Norintiems mokytis ir ieškoti darbo – daug galimybių

Pažymėjimai įteikti 25 anglų kalbos mokymus baigusiems projekto dalyviams.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Įsibėgėja Lietuvos neįgaliųjų draugijos (LND) įgyvendinamas projektas „Karjeros galimybių plėtra neįgaliesiems“. Neseniai pažymėjimai įteikti 25 anglų kalbos kursus baigusiems neįgaliesiems, dar 44 projekto dalyviai Vilniaus technologijų mokymo centre baigė įvairias profesinio mokymo programas. 

Kursai ir naudingi, ir įdomūs

Vilnietė Salvinija Jonikienė neseniai baigė anglų kalbos kursus. Moteris labai patenkinta: mokytis buvo ir naudinga, ir įdomu. Kursai truko 40 valandų, pamokos vyko 2 kartus per savaitę. Taigi reikėjo gana intensyviai mokytis, tačiau juk žmonės ir rinkosi šiuos mokymus todėl, kad norėjo įgyti žinių. S. Jonikienė giria anglų kalbos mokytojos kantrybę – būdavo taip, kad žmonės ir po 10 kartų klausdavo to paties dalyko. Mokytoja netgi džiaugėsi, kad kursų dalyviai motyvuoti, besistengiantys mokytis.

Anksčiau S. Jonikienė anglų kalbos mokėsi savarankiškai, tačiau norėjo patobulinti žinias – juk kur nors nuvykus labai nemalonu, kai negali susikalbėti. O ir pati kalba įdomi, logiška, struktūruota. „Palikdavau visus darbus ir su malonumu važiuodavau į mokymus“, – sako moteris.

Apie šiuos kursus ji sužinojo iš vienos pažįstamos. Iš pradžių nieko gero nesitikėjo, nemanė, kad jie gali būti naudingi, bet nusprendė pabandyti ir buvo maloniai nustebinta.

S. Jonikienė pagal profesiją gydytoja. Dabar jau pensinio amžiaus, bet sako vis dar besižvalganti kokio darbelio – norėtų dirbti ką nors prasmingo ir įdomaus.

Nors moters galimybes varžo liga, tačiau ji sako besistengianti džiaugtis gyvenimu, o optimizmo semiasi iš tikėjimo. S. Jonikienės manymu, tik susirgęs žmogus gali pajusti tikrąsias gyvenimo prasmes. „Visada pasisveikinu „Sveiki gyvi“. Jei gyvas, reiškia dar viskas gerai“, – juokauja moteris.

Jos įsitikinimu labiausiai visiems kenkia stresas, o nuoširdus bendravimas gaivina. Dėl to jai buvo labai malonu lankytis tiek LND, tiek pačiuose kursuose. Anksčiau moteris lankė kompiuterinio raštingumo mokymus.

Ukmergės neįgalieji noriai mokosi anglų kalbos.

Turi visas galimybes ieškoti darbo

Europos socialinio fondo lėšomis pagal priemonę „Socialinę atskirtį patiriančių asmenų integracija į darbo rinką“ finansuojamo projekto „Karjeros galimybių plėtra neįgaliesiems“ vadovė Lina Arlauskienė sako, kad susidomėjimas projekto veiklomis nemažas – buvo planuota, kad jame dalyvaus 152 negalią turintys asmenys, o jau dabar į įvairias veiklas įtraukti 205 neįgalieji. Itin populiari buvo kompiuterio vartojimo pagrindų mokymo programa, taip pat buvo nemažai norinčių išmokti anglų kalbos. Kvalifikacijos pažymėjimus gavo 8 socialinės globos namuose prog­ramos darbuotojai ir 4 apskaitininkai. Pasak L. Arlauskienės, 7 žmonės baigė itin sudėtingą skaitmeninių technologijų-internetinių tinklapių projektuotojo mokymo programą, kuri truko 800 valandų. Galima sakyti, kad šią programą baigusieji įgijo specialybę – mokymus organizavo Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centras, kuris ruošia įvairių profesijų žmones. Kaip šiomis žiniomis projekto dalyviai pasinaudos, priklausys nuo jų pačių. Dar laukia verslumo ir iniciatyvos mokymai. Be abejo, LND gali padėti ieškant darbo – projektų dalyvius konsultuoja užimtumo specialistai, psichologas, socialinis darbuotojas, jiems pagelbstima susikurti gyvenimo aprašymą ir pan.

Vis dėlto L. Arlauskienė neslepia, kad formuojant projekto grupes buvo nemažai sunkumų – negalią turintiems žmonėms dažnai pritrūksta motyvacijos mokytis, ieškoti darbo. Pavyzdžiui, į anglų kalbos kursus užsirašė 80 žmonių, o juos lankė vos 25. Kitas pavyzdys – po ilgų diskusijų, išsamaus žmogaus galimybių vertinimo buvo parinkta profesija, kuri žmogui tiktų, bet po dviejų užsiėmimų jis nustojo lankyti mokymus – nusprendė, kad vis dėlto negali mokytis apskaitos. Ir toks atvejis buvo ne vienas. Kita tendencija – žmonės vaikšto iš vienų kursų į kitus, tačiau iki darbo rinkos taip ir nenukeliauja. Pasak L. Arlauskienės, pakeisti įsisenėjusias nuostatas beveik neįmanoma.

Tačiau tie, kurie nori mokytis, įgyti kvalifikaciją, turi visas galimybes. Ir, beje, keletas projekto dalyvių jau įsidarbino. Projekto tikslas – kad bet 40 procentų jame dalyvavusiųjų pradėtų ieškoti arba susirastų darbo.

Nuo atviruko gamybos iki pardavimo – reklamos organizatoriaus mokymo programoje.

Norinčių mokytis tik daugėja

Projektas vykdomas Vilniaus apskrityje, didžioji dalis mokymų vyksta Vilniuje, Vilniaus technologijų mokymo centre, tačiau porą kartų per savaitę mokytojai vyksta į Ukmergę. Pasak Ukmergės rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkės Zitos Kviklienės, susidomėjimas mokymais – didžiulis. Nors buvo kalbama, kad į grupę bus galima įtraukti 10 žmonių, mokytis panoro dvigubai tiek. Ypač noriai lankomos anglų kalbos pamokos. Nemažai draugijos narių vaikų gyvena užsienyje, todėl jie labai nori išmokti bent jau kalbos pagrindus, kad nuvažiavę galėtų susikalbėti. Kad mokytis būtų lengviau, ateityje mokymų dalyviai bus suskirstyti į 2 grupes: vienoje – turintys anglų kalbos pradmenis, kitoje – visiškai nieko nemokantys.

Z. Kviklienės teigimu, labai naudinga ir reklamos organizatoriaus mokymo programa – draugijos nariai įgyja žinių, kaip padarytą gaminį apipavidalinti, patraukliai pristatyti. Mokytoja parodo ir kaip įkelti jo nuotrauką į kompiuterį ar pan. Šie patarimai – labai naudingi. Ukmergės rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė neabejoja, kad žmonės tikrai jais pasinaudos.

Z. Kviklienė sako esanti dėkinga, kad mokymai vyksta Ukmergėje. Žmonėms iš kaimų atvažiuoti ir į draugiją nelengva, o juo labiau nuvykti į Vilnių. Žinoma, ten geresnės klasės, yra visos reikalingos priemonės ir įranga, tačiau būtų galima nuvežti daugiausiai 9 žmones, be to, ši išvyka nemažai kainuotų.

Mokymų naudą rodo jų populiarumas: „Jei žmonėms nepatiktų, jei nematytų naudos, tai ir nesirinktų“, – įsitikinusi Z. Kviklienė. Ji džiaugiasi mokytojomis, kurios lengvai randa kalbą su draugijos nariais, yra kantrios ir nuoširdžios. Tai irgi labai padeda pritraukti žmones.

Aurelija BABINSKIENĖ
LND archyvo nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje