Asmeninė pagalba – kelias su kliūtimis

Angelė Rudžianskaitė.

Prašau žodžio
Nustatymai

* * *

Pirmą kartą su asmeninio asistento paslauga susipažinau 2001 m. dalyvaudama Rumunijoje vykusioje konferencijoje. Iš Slovėnijos atvykusią tetraplegikę merginą visur lydėjo jai padedantis asistentas. Turėjo praeiti beveik du dešimtmečiai, kol tokia pagalba buvo įteisinta mūsų šalyje...

2020-2021 m. Lietuvoje buvo vykdomi asmeninio asistento (AA) poreikio vertinimo bandomieji projektai. Sukaupti duomenys patvirtino tokios paslaugos būtinumą, tad 2021 m. kovo 25 d. Seimas papildė Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymą ir ją įteisino. Nuo liepos 1-osios įstatymas įsigaliojo.

Neįgaliųjų reikalų departamento duomenimis, per antrą 2022 m. ketvirtį asmeninė pagalba buvo suteikta 1101 asmeniui, suteiktos 157 822 pagalbos valandos, ją teikė 547 asmeniniai asistentai.

Vis dėlto tikėtis, kad viskas einasi ,,kaip iš pypkės“, būtų naivu. Skaitant savivaldybių parengtas AA pagalbos teikimo tvarkas galima aptikti daug variacijų, kurios ne visuomet atitinka įstatymą.

Bene daugiausiai klausimų kelia priemokos už pagalbą dydis. Negalią turinčių žmonių pajamos varijuoja nuo 250 iki 1000 eurų ir daugiau, tad ir priemokos dydis skiriasi kelis kartus. Skirtingose savivaldybėse skiriasi ir valandinis asmeninės pagalbos įkainis. Jis svyruoja nuo 4,56 (Pasvalio r.) iki 12,2 Eur/val. (Telšių r.). Kai kuriuose rajonuose asmeninę pagalbą teikiančios neįgaliųjų organizacijos, valstybinės įmonės paslaugas teikiantį asmenį gali įdarbinti, o Kaune asmeninis asistentas turi išsiimti verslo liudijimą.

Neaiškumų kyla ir „dvigubas“ paslaugas gaunančiam neįgaliajam, nes į asmeninę pagalbą neįeina namų tvarkymas, kiti jam reikalingi buities darbai. Jeigu suteikiama pagalbos į namus paslauga ir asmeninio asistento pagalba, kai kuriems neįgaliesiems tenka mokėti apie 400 eurų, tad net 1000 eurų pajamas gaunantieji asmeninio asistento pagalbos atsisako. Tik įvedus asmeninio asistento paslaugą daug neįgaliųjų ją užsisakė, tačiau šiandien pradeda jos atsisakyti, nes prie dabartinės infliacijos net nedidelę priemoką mokantys žmonės pajuto pajamų stygių.

Skaitau Kaune gyvenančios negalią turinčios moters asmeninės pagalbos sutarties variantą, kuriame nurodytos dvi mokėtinos sumos: 138 eurai (priemoka už maksimalios apimties AA paslaugą) ir 258,40 eurų (skirtumas tarp savivaldybės skiriamų 1077,91 eurų ir AA mokėtinos sumos 1474,09 eurų). Ar paslaugą teikiančios įmonės šį skirtumą neturėtų padengti pačios? Deja, šiuo atveju iš 500 eurų per mėnesį gaunančios moters Kauno miesto savivaldybė reikalauja kas mėnesį sumokėti apie 396 eurus! Nepaisant to, kad teisės aktuose nurodyta, jog mokestis už asmeninės pagalbos teikimą negali būti didesnis nei 20% asmeninės pagalbos išlaidų ir 20% negalią turinčio asmens pajamų. Be to, asmuo, kurio pajamos yra didesnės už 3 valstybės remiamų pajamų dydį (nuo 2022 m. birželio 1 d. VRP – 161,7 Eur.), bet mažesnės už 4 VRP, už asmeninio asistento paslaugą turi mokėti tik apie 10% savo pajamų (Lietuvos paraplegikų asociacijos teisininko Egidijaus Grigonio pastaba). Taigi sunkią negalią turinti moteris turėtų mokėti tik apie 50 eurų. Gaila, kad ilgai dėl asmeninės pagalbos nustatymo vargusi moteris priversta jos atsisakyti.

Daug diskusijų kelia ir tai, kas turėtų būti įskaičiuojama į žmogaus su negalia pajamas, nuo kurių priklauso mokesčio už asmeninę pagalbą dydis. Vieni mano, kad šis mokestis ir turėtų būtų skaičiuojamas nuo tikslinių išmokų specialiesiems poreikiams (nuolatinės slaugos ar priežiūros (pagalbos), transporto išlaidų kompensacijos) tenkinti, kiti svarsto, kad būtent šios išmokos neturėtų būti įtrauktos į pajamas. Kauno rajone asmeninę pagalbą teikiančios Kauno krašto neįgaliųjų sąjungos pirmininkė Jolanta Beresnevičienė atkreipia dėmesį ir į dar vieną aspektą: ,,Į pajamas įskaitomos visos gaunamos lėšos, taip pat ir darbo užmokestis. Be to, dirbančiam asmeniui nemokamos AA paslaugos net už minimalų valandų skaičių nepriklauso.“ Dirbantis, besistengiantis neįgalus žmogus ir toliau negaus jokių kompensacijų nei už buitinius patarnavimus, nei už socialines paslaugas. Daugybę kartų esu girdėjusi tą diskriminuojančią frazę ir pati: ,,Jūs dar dirbate ir jums nepriklauso.“ Išvertus į Ezopo kalbą reikštų – nedirbkite, nesistenkite ir turėsite lengvatas.

Angelė RUDŽIANSKAITĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje