Kalėdinėms dovanoms – neįgaliųjų dirbiniai

Mugėje galima buvo pasirinkti įvairiausių dirbinių.

Atvira visuomenė
Nustatymai

Prieškalėdiniu laikotarpiu užsukusieji į Seimo Europos informacijos biurą turėjo galimybę pabendrauti su neįgaliaisiais, įsigyti jų darbų – čia vyko tradicinė labdaros ir mainų mugė. Renginyje rankdarbius pristatė įvairių Vilniaus ir Vilniaus rajono neįgaliųjų organizacijų, dienos centrų, bendruomenių atstovai.

Nerti, austi, megzti, lipdyti, verti, klijuoti, piešti, siūti dirbiniai, medaus produktai, medžio gaminiai – pasirinkimas norintiems išrinkti kalėdinę dovaną išties buvo nemažas. Juo labiau kad paprastai vienetinių, rankomis darytų darbelių ir kainos būna nedidelės. Mugės lankytojai taip pat galėjo pasivaišinti ekologiška arbata.

Į Seimą savo dirbinius atvežė įvairių Vilniaus organizacijų ir įstaigų atstovai.

Vilniaus miesto neįgaliųjų draugijos rankdarbių būreliui vadovaujanti Irena Kleinauskienė sako užsiėmimus lankančioms moterims siūlanti daryti tokius darbelius, kurie būtų naudingi: pačiam pasipuošti, namus pagražinti ar kaimyną, giminaitį pasveikinti. Moterys privėrė papuošalų, prikūrė kalėdinių puošmenų, atvirukų. Pasak I. Kleinauskienės, rankdarbio savikaina vos 1,5–2 eurai, o tai juk autorinis darbas – kiek­vienas skirtingas, unikalus. Taigi šiek tiek pasistengus galima priskurti puikių kalėdinių dovanų ir dar gerokai sutaupyti. Vadovės teigimu, Neįgaliųjų draugijoje renkasi labai daug vienišų žmonių. Bene laukiamiausia užsėmimų dalis – arbatos gėrimas, kai rankdarbiai atidedami į šoną, kalbamasi, bendraujama. I. Kleinauskienės įsitikinimu, pas mus labai trūksta bendravimui skirtų erdvių. Tokios galėtų būti kiek­viename mikrorajone. Dažnai tam ieškoma naujų, atskirų patalpų. O kodėl nepanaudojus to, ką turime – pavyzdžiui, kodėl tokiems bendraminčių susiėjimams vietos negalėtų atsirasti mokyklose? Juk jos popietėmis tuščios. Vieną vakarą susirinktų mezgėjos, kitą – knygų skaitovai, kartą per mėnesį galėtų susieiti žvejai mėgėjai. „Tik tokie dalykai ir prikelia bendruomenę“, – sako I. Kleinauskienė, matydama, kad negalią turintiesiems neretai sunku iš viso miesto suvažiuoti į draugiją.

Nadežda Ščiukina mėgsta ir tapyti, ir kurti rankdarbius.

Dienos centrą „Šviesa“ lanko 90 žmonių su intelekto ir kompleksine negalia. Jų darbeliai visada išskirtiniai, kūrybiški, traukiantys akį. Pasak socia­linės darbuotojos Irenos Kuzmickienės, džiugu, kad centre dirba profesionalūs keramikos, tekstilės užsiėmimų vadovai. Jie rūpinasi, kad darbai būtų estetiški, patrauklūs. Dirbama manufaktūriniu būdu. Štai viena mergaitė iš molio suformuoja obuoliuką, kitas lankytojas išbado skylutes, nuglazūruoja. Tada vadovės kiša dirbinį į krosnį. Tekstilės kabinete centro lankytojai padaro gražių veltinio darbų. Akį traukia ir spalvingos kalėdinės žvakės. Jos daromos iš bažnyčioje surinktų sudegusių žvakių. Jas išlydo, nudažo, supila į formas. Išeina mielas kalėdinis suvenyras.

Irena Kleinauskienė sako, kad neįgaliųjų daromi darbai turi būti naudojami praktiškai.

Savo darbelius mugėje pris­tatė, taip pat ir muzikinę prog­ramą parodė Vilniaus Verkių mokykla-daugiafunkcis centras. Ką per metus padarė į Seimą atvežė Lietuvos žmonių su negalia sąjungos dienos centras, Vilniaus krašto žmonių su negalia sąjunga, dienos centras „Mažoji guboja“, Grigiškių neįgaliųjų draugija, Lietuvos psichikos negalios žmonių bendrija „Giedra“, sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Vilniaus Viltis“, sutrikusio intelekto žmonių gyvenimo namai „Pašilaičiai“, Trakų neįgaliųjų užimtumo centras, Bernardinų ir Vilkpėdės bendruomenių socialinių paslaugų centrai ir kiti. Pasak Seimo narės Gintarės Skaistės, organizacijos kasmet kreipiasi prašydamos organizuoti mugę. Ji sako besitinkinti, kad Seimo kanceliarija panašią mugę leis organizuoti ir prieš šv. Velykas.

Emilija STONKUTĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas