Negalią turintis žmogus gali dirbti geriau už įgalųjį

Vytautas Paulikas (dešinėje) su Evaldu Čibirka ir Stasiu Dadūra.

Darbo rinkos pulsas
Nustatymai

Kodėl šiandien negalią turintys žmonės dar dažnai neranda darbo ir jaučiasi nelaukiami darbo rinkoje? Jiems trūksta ryžtingumo ir motyvacijos? O gal negalią turinčių žmonių gebėjimais dirbti vis dar nepasitiki darbdaviai?

Patrauklus darbas judėjimo negalios žmonėms

UAB „Proservisai“ vadovas Vytautas Paulikas, pasakodamas apie savo įmonę sako, kad joje dirbantys trys negalią turintys vyrai puikiai atlieka savo pa­reigas. „Esame autoservisų tink­las, jungiantis 70 autoservisų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Per metus į auto­servisus registruojame apie 12 000 užsakymų. Visus užsakymus registruoja administratoriai su negalia. Autoservisams tokia pagalba yra ypač pelninga, nes administratoriai klientus nukreipia į tuos servisus, kurie turi didžiausią patirtį konkrečiam gedimui šalinti. Tokiu būdu servisas gauna alternatyvą prastovai, o klientas patenka pas šaltkalvius, kurie efektyviai šalina tokius gedimus – reiškia, klientas taupo ir laiką, ir pinigus“, – pasakoja įmonės vadovas.

Visi trys negalią turintys vyrai dirba iš namų, todėl jiems net nereikia važiuoti į darbą. V. Paulikas sako, kad įmonės veikla plečiasi, todėl ir šiandien mielai priimtų naujų judėjimo negalią turinčių darbuotojų.

UAB „Proservisai“ direktorius pasakoja, kad mintis įdarbinti žmones, turinčius judėjimo negalią, jam atėjo pagalvojus apie šio darbo privalumą – galimybę dirbti iš namų. „Aš net neabejojau, kad šis darbas bus patrauklus žmonėms, turintiems judėjimo negalią. Nereikės važiuoti į darbą, dėl to nepatirs papildomų nepatogumų, bus galimybė ramiai papietauti, pailsėti, daryti pertraukas“, – sako jis. V. Pauliko teigimu, žmonės su negalia iš tikrųjų nori dirbti, jie – motyvuoti, o juk neretai sutinkame žmonių, norinčių tik gauti atlyginimą. O kiek lakstančių iš vienos įmonės į kitą besitikint didesnės algos. Iš pradžių direktorius negalią turinčių darbuotojų ieškojo per nevyriausybines organizacijas, o vėliau jau „Proservisuose“ dirbantis vaikinas pakvietė kitą, o šis dar kitą darbuotoją.

Direktorius pasakoja, kad nebuvo jokių nesklandumų gauti subsidijas, kurios skiriamos skatinant žmones su negalia dalyvauti darbo rinkoje, o darbdavius – juos įdarbinti. V. Paulikas prisipažįsta nesuprantąs, kodėl darbdaviai vis dar nesiryžta įdarbinti negalią turinčių žmonių. „Šie žmonės yra puikūs, ištikimi darbuotojai. Svarbu, kad jie patys norėtų visapusiškai gyventi, kad nebūtų palūžę, pasidavę savo negaliai. Neįgalus žmogus gali dirbti geriau už įgalų, svarbu jo noras, motyvacija“, – tikina V. Paulikas.


Jaučiasi visaverčiais darbuotojais

Trys judėjimo negalią turintys vyrai „Proservisuose“ dirba nuo 2019 metų. Pasikalbėjome ir su jais.

Vilkaviškietis Evaldas Čibirka po motociklo avarijos turėjo sėsti į neįgaliojo vežimėlį, bet nenori sėdėti tarp keturių sienų. Atsigavęs po nelaimės Evaldas pradėjo sportuoti, dalyvauti neįgaliųjų sporto varžybose, maratonuose. Evaldas stengėsi įsitvirtinti ir darbo rinkoje. Buvęs stogdengys pradėjo dirbti turguje, tačiau sėdint neįgaliojo vežimėlyje būti pardavėju buvo gana sudėtinga. Dabar Evaldas dirba autoservisų tinkle „Proservisai“. „Esu patenkintas, kad galiu dirbti nuotoliniu būdu, būdamas savo namuose, – sako jis. – Registruoju užsakymus. Viską spėju atlikti laiku. Jaučiuosi reikalingas.“

Evaldui pritaria ir jo bendradarbis Andrejus Daškevič, gyvenantis Jonavoje. Andrejus 1998-aisiais iškrito iš penkto aukšto (ne be kitų pagalbos). Tuomet jam buvo 23-eji. Vaikinas nesustojo vietoje, neužsidarė tarp keturių sienų. Dalyvavo neįgaliųjų organizacijų veiklose, sportavo. Sukūrė šeimą. Žmona taip pat turi judėjimo negalią, tačiau dirbti dėl sveikatos bėdų negali. Šeima gyvena socialiniame būste. „Stovyklaudamas Lietuvos paraplegikų asociacijos Landšafto terapijos ir rekreacijos centre Monciškėse susipažinau su Evaldu ir jis man pasiūlė padirbėti. Esu labai patenkintas, kad galiu dirbti, juolab iš namų“, – sako jis.

Kartu su Evaldu ir Andrejumi dirba tauragiškis Stasys Dadūra. Traumą jis patyrė 2004 metais. Valakupių reabilitacijos centre vaikinas įgijo juvelyro profesiją, kurį laiką dirbo juvelyru, nuomojosi butą Vilniuje, tačiau nesijautė gerai. „Kai Evaldas pasiūlė pabandyti padirbėti autoservisų tinkle „Proservisai“, susigundžiau. Juk darbas iš namų. Dabar gyvenu gimtojoje Tauragėje, dirbu, administruoju autoservisų klientų srautą. Ir nesunku, ir įdomu“, – pasakoja Stasys. Vyras turi 8-erių metų sūnų, kurį prižiūrėjo per tėvystės atostogas. Paklaustas, ar nebuvo sunku, atsako: „Kai nori, viską gali, o kai darai su meile, jokių sunkumų nejauti.“

Visi trys „Proservisų“ darbuotojai nesiruošia ieškoti kitų darbų. Vyrai šiame darbe jaučiasi saugūs ir galintys realizuoti savo galimybes, visaverčiai darbuotojai.

UAB „Proservisai“ vadovas džiaugiasi sėkminga įmonės veik­la ir prasidėjusia plėtra. „Birželio mėnesį paslaugas pradėjome teikti ir advokatų kontoroms. Vėl turėsime galimybę priimti neįgalų administratorių su teisiniu išsilavinimu. Artimiausiu metu planuojamos naujos platformos, padėsiančios pritraukti ir suvaldyti klientų srautus buitinės technikos remonto dirbtuvėms, statybinėms įmonėms ir t.t. Vėl reikės naujų specialistų ir tikrai bandysime ieškoti tinkamą išsilavinimą ir patirtį turinčių žmonių su negalia“, – planais dalijasi V. Paulikas.

Eglė KULVIETIENĖ
Asmeninio archyvo nuotr.

 

Šį straipsnį galite skaityti lengvai suprantama kalba.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje