Automobilio pritaikymo kompensacija – tik išskirtiniams?

Angelė Rudžianskaitė.

Prašau žodžio
Nustatymai

* * *

Lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacija mokama iš valstybės biudžeto lėšų kas šešerius metus. 2 944 eurų kompensacija iš pirmo žvilgsnio yra dideli pinigai, bet padalijus šią sumą iš mėnesių skaičiaus, išeina 35 eurai mėnesiui.

Skaičiuoti mokame visi. Galime paskaičiuoti, kad keičiant litus į eurus, kompensacija sumažėjo 4 kartus (jos dydis tada buvo apie 1 000 eurų). Labai neteisingai buvo pasielgta su tuomet egzistavusia 4 000 litų kompensacija „padalinant“ ją iš 4, kuomet visų prekių, paslaugų, mokesčių kaina skaitinėje išraiškoje liko ta pati, bet mokėti teko jau eurais. Kaip sakoma, būkim biedni, bet teisingi – kompensacija turėjo būti bent 4 000 eurų dydžio. Taigi konvertuojant valiutą buvome keturgubai nuskriausti, todėl 2 944 eurų kompensacija man kelią šypseną.

Dabar mums bandoma grąžinti tai, ką atėmė, todėl jokios euforijos kylant automobilio įsigijimo ir techninio pritaikymo kompensacijos sumai nejaučiu, nes dabartinėje situacijoje nusipirkti ir kokybiškai pritaikyti automobilį už 3 000 eurų vis tiek yra neįmanoma, juo labiau kad pritaikymo neįgaliajam įrangos kainos (vežimėlių, varytuvų, specialiųjų kėdžių, keltuvų į automobilius) jau seniai prasilenkia su realybe. Vienoje per socialinius tinklus transliuotoje diskusijoje nuskambėję socialinės apsaugos ir darbo viceministrės Justinos Jakštienės paaiškinimai dar labiau sudrumstė vandenis. Cituoju: „...šiuo metu mes turime vieną vienintelę, – tai yra įsigijimo kompensaciją. Tai mes galime įsigyti jau pritaikytą automobilį.“ Jos teigimu, kartais pritaikymas yra brangesnis negu jau pritaikytas automobilis. Dėl to turėtų būti ir įsigijimo, ir pritaikymo kompensacija.

Apmaudu, kad tokią tarnybinę padėtį užimantis žmogus nėra susipažinęs su įstatymu, kurį taip drąsiai komentuoja. Dabar vairuotojams su negalia yra skiriama Lengvojo automobilio ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacija, siekianti iki 2 944 eurų (64 bazinės socialinės išmokos). Pagal viceministrės pasisakymą išeitų, kad automobilio įsigijimui ir jo pritaikymui visiems bus skiriamos dvi kompensacijos, tad lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacija kitais metais sieks apie 9 000 eurų! Deja, deja. Turėsime pasirinkti arba lengvojo automobilio išlaidų kompensaciją (iki 2 944 Eur), arba leng­vojo automobilio techninio pritaikymo išlaidų kompensaciją (iki 5 888 Eur).

Pastaroji bus skirta labai nedidelei neįgaliųjų vairuotojų grupei, kuri iki šiol buvo įstatymo apeinama. Šiems žmonėms reikalinga speciali kėdė persėdimui, automatinis elekt­rinio vežimėlio įkėlimas į bagažinę ar į automobilio saloną, vairavimą lengvinanti įranga ir kt. Retas jų iki šiol galėjo savarankiškai taip pritaikyti automobilį. Tad galime pasidžiaugti, kad jiems pagaliau bus parodytas valstybės dėmesys. Tiesa, tie numatyti 6 000 eurų padengs tik dalį naujai įrangai reikiamos sumos. Pernai teko apžiūrėti taip pritaikytą sunkią judėjimo negalią turinčio asmens automobilį. Įranga kainavo 12 000 eurų. Dabar mūsų rinkoje rankinio automobilio pritaikymo įrangos kaina yra apie 1 700, pritaikymas su keltuvu – iki 3 500 eurų. Už darbus gali susidaryti 2 500–4 000 eurų suma.

Neramu, kad dėl beveik nesančios konkurencijos šias paslaugas teikiančios įmonės tuoj ne sumažins kainas, o pakels jas iki iš valstybės biudžeto planuojamų skirti beveik 6 000 eurų (taip vyksta padidinus vežimėlio įsigijimo kompensaciją). Kaip ten bus, dar neaišku, tačiau reikia suvokti, kad automobilio pritaikymo suma pasinaudos tik labai nedidelė dalis sunkią judėjimo negalią turinčių žmonių. Na, o likusieji džiaugsimės automobiliui įsigyti skirta kompensacija, nesiekiančia 3 000 eurų. Kaip pajuokavo vienas feisbuko skaitytojas, dabar visi pirksime automobilio pritaikymo įrangą už 6 000 eurų ir prie jos už savo pinigus įsigysime automobilį...

Angelė RUDŽIANSKAITĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje