Kelyje į Europą be kliūčių – ir Lietuvos sostinė

„Access City“ apdovanojimas – Liuksemburgui. unsplash.com nuotr.

Universali aplinka
Nustatymai

2022 metų geriausiai visiems pritaikyto miesto („Access City“) apdovanojimuose triumfavo Liuksemburgas. 12 kartą Europos Komisijos ir Europos neįgaliųjų forumo inicijuotuose apdovanojimuose jis išrinktas iš 40 miestų. Pirmą sykį geriausiai pritaikyto miesto rinkimuose dalyvavo ir Lietuvos sostinė Vilnius. 

Skatina diegti naujoves

Geriausiai pritaikyto Europos miesto apdovanojimai rengiami nuo 2010 metų. Senajame žemyne gyvena apie 87 mln. negalią turinčių žmonių, be to, Europa susiduria su senėjimo problema, todėl aplinkos prieinamumas tampa vis aktualesnis.

Geriausiai pritaikyto miesto rinkimais siekiama įkvėpti miestus diegti naujoves ir dalytis gerąja patirtimi. Europos Komisijos kartu su Europos neįgaliųjų forumu organizuojamas „Access City“ apdovanojimas yra vienas iš Neįgaliųjų teisių strategijos 2021–2030 m. veiksmų, siekiant sukurti Europą be kliūčių.

Į geriausiai pritaikyto miesto apdovanojimus gali pretenduoti miestai, turintys daugiau kaip 50 tūkst. gyventojų.


Vilnius pralaužė ledus

Geriausiai pritaikyto miesto 2022 m. rinkimuose pirmą kartą dalyvavo ir Lietuva – juose prisistatė Vilnius. Estija ir Lat­vija šiam iššūkiui pasiryžo gerokai anksčiau ir netgi sulaukė įvertinimo: 2017-aisiais Jūrmala (Latvija) pateko tarp prizininkų ir pelnė trečią vietą, o 2020-ųjų apdovanojimuose specialiu prizu už požiūrį į prieinamumą įvertintas Tartu (Estija).

„Prieinamumas yra svarbesnis nei bet kada anksčiau ne tik todėl, kad praeity neskirta dėmesio šiai temai, bet ir todėl, kad Europos visuomenė sensta. Nusprendėme pretenduoti į šią nominaciją, nes Vilnius siekia būti prieinamas visiems vilniečiams ir svečiams iš užsienio. Nuleisti šaligatvio bortelius – labai gerai, tačiau tikrasis prieinamumas pasiekiamas tada, kai visi gyventojai mieste jaučiasi saugūs, laukiami ir reikalingi“, – sprendimą dalyvauti geriausiai pritaikyto miesto rinkimuose pakomentavo Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas.

Sostinės savivaldybės atstovė Ana Staševičienė pabrėžia, kad dalyvavimas šiuose rinkimuose – tai atsakomybės prisiėmimas bei įsipareigojimas ir ateityje aplinkos prieinamumui skirti reikiamą dėmesį.

Pateiktuose dokumentuose pristatyti svarbiausi sostinėje įvykę pokyčiai. Pastaraisiais metais neįgaliesiems pritaikyta 14 asmens sveikatos priežiūros įstaigų infrastruktūra, 3 paplūdimiai, kuriuose įrengti takai, persirengimo kabinos, tualetai. Patogiam neregių ir silpnaregių judėjimui mieste sukurta nemokama prog­ramėlė „Transporto balsas“.

Pateikta ir ateities vizija. Didinant švietimo ir sveikatos priežiūros įstaigų prieinamumą visuose organizuojamuose ir planuojamuose švietimo įstaigų architektūriniuose konkursuose bus reikalaujama projektuojant taikyti universalaus dizaino principus. Taip pat bus siekiama, kad miesto susisiekimo infrastruktūra visų gyventojų poreikiams iki 2030-ųjų siektų 60 proc., pastatų infrastruktūra – 50 proc., viešųjų paslaugų prieinamumas – 70 proc., informacinių technologijų ir ryšių prieinamumas 2030-aisiais turėtų būti 80 proc.

Pelnyti „Access City“ apdovanojimą nėra lengva, tačiau rengiant būtinus dokumentus galima atlikti tam tikrą esamos situacijos analizę ir įsivertinti, ką dar reikia padaryti, kad būtų galima lygiuotis į kitus visiems prieinamus Europos miestus.


Geriausiai pritaikytas miestas – Liuksemburgas

2022 metų „Access City“ apdovanojimas atiteko aplinkos prieinamumą į savo prioritetus įtraukusiam Liuksemburgui. Čia laikomasi požiūrio „Dizainas visiems“ ir siekiama, kad miestas būtų patogus visiems jo gyventojams, taip pat ir neįgaliesiems. Liuksemburgo viešasis transportas – nemokamas, mieste važinėja žemagrindžiai autobusai su specialiomis rampomis, autobusuose ir stotelėse įdiegti vaizdo ir garso pranešimai. Be to, miestas reguliariai konsultuoja savo piliečius su negalia. Visiems prieinama ir informacija apie politinius sprendimus – pagrindiniai miesto tarybos posėdžiai verčiami į gestų kalbą, informacija pateikiama ir titrais. Prieinamumo visiems koncepcija apima miestų planavimą, kelius ir kitą infra­struktūrą.

Antrąją vietą laimėjo Suomijos sostinė Helsinkis, trečiąją – Ispanijos miestas Barselona.

Helsinkis prieinamumą įtraukė į visus projektus. Neįgalieji gali iš anksto pasikalbėti su architektais, projektuotojais ir išsakyti savo nuomonę. Daug dėmesio skiriama ir tam, kad prieinami būtų ne vien pastatai, bet ir žaliosios zonos.

Barselona tarp prizininkų pateko ne pirmą kartą. Miestas įsipareigojęs toliau įgyvendinti prieinamumo politiką ir tam sukūrė keletą iniciatyvų: 4 miesto paplūdimius aprūpinti neįgaliesiems skirtomis maudymosi priemonėmis ir 92 proc. Barselonos metro stočių pritaikyti visiems.

„Access City“ apdovanojimų ceremonijoje paminėti ir dar du miestai: Levenas (Belgija) – už prieinamumo integravimą, įskaitant skaitmeninę sritį ir Palma (Ispanija) – už geresnę fizinės aplinkos prieigą, įtraukiant paplūdimius ir parkus.

Europos geležinkelių metų proga specialus prizas už traukinių stočių pasiekiamumo gerinimą skirtas Porto (Portugalija) miestui.

Onė PŪKAITĖ

 

  Šį straipsnį galite skaityti lengvai suprantama kalba.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje