabendravę su Rygos automobilių muziejaus atstovais, mugės lankytojai nusprendė būtinai jį aplankyti.

Universali aplinka
Nustatymai

Kelionių parodoje „Adventur“ teko įsitikinti – keliaujantis neįgaliojo vežimėliu judantis žmogus jau nieko nebestebina. Nors fizinių ir informacinių barjerų mūsų aplinkoje dar yra nemažai, kasmet vis daugiau vietų atsiveria judėjimo negalią turintiems žmonėms, kviečia juos apsilankyti. 

Kviečia į regioninius parkus

Šių metų paroda „Adventur“ – šiek tiek kitokia. Nebuvo didžiulio srauto lankytojų, o ir didelė dalis kelionių organizatorių savo pasiūlymus perkėlė į virtualią erdvę. Vis dėlto idėjų, kaip keliauti po Lietuvą ar po kaimynines šalis, galima buvo pasisemti apsčiai – prisistatydami regionai stebino savo išmone ir išradingumu. Jie kvietė ragauti, žaisti, kalbėtis ir atrasti, kiek daug nuostabių vietų yra Lietuvoje. Neteko sutikti besistebinčių, kodėl žmonės su negalia nori keliauti – daugelis regionų turi ką pasiūlyti.

Štai Panemunių regioninio parko direktorius Mindaugas Janušonis sako, kad lankytojų centras, įsikūręs buvusioje Šilinės karčemoje, yra pritaikytas vežimėliais judantiems žmonėms. Čia teikiama informacija apie regioninio parko lankytinus objektus, vedamos pažintinės ekskursijos, edukaciniai užsiėmimai, tačiau lankytojų su negalia pasitaiko retai. Jis įsitikinęs, kad įvairių individualių poreikių turintys žmonės, apsilankę Panemunių regioniniame parke, atrastų daug įdomaus. Pasak direktoriaus, gamtos takais neįgaliojo vežimėliu gal ir nepravažiuosi, bet parko direkcija turi autobusiukų, tad mielai pavežiotų sunkiau judančius žmones po gamtos objektus, padėtų susidaryti maršrutą po prieinamas vietas. Na, o įdomybių šiame krašte apstu – nuo nuostabių pilių iki unikalaus kelto per Nemuną. Neregiams būtų galima pasiūlyti pasiklausyti gamtos garsų – nereali patirtis naktį išgirsti elnių baubimą.

M. Janušonis kviečia negalią turinčius žmones drąsiai kreiptis, na, o patys keliautojai pataria kuo daugiau informacijos pateikti internete. Žmonės dažniau atvažiuos, jei jausis saugiai, žinos, kurios vietos pritaikytos.

Ginta Žemaitaitytė skatina visus žmones su negalia keliauti, patirti naujų įspūdžių. 

Kaunas – atviras visiems

Ką tik griausmingu atidarymu prasidėję Kauno Europos sostinės metai siūlo apie tūkstantį kultūrinių renginių ir iniciatyvų. „Kaunas 2022“ rinkodaros vadovė Gerda Titovė sako, kad kuriant programą buvo pagalvota ir apie skirtingų galimybių žmones. Pavyzdžiui, atidarymo renginyje buvo sumontuota speciali platforma fizinę negalią turintiems žmonėms.

Interneto svetainė www.kaunas2022.eu pritaikyta silpnaregiams – paspaudus vos vieną mygtuką pasikeičia spalvos ir šriftas. Atsidarius renginių žemėlapį, galima išsifiltruoti sau patogias kategorijas: pasirinkti renginius prieinamus žmonėms su fizine, klausos, regos ar intelekto negalia ir pan. Pasirinkę filtrą „žmonėms su fizine negalia“ matome, kad prieinama istorinė Lietuvos prezidentūra, Lietuvos krepšinio namai, kur vyksta filmų programa, Lietuvos banko pastate įrengta Yoko Ono instaliacija ir dar daugybė vietų.

„Stengėmės padaryti renginius kuo prieinamesnius, dirbome su programa „Dizainas laimei“, sukūrėme prieinamumo ikonėlę, – sako G. Titovė. – Nėra visi Kauno pastatai pritaikyti, bet stengiamės bent jau pateikti visą informaciją. Ir, beje, sulaukiame daug klausimų apie prieinamumą.“


Viliojo ir užsienis

Jei norite aplankyti užsienį, bet neturite galimybių toli važiuoti, puiki išeitis – kaimynė Latvija. Mugėje dalyvavę Rygos automobilių muziejaus atstovai gyrėsi, kad po rekonstrukcijos muziejus – moderniausias Baltijos šalyse ir prieinamas visiems. „Rygos automobilių muziejus yra prieinamas kiekvienam lankytojui ir užtik­rina paslaugas visoms tikslinėms grupėms. Čia galėsite apžiūrėti daugiau kaip 100 unikalių motorinių transporto priemonių, modernią ekspoziciją ir susipažinti su senoviniais automobiliais“, – lietuviškai rašoma muziejaus tinklalapyje. Yra ir speciali skiltis „prieinamumas“, kur pateikta išsami informacija, kaip ir kas pritaikyta.

Latgalos regiono turizmo asociacija nuoširdžiai kviečia atvykti į jų kraštą. Visai netoli nuo Lietuvos sienos galima rasti ir įspūdingų gamtos objektų, ir viduramžių pilių, paragauti vietinių gėrybių. Galėsite pasimėgauti sraigių SPA, apsilankyti Daugpilio šratų fabrike, susipažinti su seniausiu Latvijos miestu Ludza, pargauti unikalų perlinių kruopų desertą, apsilankyti melionų ūkyje, pašerti elnius ir dar daug visko patirti.

„Ne viskas pritaikyta, bet skambinkit, rašykit, ir tikrai padėsiu, jei organizuosite išvyką į Latgalą. Esu baigusi socialinį darbą, todėl žinau, kaip turi būti pritaikyta“, – pasakoja turizmo organizatorė Ilga Ivanova.

Džiugu tai, kad kaimynai visą informaciją apie turizmo objektus pateikia ir lietuviškai: pristatymus turizmo centrų, regioninių parkų, muziejų tinklalapiuose, jų išleistuose lankstinukuose galime paskaityti savo gimtąja kalba.

Latvijai aplankyti daug pasirengimo nereikia. Tačiau štai garsusis Maču Pikču, esantis Peru, daugeliui – tik svajonė. Bet gal ir ne – parodoje apsilankęs Mikael Blomstedt iš Suomijos pasakojo organizuojantis į šį turistų pamiltą objektą keliones ir neįgaliųjų vežimėliais judantiems žmonėms. Šis kalnuose, 2350 m aukštyje virš jūros lygio, įsikūręs objektas atrodo vargiai prieinamas. Objektas griežtai saugomas, jo pritaikyti neįmanoma, bet ten, kur nepravažiuojama, galima įveikti specialiu tai vietai sukurtu vienaračiu vežimėliu.


Reikia tik norėti keliauti

Gintaras Zavadckis – užkietėjęs keliautojas. Jo nestabdo nei ekstremalios sąlygos, nei nepritaikyta aplinka. „Esu keliavęs tokiose vietose, kur šimtus kilometrų aplink nėra žmonių. Iškelia iš baidarės, pasodina ant akmens, vakare nuneša į palapinę“, – pasakoja Gintaras. Ir praėjusiais metais, nepaisant ribojimų, jis keliavo – baidarėmis plaukiojo Estijoje, ilsėjosi Egipte, išmaišė ir didelę dalį Lietuvos. Šiuo metu su draugais planuoja kelionę automobiliu į Norvegiją.

Gintaras pasakoja, kad tokias keliones reikia kruopščiai planuoti, viską išsiaiškinti, pasiruošti. Vis dėlto nepatyrusiems keliautojams jis nepataria rinktis ekstremalių kelionių ir keliauti ne vienam, geriausia – su laiko patikrintais kelionių bičiuliais. „Dabar yra tikrai gana patogių kelionių, kuriose galima jaustis gana užtikrintai. Galimybių yra labai daug, reikia tik norėti“, – sako G. Zavadckis. Vis dėlto, jo teigimu, Lietuvoje žmonės su negalia keliauja retai. Dalis bijo, yra užsisėdėję namuose, kitiems trūksta pinigų.

„Žmonės su negalia nori dirbti, mokytis, keliauti“ – su tokia žinia šiemet kelionių paro­doje „Adventur“ dalyvavo Lietuvos žmonių su negalia sąjunga. Projektų koordinatorė Ginta Žemaitaitytė džiaugiasi, kad vis daugiau objektų atsiveria žmonėms su negalia. Ypač daug pokyčių pastaraisiais metais atsirado regioniniuose parkuose, rekonstruota nemažai dvarų.

Tiesa, parodoje pasitaikė ir nesusipratimų. Kai kurie stendai buvo pastatyti ant neaukštos pakylos be jokio nuolydžio. „Žinome, kitą kartą tikrai atsižvelgsime“, – apgailestavo organizatoriai.

Parodos akimirkos.

Aurelija BABINSKIENĖ
Autorės nuotr.

 

  Šį straipsnį galite skaityti lengvai suprantama kalba.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje