Fotografijos menas – be fotoaparato

Fotografavimas nenaudojant fotoaparato – šių metų kūrybinės stovyklos iššūkis. Skenografijos metodu padarytas darbas.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Tradicinė Lietuvos neįgaliųjų draugijos (LND) fotografų kūrybinė stovykla šiemet buvo ypatinga – jos dalyviai susipažino su fotografijos alternatyvomis: fotograma, skenografija ir kinekt skanavimu. Daugeliui tai buvo nauja, netikėta patirtis, parodžiusį kiek kitokį fotografijos veidą. 

Fotografijos – be kamerų

Seminaro vadovė menininkė, fotografė ir tyrėja Dalia Mikonytė sako, kad šioje fotografų stovykloje niekas negaudė akimirkų – nefotografavo nei fotoaparatais, nei telefonais. Taip pat nebuvo kalbama apie tradicinę fotografiją. „Kūrybinėje neįgaliųjų fotografų stovykloje dėmesį skyrėme fotografijos alternatyvoms. Stovyklos dalyviai susipažino su trimis skirtingomis alternatyviomis fotografijos formomis: fotograma, skenografija ir kinekt skenavimu“, – pasakoja kūrybinės stovyklos vadovė. Ji trumpai paaiškina, kas tai yra: fotograma – analoginio fotografinio atspaudo gavimas nenaudojant fotokameros; skenografija – atvaizdo gavimas naudojant skenerį; kinekt skanavimas – atvaizdų generavimas su kinekt kamera, kuri paprastai naudojama kompiuteriniams žaidimams.

„Dalyviams norėjome atverti plačius naujų technologijų horizontus, parodyti, kad fotografuoti galima su skeneriu ir tiesiai į fotopopierių. Kiekvieną dieną dirbome fotolaboratorijoje – daliai dalyvių raudona laboratorijos šviesa, ryškalų ir fiksažo kvapas jau buvo pažįstami iš praeities, o kitiems tai tapo nauju įkvepiančiu atradimu“, – sako D. Mikonytė. Jos teigimu, visus nustebino ir „teleportacija“ į 3D erd­vę – menininkas Adomas Žudys, dirbantis su 3D medija, eksperimentuojantis su trafaretais, fotografijos ir skulptūros technikomis, kinekto kamera kiekvienam dalyviui padarė po portretą.

D. Mikonytės teigimu, visi fotografijos alternatyvų stovyk­los dalyviai buvo iniciatyvūs ir aktyvūs – pasiūlytas užduotis atlikdavo su įkvėpimu ir užsidegimu. Iš pradžių atsargiai vertinę netradicines fotografavimo priemones, gana greitai persilaužė ir sukūrė tikrai puikių darbų.

„Didžiąją dalį dalyvių prisimenu iš fotoplenerų Nidoje (2017 m.) ir Vepriuose (2018 m.). Jų tikrai nepavadinsi fotografijos naujokais – tai puikiai matyti iš stiprių darbų. Labai džiaugiuosi, kad Šventojoje prie jų prisijungė Martynas Steponavičius ir Eimutis Buivys. Nors fotografijos stovykloje jie dalyvavo pirmą kartą, tačiau greitai įsiliejo į fotografų gretas ir paįvairino stovyklą savo kūrybingomis idėjomis. Nauji dalyviai visada labai laukiami“, – dalijosi mintimis kūrybinės stovyklos vadovė.

Menininkas Adomas Žudys kinekto kamera kiekvienam dalyviui padarė po portretą.

Paskatino išeiti iš burbulo

Šiauliečiui Eimučiui Buiviui kūrybinėje stovykloje labai patiko. „Labai daug visko išmokome, gera kompanija buvo“, – džiaugiasi jaunuolis. Eimutis sako turintis neblogą fotoaparatą, mėgstantis fotografuoti, tačiau tai nėra jo kasdienis užsiėmimas. Dažniausiai jį prisimena tada, kai vyksta kokie nors įvykiai. Vaikinui patinka fotografuoti įvairius smulkius objektus – pavyzdžiui, lapu einančią boružę. Jis moka dirbti ir su fotošopu, tad neretai nuotraukas patvarko kompiuteriu.

Galimybė kūrybinėje stovyk­loje susipažinti su alternatyviomis fotografijos formomis Eimutį labai nustebino. Skenografija, fotograma jam buvo naujas dalykas, šios fotografijos formos labai įtraukė – buvo įdomu pamatyti, ką galima padaryti be fotoaparato, naudojant įvairias kitas priemones.

Eimutis džiaugėsi – jam pasisiekė skenuojant sukurti įdomių atvaizdų iš lapų, žolių, kankorėžių ir kitų gamtos medžiagų. Kai kuriuos savo darbus mielai įsirėmintų ir pasikabintų.

E. Buivys sako, kad tokios stovyklos – ne tik galimybė patobulinti fotografijos žinias, bet ir labai gera proga ištrūkti iš saugaus „kasdienybės burbulo“. Su cerebriniu paralyžiumi gyvenantis jaunuolis nemažai laiko praleidžia namuose. Kai lyja, šalta, iš namų nekelia kojos. Tačiau kūrybinėje fotografų stovykloje nebuvo svarbu – ar lyja, ar vėjas, vis tiek laiką leisdavo lauke, kiekvieną dieną ėjo prie jūros. Ir tai buvo labai įdomi patirtis.


Fotografijoje jaučiasi vieniša

Vilkaviškietė Aušra Vasiliauskaitė LND rengiamoje kūrybinėje fotografų stovykloje dalyvavo trečią kartą. Moteris domisi fotografija, yra lankiusi fotografijos kursus, tačiau sako šioje srityje jaučianti tam tik­rą nepasitikėjimą. „Fotografijoje jaučiuosi savotiškai vieniša – norisi su kuo nors pasitarti, kokia nuot­rauka geresnė, ką dar būtų galima patobulinti ir pan.“, – sako Aušra. Facebook grupėse moteris taip pat nedalyvauja – internetinėje erdvėje yra tik stebėtoja. Na, o tokios stovyklos labai įkvepia.

Šiemet pristatytos alternatyvios fotografijos formos Aušros neišgąsdino – kiekviena nauja patirtis įdomi. „Man labai smagu išmokti ko nors naujo, sužinoti, ko dar nežinojau“, – sako moteris. Ypač ją nustebino darbas laboratorijoje. Žinoma, to namie nepavyks padaryti – reikia turėti ir fotopopieriaus, ir ryškalų, tačiau kas žino, kaip įgytos žinios gali ateity paversti. Aušra prasitaria svajojanti apie meninę fotografiją, bet dar nedrįsta to imtis. Tačiau kūrybinės stovyklos gera paskata vėl paimti į ranką fotoaparatą. Juolab kad ir vadovai – tikrai galintys patarti.

D. Mikonytė – Lietuvos fotomenininkų sąjungos ir Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos narė. Surengusi 6 personalines parodas, darbus eksponavusi daugelyje grupinių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Daugiau nei 5 metus dirba fotografijos edukacijos srityje. Adomas Žudys – tarpdisciplininis menininkas, surengęs daugybę parodų, nevengiantis eksperimentuoti su įvairiomis fotografijos formomis.

Plenerą kuravusi LND projektų vadovė Saulė Vėjelienė džiaugiasi, kad kūrybinę negalią turinčių fotografų stovyklą šiemet parėmė Lietuvos kultūros taryba. Jos teigimu, planuojama surengti šios stovyklos dalyvių darbų parodą. Jau žvalgomasi patalpų fotografijoms eksponuoti. Tiesa, šiemetiniai darbai – ypatingi, todėl reikės gerai pagalvoti, kaip juos pateikti. Labai įdomus jų sukūrimo procesas, kurį parodos dalyviams taip pat norėtųsi pristatyti. Dalį kūrybinės stovyklos darbų jau dabar galima pamatyti LND facebook paskyroje.

Emilija STONKUTĖ
LND archyvo nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje