Neįgaliesiems pritaikyti automobiliai – jau daugiau nei pusėje šalies savivaldybių

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis autobusiuko raktelius įteikė Tauragės rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkui Kęstučiui Petkui.

Atvira visuomenė
Nustatymai

Praėjusį ketvirtadienį UAB „Inchcape Motors“ salone surengta iškilminga dar 20 Neįgaliųjų reikalų departamento nupirktų „Ford Transit Custom“ autobusiukų įteikimo ceremonija. Standartiniuose 9 vietų automobiliuose saugiai ir patogiai galės keliauti po 3 rateliais judančius neįgaliuosius. Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis autobusiukų raktelius įteikė ir 8 neįgaliųjų draugijų – Jonavos, Tauragės, Pagėgių, Kelmės, Pasvalio, Švenčionių, Garliavos, Marijampolės I grupės – vadovams. Planuojama, kad šiomis transporto priemonėmis bus aprūpintos visos šalies savivaldybės.

Neįgaliesiems vežti pritaikyti „Ford Transit Custom“ laukia naujų šeimininkų. 

Automobiliu – ne tik į darbą, bet ir į koncertą

Lietuvoje automobilis jau seniai ne prabangos, o susisiekimo, mobilumo priemonė. Tačiau nemažai sunkią negalią turinčių žmonių vis dar priversti ieškoti, kas juos pavėžės iki poliklinikos, padės nusigauti į darbą ar iki sanatorijos. Savivaldybės taip pat negali pasigirti specialiai neįgaliesiems vežti pritaikytų automobilių gausa. Todėl Neįgaliųjų reikalų departamento vykdomas valstybės investicinis projektas, pagal kurį 2016-2018 metais numatyta įsigyti ir nevyriausybinėms organizacijoms panaudai perduoti 60 autobusiukų – reikšminga parama siekiant, kad transporto paslaugos būtų prieinamos kiekvienam jų reikalingam neįgaliam žmogui.

Įteikdamas automobilių raktelius naujiesiems šeimininkams socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis sakė tikįs, kad šie autobusiukai leis oriai nuvykti ne tik į darbą ar gydymo įstaigą, bet ir į koncertą. Pasak ministro, šis projektas – tai ir vienas iš būdų apjungti valstybės, savivaldybių ir nevyriausybinių organizacijų darbą, kad visi mokytųsi būti partneriais, siektų bendrų tikslų.

Autobusiukų panaudos sutartis su neįgaliųjų organizacijų vadovais pasirašiusi Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Asta Kandratavičienė kaskart vis atkreipdavo dėmesį, kad automobilis turi būti naudojamas ne tik savo organizacijos, bet visų neįgaliųjų reikmėms. Direktorė ragino nepamiršti ir dar vieno svarbaus akcento – autobusiukai panaudos pagrindais skiriami konkrečiai organizacijai ir jų negalima perduoti tretiesiems asmenims, transporto paslaugas ji privalo teikti pati.

Žinoma, be savivaldybių paramos neįgaliųjų organizacijos neišsivers. Tokiam automobiliui išlaikyti reikia nemažai lėšų. Daugelio savivaldybių atstovai tikino jau pasitvirtinę transporto paslaugų teikimo tvarką, nusistatę šių paslaugų įkainius, pasirūpinę autobusiukų draudimu. Laukia ir dar viena neatidėliotina investicija – žieminių padangų įsigijimas.

Jonavos rajono savivaldybės atstovai neabejojo, kad transporto paslaugos neįgaliesiems labai reikalingos.  

Turime automobilį, turime užtikrinti ir jo išlaikymą

Jonavos rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Valerija Lopetienė buvo pirmoji, iš socialinės apsaugos ir darbo ministro L. Kukuraičio rankų gavusi automobilio raktelius. Atsiimti naujo autobusiuko į Vilnių atvyko ir Jonavos rajono savivaldybės, Neįgaliųjų draugijai patikėjusios atsakomybę teikti transporto paslaugas, administracijos direktoriaus pavaduotoja Vijolė Šadauskienė. „Turim naują, didelį, brangų automobilį, turim užtikrinti jo išlaikymą, – sakė V. Šadauskienė. – Neįgaliųjų draugijos pirmininkė V. Lopetienė jau buvo susitikusi ir su Socialinių paslaugų centro vadove. Centras įsipareigojo pirkti dalį transporto paslaugų.“

Pasak administracijos direktoriaus pavaduotojos, Socialinių paslaugų centras turi automobilį, tačiau teikia daug ir įvairių paslaugų. Rajone yra apie 4 tūkst. neįgaliųjų, apie700 priklauso Neįgaliųjų draugijai.

Pasak V. Lopetienės, tai jau antrasis toks automobilis, skirtas rajono neįgaliesiems. Pirmasis buvo gautas 2002 metais. Tąsyk pirmenybė buvo suteikta Jonavos vaikų reabilitacijos centrą-mokyklą „Bitutė“ lankiusiems neįgaliems vaikams. „Džiaugiamės, kad autobusiukas skirtas Neįgaliųjų draugijai. Būsime savarankiškesni, galėsime saugiai keliauti, pasirūpinti kitais neįgaliaisiais, kuriems transporto paslaugos labai reikalingos“, – kalbėjo V. Lopetienė.

Automobilį vairuos daugiau kaip 40 metų tokio darbo patirtį turintis Česlovas Sankevičius. Vyras yra važinėjęs su įvairiausiomis transporto priemonėmis. Vairavo ir pirmąjį neįgaliesiems skirtą autobusiuką, tad ir prie negalią turinčių keleivių pripratęs, žino, kaip elgtis su vežimėlyje sėdinčiais žmonėmis. Vyras šypsosi: už naujutėlaičio automobilio vairo tik kartą yra tekę sėdėti. Dirbti su šiemet pagamintu „Ford Transit Custom“ automobiliu bus lengviau, bet ir atsakomybė bus didesnė.

Automobilio pritaikymą išmėgino švenčioniškis Tadeušas Šimkovičius. 

Transporto paslaugos labai reikalingos

Kelmės rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Elena Kančiauskaitė sako, kad kitąmet 30-ąsias gyvavimo metines minėsianti organizacija iki šiol nėra turėjusi jokios transporto priemonės. O kaimiškam rajonui ji labai reikalinga. Kai iš rajono pakraščio į miestą autobusas važiuoja porą sykių per savaitę, ten gyvenančių žmonių neįmanoma įtraukti į jokią draugijos organizuojamą veiklą, jie nustumiami į socialinę atskirtį.

Su neįgaliesiems skirtu autobusiuku daug vilčių sieja ir Tauragės rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkas Kęstutis Petkus. Transporto paslaugų poreikis rajonuose – didžiulis, todėl prieš 5-erius metus draugija automobilį buvo nusipirkusi iš savo sutaupytų lėšų. Draugija – didžiausia, rimtai dirbanti rajono neįgaliųjų organizacija. Savivaldybė tai įvertino ir patikėjo atsakomybę rūpintis ne vien savo draugijos nariais, bet ir kitais neįgaliaisiais, kuriems gali prireikti tokios pagalbos, pažadėjo padėti išlaikyti skirtą autobusiuką. K. Petkus jau pateikė paraišką, kurioje nurodė, kokias paslaugas teiks, kiek lėšų tam reikės.

Marijampolės I grupės neįgaliųjų draugijos pirmininkė Irma Kavaliauskienė tikisi, kad autobusiukas jos vadovaujamos organizacijos nariams suteiks daugiau laisvės. Pasak pirmininkės, draugijoje daug rateliais judančių narių, tad norint kur nors išvykti, nuolat reikėdavo ieškoti transporto, iš anksto derinti laiką, žmonių skaičių. Net nuvykti į Marijampolės socialinės pagalbos centrą, kuriame vyksta dienos užimtumo užsiėmimai, dusyk per savaitę automobilio reikia. I. Kavaliauskienei patiko ministro L. Kukuraičio žodžiai, kad neįgaliesiems skirtais automobiliais bus galima ne tik į darbą ar gydymo įstaigą nuvažiuoti, bet ir nuvykti į kultūros renginius. Draugija turi ir vokalinį ansamblį, kuriame dainuoja nemažai rateliais judančių narių, ir darbščių auksarankių, be kurių joks didesnis ne vien Marijampolės, bet ir respublikinis renginys neapsieina, todėl dabar bus paprasčiau iš anksto tokias išvykas planuoti.

Iš Neįgaliųjų reikalų departamento panaudai jau antrą autobusiuką gavo Pagėgių savivaldybės neįgaliųjų draugija. Jos pirmininkė Loreta Stašinskienė gali patvirtinti – transporto priemonė išties padeda spręsti nemažai negalią turintiems žmonėms aktualių problemų. Anksčiau gautas autobusiukas kasdien kur nors važiuodavo.Techniškai nusidėvėjusį automobilį pakeitus nauju vėl bus galima teikti transporto paslaugas. L. Stašinskienė džiaugiasi, kad Neįgaliųjų draugiją savivaldybė laiko savo partnere, todėl ne tik pareigomis dalijasi, bet ir be paramos nepalieka. „Savivaldybė dengė visas su pirmojo autobusiuko išlaikymu susijusias išlaidas. Tikiuosi, kad taip bus ir su šia transporto priemone“, – vylėsi L. Stašinskienė.

 

Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Asta Kandratavičienė su Pagėgių savivaldybės neįgaliųjų draugijos pirmininke Loreta Stašinskiene pasirašo automobilio panaudos sutartį.

Kuris autobusiukas patogesnis – su keltuvu ar nuovažomis?

Valstybės investicinį projektą „Specialaus transporto, pritaikyto neįgaliesiems įsigijimas ir paslaugų teikimas savivaldybių teritorijoje“ vykdantis Neįgaliųjų reikalų departamentas jau antrus metus neįgaliųjų organizacijoms perdavė „Ford Transit Custom“ autobusiukus su specialiai įrengtomis nuovažomis. Šiemet automobilių raktelius gavusių jų naudotojų nuomonės išsiskyrė – vieni tokiu pritaikymu džiaugėsi, kiti nusivylė, nes tikėjosi, kad bus įrengti keltuvai.

Švenčionių rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkas Tadeušas Šimkovičius neslėpė svajojęs apie autobusiuką, kuriame ne tik keltuvas, bet ir automatinė pavarų dėžė būtų įrengta, kad galėtų pats už vairo sėsti. Autobusiuko su keltuvu privalumais neabejoja ir Tauragės rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkas K. Petkus. Jo nuomone, kaimo vieškeliais važinėjančiam automobiliui nelengva rasti lygią vietą, kad nuleistos nuovažos saugiai atsiremtų į stabilų pagrindą. Pasak jo, kai kurie neįgalieji net apskritai atsisako važiuoti, nes bijo šių nuovažų, jos nepatogios ir elektriniams vežimėliams.

Tačiau autobusiuką su keltuvu jau turėjusios Pagėgių savivaldybės neįgaliųjų draugijos pirmininkė L. Stašinskienė neslėpė, kad kaip tik dėl tų duobėtų kaimo kelių jame įregtas keltuvas greitai sugedo ir neatsirado, kas jį taisytų. Pirmininkė vylėsi, kad autobusiukai su įrengtomis nuovažomis bus patvaresni ir tarnaus ilgiau.

Standartinius devynviečius „Ford Transit Custom“ autobusiukus neįgaliųjų poreikiams pritaikiusios UAB „ProAuto LT“ produktų grupės vadybininko Andriaus Petrošiaus teigimu, nuovažos – universalus pritaikymas. Šiems automobiliams skirtos nuovažos gali būti dviejų ilgių. Ten, kur vietos pakanka, prie automobilio galima pritvirtinti ilgesnius bėgelius, o jeigu jos trūksta – pravers trumpesni. Tiesa, tuomet vairuotojui ar asmeninam asistentui būtų sunkiau statesniu kampu įstumti vežimėlį.

A. Petrošius pabrėžia ir dar vieną šių nuovažų privalumą – jas galima nuleisti ne tik tiesiai prie automobilio, bet ir atremti ant šaligatvio ar net ant prie laiptinės esančios laiptų aikštelės. Taip galima išvengti rūpesčių dėl nusileidimo nepritaikytais laipteliais ar išspręsti važiuojamąją dalį nuo šaligat­vio skiriančio aukštoko bortelio problemą. Pasak A. Petrošiaus, šiomis nuovažomis į autobusiuką galima patekti ir pro šonines dureles, todėl galima rinktis, kaip žmogui patogiau.

Švenčionių rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkas T. Šimkovičius atkreipė dėmesį, kad į autobusiuką sunku įlipti senyviems, su lazdele ar ramentais vaikštantiems žmonėms. Šią problemą jis išsakė ir Neįgaliųjų reikalų departamento direktorei A. Kandratavičienei. Čia pat apžiūrėjus autobusiuką buvo nuspręsta, kad prie šoninių durelių nesudėtinga įrengti ištraukiamą laiptelį.

Neįgaliųjų reikalų departamento direktorės teigimu, įsiklausoma ir į kitas autobusiukus naudojančių organizacijų pastabas. Atsižvelgiant į finansines galimybes, kasmet prieš skelbiant naują tarptautinį autobusiukų pirkimo viešąjį konkursą, stengiamasi patikslinti, patobulinti technines jo sąlygas. Juk, pasak A. Kandratavičienės, visada norima, kad įsigyti automobiliai neįgaliesiems būtų kuo patogesnis ir saugesni.

Tačiau direktorė apgailestauja, kad ne visos savivaldybės pasirengusios padėti neįgaliesiems. Šiemet Druskininkų, Skuodo, Trakų ir Klaipėdos rajonų savivaldybės apskritai atsisakė jiems pasiūlytų neįgaliesiems vežti pritaikytų autobusiukų. Ar tikrai jose gyvenantiems neįgaliesiems netrūksta transporto paslaugų?

Aldona MILIEŠKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas