Vilniaus oro uostas taps geriau pritaikytas neįgaliesiems

Neįgaliųjų organizacijų atstovai – geriausi patarėjai.

Universali aplinka
Nustatymai

Nuo rugpjūčio 18-osios po orlaivių kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcijos vėl atidarytas Vilniaus oro uostas. Tačiau terminalo aplinkos pertvarkymo darbai vyks iki spalio. Kad terminalo ir jo prieigų infrastruktūra būtų tinkamai pritaikyta žmonėms, turintiems įvairias negalias, oro uosto darbuotojai nuolat konsultuojasi su neįgaliųjų organizacijų atstovais. 

Bendradarbiauja nuolat
Vilniaus oro uosto Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovės Indrės Baltrušaitienės teigimu, tokie susitikimai vyksta bent kartą per metus. Šiemet neįgaliųjų organizacijų atstovai į oro uostą pakviesti jau antrą kartą. „Vilniaus oro uostas pritaikytas neįgaliesiems, jiems visada skiriame ypatingą dėmesį, ieškome įvairių sprendimų kartu su jais. Šįkart kalbėjome apie terminalo rekonstrukcijos darbus, kuriuos norime suderinti su neįgaliaisiais, kad jiems pas mus būtų kuo patogiau“, – sakė I. Baltrušaitienė.

Su šiuo metu vykstančiais terminalo rekonstrukcijos darbais susipažino Lietuvos žmonių su negalia sąjungos projektų koordinatorė Ramunė Šid-lauskaitė ir Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos informacinės aplinkos specialistas Gediminas Jonikaitis.

„Šaunu, kad į oro uostą buvome pakviesti dabar, kai darbai dar tik prasidėję, kad oro uosto darbuotojai tariasi su mumis, kaip geriau pritaikyti aplinką žmonėms su įvairiomis negaliomis. Tai reiškia, kad mūsų gerovė jiems tikrai rūpi“, – pasidžiaugė
G. Jonikaitis.

Pasak R. Šidlauskaitės, neretai projektuotojai, statybininkai bei architektai kviečiasi neįgaliuosius tada, kai darbai jau būna baigti. „Tokiu atveju tenka tik pripažinti, kad nieko pakeisti nebeįmanoma, lėšos sumestos tarsi į balą. Gerai, kad Vilniaus oro uosto darbuotojai mus kviečiasi laiku, paiso mūsų pastabų, stengiasi ištaisyti trūkumus.“

Neseniai neįgalieji apžiūrėjo terminalo vidaus patalpas. Kaip teigia R. Šidlauskaitė, čia, kaip ir daugelyje kitų objektų, esama tam tikrų trūkumų. Tačiau informaciją teikiantys oro uosto darbuotojai visada pasitinka neįgalius žmones ir padeda jiems susiorientuoti.

Bus pasikeitimų
I. Baltrušaitienės teigimu, terminalo prieigose bus net keletas naujovių. Pradės veikti nauja automobilių stovėjimo aikštelė A. Gustaičio gatvės kampe. Nuo dešinėje terminalo pusėje esančios automobilių stovėjimo aikštelės neįgalieji prie pastato galės privažiuoti tiesiai, anksčiau jiems tekdavo apsukti nemenką ratą aplink viešojo transporto stotelę. Dabar čia jiems bus įrengta nuovaža. R. Šidlauskaitė priminė, kokio aukščio ji turėtų būti, kad ties iškilia taktiline juosta neturi būti jokių kliūčių, kurios kliudytų orientuotis regos negalią turintiems žmonėms. Greta nuovažos ketinama įrengti ir specialias neįgaliesiems pasistatyti automobiliams skirtas vietas.

Bene svarbiausias pokytis, kuris lauks keliautojų nuo spalio, bus kitoje vietoje – greta centrinio įėjimo į terminalą – įrengta viešojo transporto stotelė. Dėl to į pastatą bus patogiau patekti ir įvairias negalias turintiems žmonėms.

Šalia stotelės bus ir speciali juosta oro uosto taksi automobiliams, taksi įlipimo zona. Oro uosto darbuotojai teiravosi – kaip neregiams derėtų pažymėti taksi stovėjimo vietą. Pasak G. Jonikaičio, tokio žymėjimo tarsi ir nėra. Tačiau jis pažadėjo pagalvoti, kaip geriau tai būtų galima padaryti.

Neįgaliesiems patogios automobilių stovėjimo aikštelės.

Oro uosto darbuotojai su neįgaliaisiais aptarė ir kaip turės atrodyti iškili link viešojo transporto stotelės vedanti taktilinė juosta. „Ši linija turi driektis tiek link stotelės paviljono, tiek aplink ją, kad stotelę galėtų saugiai apeiti ir nematantys keleiviai, kurie neketina važiuoti autobusu“, – aiškino G. Jonikaitis.

Neįgaliųjų organizacijų ir oro uosto atstovai drauge aiškinosi, kurioje vietoje viešojo transporto stotelės teritorijoje būtų galima įrengti informacinius stendus, taip pat – specialiai neįgaliesiems viešojo transporto laukti skirtą vietą. Ji turėtų būti su stogeliu, apsaugota nuo lietaus, patogi tiek turintiems judėjimo, tiek regos negalią. Čia atsiras ir specialus mygtukas, kuriuo neįgalieji prireikus galėtų išsikviesti oro uosto darbuotojus.

Pasak R. Šidlauskaitės, specialiai neįgaliesiems skirtos vietos kol kas nėra nė vienoje sostinės viešojo transporto stotelėje. „Tai būtų naujovė mūsų mieste. Puiku, kad Vilniaus oro uosto darbuotojai apgalvoja kiekvieną smulkmeną“, – sako projektų koordinatorė.

Teikia įvairias paslaugas
Pasak R. Šidlauskaitės, kuriai nesyk teko naudotis Vilniaus oro uosto teikiamomis paslaugomis, čia žmonėmis, turinčiais įvairias negalias, rūpinamasi ne žodžiais, o realiai. Kituose Europos oro uostuose jai tekę susidurti ir su kitokia situacija, kai sunku rasti informacijos, išsikviesti ir gauti neįgaliajam reikalingą pagalbą.

„Įsigyjant bilietą skrydžiui, tereikia nurodyti, kokios specialios pagalbos reikia. Jei prieš dešimtį metų į lėktuvą neįgaliuosius dar įnešdavo ant rankų, tai dabar yra specialūs keltuvai, kuriais žmonės neįgaliojo vežimėliuose saugiai ir patogiai įkeliami į orlaivį“, – pasakoja Ramunė.

Paslaugas žmonėms, turintiems įvairias negalias, Vilniaus oro uoste teikia antžeminio aptarnavimo kompanija „Litcargus“. Jų atstovai pasitinka keleivį pagalbos iškvietimo vietoje, pasirūpina jo bagažu ir išvykimo procedūromis. Neįgalus keleivis taip pat pasitinkamas lėktuvo salone, atskridęs į oro uostą, palydimas iki automobilio, taksi ar autobuso stotelės, jei to pageidauja.

Pasak I. Baltrušaitienės, reikiama pagalba suteikiama bet kuriam žmogui, kuris jos paprašo, nebūtinai tik neįgaliajam. Net ir tuo atveju, kai specialiųjų poreikių turintysis apie skrydį nepraneša iš anksto, oro uosto darbuotojai deda visas pastangas, kad jo kelionė būtų patogi.

Negalią turintiems žmonėms oro uosto terminale pritaikyti tualetai, atvykimo bei išvykimo terminaluose įrengti liftai. Keleiviams nuvežti iki orlaivio naudojama speciali transporto priemonė „Ambulift“.

Pasak oro uosto darbuotojų, visą oro uosto infrastruktūrą ketinama pertvarkyti per ketverius metus. Tada ji bus dar geriau pritaikyta žmonėms, turintiems įvairias negalias.

Lina Jakubauskienė
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje