Nepritaikyti pritaikymai

Angelė Rudžianskaitė.

Aš – pilietis
Nustatymai

* * *

Norėčiau paklausti, kaip jūs jaustumėtės ir ką galvotumėte apie kompaniją žmonių (juo labiau judančių neįgaliųjų vežimėliais), kurie, atvykę į restoraną, pusę valandos diskutuoja apie... tualetą? Panašioje situacijoje atsidūrėme mes, Kauno neįgaliųjų rek­reacijos ir sporto klubo (RSK) nariai, atvykę į Raudondvario dvarą atšvęsti projekto „Aktyvus poilsis rekreacinėje aplinkoje mažinant neįgaliųjų socialinę atskirtį“ pabaigos. Dviejų dienų žygio varytuvais maršrutu Kaunas-Zapyškis-Kaunas-Šilelis-Kulautuva-Šilelis užbaigimo šventė buvo numatyta Raudondvario dvaro restorane (patikslinsiu, kad ne restorano viduje, nes į jį patekti vežimėliais per didžiulį slenkstį labai sunku). Šventinė vakarienė buvo paruošta lauko palapinėje. Raudondvario dvaras RSK prezidentės Vaidos Pokvytytės ir kitų asociacijos darbuotojų šiai progai parinktas buvo neatsitiktinai – remiantis Kauno rajono savivaldybės interneto puslapyje skelbiama informacija, dvaro komplekso pastatai yra visiškai pritaikyti judėjimo negalią turintiems žmonėms. Informuojant apie Raudondvario dvaro konferencijų salėje vykusią Lietuvos žmonių su negalia sąjungos inicijuotą apskritojo stalo diskusiją-forumą „Turizmo plėtros galimybės taikant universalaus dizaino principus Kauno regione“ rašoma, kad Raudondvario dvaras jau yra įgyvendinęs tai, apie ką diskutuota renginyje – pritaikytas neįgaliesiems, tad lankytis čia nepatirdami nepatogumų gali visi.

Deja, mums ir vėl teko nusivilti, nes žodinis deklaravimas visai nesutapo su praktika – kadangi visos patalpos sekmadienio vakare buvo užrakintos, mūsų laukė automobilių stovėjimo aikštelėje įrengtas laikinas tualetas be užrakto duryse, kuriuo patys savarankiškai pasinaudoti negalėjome. Gal būtume eilinį kartą susitaikę su tokiu akibrokštu, bet ne kartu su Lietuvos žmonių su negalią sąjungos projekto vykdytoja Ginta Žemaitaityte! Jos pasipiktinimą tokia situacija dar sustiprino ir tai, kad rugsėjo 27 d. visame pasaulyje minima Turizmo diena, o neįgalių žmonių ,,nelaukia“ net visišką pritaikymą garantuojantis Raudondvario dvaro ansamblis.

„Žmonės keliavo, mėgavosi pasaulio pažinimo malonumais. Gaila, bet ne visi ir ne kartu su visais. Prisiminkite, ar daug vakar šalia savęs matėte keliaujančių negalią turinčių žmonių: judančių vežimėliais, neregių ar kitaip suvokiančių pasaulį?“ – piktinosi Ginta.

Atvykęs vienas negalią turintis turistas mūsų situacijoje būtų priverstas sėsti į savo automobilį ir važiuoti namo, bet, laimė, mūsų buvo daug. Daug balsų, daug nuomonių ir ryžto tokio akibrokšto netoleruoti. Visi surėmę pečius stojome į kovą. Rytojaus dieną buvo išsiųstas pluoštas laiškų Kauno rajono, Neįgaliųjų reikalų departamento atsakingiems darbuotojams. Kadangi gyvenu arčiausiai Raudondvario, teko vis važinėti ir kontroliuoti, kaip vyksta pritaikymas. Džiaugtis dar per anksti, bet reikiamo dydžio bei nuolydžio pandusas į statinį jau sumūrytas. Nuvykusi penktadienį dar kartą, radau darbus tęsiančius darbininkus bei eiga besirūpinančią labai malonią Raudondvario dvaro administratorę. Darbininkai labai nustebo, išgirdę, kad tualeto vidinėje durų pusėje būtinai turi būti pritvirtinta rankena durims uždaryti. Jie nekalti, bet taip ir daromi nepritaikyti pritaikymai beveik visur, nes darbus atliekantys darbininkai nėra supažindinti su Statybos techninio reglamento reikalavimais. Administratorė dar kartą informavo, kad pritaikyti tualetai yra visuose pastatuose, o menų inkubatoriuje – net keli. Bet žodis YRA šioje situacijoje mums praranda prasmę, jei savaitgaliais į juos negalime patekti. Beje, atsakydama į aktyvesnių renginio dalyvių laišką, Neįgaliųjų reikalų departamento atstovė mus patikino, kad pilies viduje gausu pritaikytų tualetų, o už lauke esančias patalpas Departamentas neatsako. Ar tai reiškia, kad ir toliau mums patiems teks važinėti po Lietuvos turizmo objektus, tikrinti ir kovoti, kad infrastruktūra negalią turintiems žmonėms būtų pritaikyta?

Angelė RUDŽIANSKAITĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje