„Andrii yra tikras super tėtis. Jis vienas augina 4 dukras, iš kurių dvi – įvaikintos, o viena mergaičių, Alina, – neįgali. Prasidėjus karui šeima per keletą valandų susikrovė būtiniausius daiktus ir skubiai paliko namus. Šiuo metu Andrii svarbiausia – pasirūpinti dukrų saugumu, sveikata ir emocine būsena“, – taip interneto svetainėje https://contribee.com/vienybetezydi# pristatoma į Lietuvą atvykusio Andrii Palei šeimos istorija.
Nuo karo – su vaikais bagažinėje
Jau 8 mėnesiai, kaip Pagėgių savivaldybė tapo antraisiais Olego Lastoveckio, jo šeimos bei giminaičių namais. Karas negalią turintį vyrą privertė priimti nelengvą sprendimą – palikti Novohrad Volynskyi mieste buvusius namus ir ieškoti prieglobsčio svetur.
Išvažiavo dviem savaitėms, o ar grįš po metų?
„Rusų kariuomenei įsibrovus į Ukrainą buvo skelbiama, kad Kyjivas bus užimtas per 3 dienas. Nepavykus įgyvendinti plano, tikėjomės, kad rusų kariuomenė atsitrauks ir karas baigsis. Palikdami namus daiktų pasiėmėme porai savaičių – manėme, kad po tiek laiko tikrai galėsime grįžti namo. Deja, karas tęsiasi iki šiol...“ – pasakoja Viktorija Nevzglyad. Ji kartu su dukrelėmis Jelizaveta ir Sofija bei vyru Vladimiru kovo viduryje išvyko iš netoli Kyjivo esančio Brovarų miesto ir iki šiol gyvena Palangoje.
Visi negalią turintieji svarbūs ir lygūs
Karas Ukrainoje itin skaudžiai palietė žmones su negalia. Daugelis jų dėl sudėtingos būklės ilgai negalėjo evakuotis. O tokiai galimybei atsiradus, iš bombarduojamų namų rūsių, slėptuvių išvyko kaip stovi: be seniai pasibaigusių vaistų, neįgaliųjų vežimėlių, slaugos priemonių.
Mažais žingsneliais į saugų rytojų
Hanna Mandrykina su 8-erių Oleksijumi neramias žinias apie karo eigą Ukrainoje nuo kovo pradžios stebi iš Lietuvos. Nors virš galvų neskraido raketos, nesigirdi sprogstančių bombų ir apie oro pavojų perspėjančių sirenų, vis tiek neramu. Zaporižėje, iš pasaulio dėmesio nedingstančioje dėl rusų užimtos atominės elektrinės, liko artimieji, namai, buvęs gyvenimas.
Negalią patvirtino – paramą užtikrino
Lietuva visapusiškai padeda Į Lietuvą atvykstantiems ukrainiečiams. Negalią turintiems pabėgėliams ši pagalba ypač svarbi – reikia išmokų ir vaistų, techninės pagalbos priemonių ir sveikatos, socialinių paslaugų. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT) pasiruošusi padėti kiekvienam į ją besikreipiančiam ukrainiečiui.