Šokių maratonas – džiaugsmas būti kartu

Mažeikių kultūros centro pramogų salėje visą dieną šoko įvairių negalių turintys žmonės.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Mažeikiuose ir vėl tradiciškai neįgaliuosius ir jų bičiulius į bendrą būrį sutelkė šokių maratonas. Jau 11 kartą susibūrė neįgalieji iš įvairių rajonų pabūti kartu, smagiai praleisti laiką, išbandyti savo ištvermę šokių aikštelėje. Šis maratonas – taip pat ir konkursas, kadangi kasmet renkamos geriausių šokėjų poros. 

Nuotaikingas koncertas

Neįgaliųjų laukiamas renginys Mažeikių kultūros centro pramogų salėje prasidėjo nuotaikingu koncertu ir svečių sveikinimais. Šventės dalyvius linksmino Mažeikių choreografijos mokyklos vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studija „Kauškutis“, VšĮ Panevėžio ir Utenos regionų aklųjų centro pagyvenusiųjų liaudiškų šokių grupė „Kanapėlė“, nuotaikingus kūrinius atliko Mažeikių rajono neįgaliųjų cent­ro kolektyvai – kapela „Nu lekam“, šokių kolektyvas „Nenuoramos“ ir ansamblis „Skambesys“. Jie parengė Žemaitijos metams skirtą programą. Šventės dalyvių pasveikinti atėjo Mažeikių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Lina Rimkienė, savivaldybės tarybos Sveikatos priežiūros ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Milda Šukienė, Socialinės paramos skyriaus vedėja Jolanta Kekytė, iš Vilniaus atvyko Lietuvos neįgaliųjų draugijos atstovės Lina Arlauskienė ir Evelina Kelmelienė, na, o savivaldybės meras Vidmantas Macevičius šį kartą maratono dalyviams įsteigė specialų prizą. Pasak E. Kelmelienės, neįgaliųjų šokių maratonas – unikalus renginys ir jis galėtų apimti visą šalį.

Svajūno Turausko ir Angelijos Dapšienės pora išrinkta geriausia kategorijoje vienas vaikštantis, kitas vežimėlyje.

Ruošiasi visus metus

Neįgaliųjų šokių maratoną organizavo Mažeikių rajono neįgaliųjų centras, vienijantis 4 organizacijas – Neįgaliųjų draugiją, Kurčiųjų draugiją, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos filialą bei Cerebrinio paralyžiaus asociaciją. Centro direktorė Aud­ronė Šimkuvienė sako, kad į maratoną kviečiami visų negalių žmonės – renginyje dalyvauja ne tik sunkiau judantys, bet ir klausos, regos ar intelekto sutrikimų turintieji. A. Šimkuvienės įsitikinimu, norint integruotis į visuomenę, svarbu išmokti būti visiems kartu ir sutarti tarpusavyje. Tiesa, norėtųsi, kad maratone dalyvautų daugiau neįgaliųjų vežimėliais judančių žmonių, tačiau nemažai iš jų dirba, kitus užklupo virusas.

Pasak Mažeikių rajono neįgaliųjų draugijos pirmininko Edvardo Najulio, kad maratonas žmonių mėgstamas, abejoti netenka – kai kurie šokėjai jau pasibaigus vienam renginiui domisi, kaip užsiregistruoti kitiems metams. Yra neįgaliųjų, kurie nepraleido nė vieno maratono. E. Najulis prisimena, kad anksčiau šis renginys vykdavo iki išnaktų, dabar nuspręsta nerizikuoti žmonių sveikata – šokama 4 valandas su 15 minučių pertraukėlėmis. Beje, ir šį kartą budėjo greitosios pagalbos ekipažas – vis tik neįgaliųjų renginys. Tiesa, didelių bėdų nebuvo – vienam kraujospūdis pakilo, kitas koją nikstelėjo. Visos poros šoko iki renginio pabaigos. Ir atrodė, kad net nesulėtėjo šokio tempas. O maratone dalyvavusios poros visą laiką jautė palaikymą – tiek šalia šokių aikštelės, tiek joje į muzikos ritmą judėjo visas būrys žiūrovų.

E. Najulis apgailestavo, kad visoje Lietuvoje nepavyko rasti neįgaliojo vežimėliais profesio­naliai šokančių žmonių. Pernai maratone svečiavosi šokėja Marina Kulikova iš Kaliningrado. Šiemet ji žadėjo šventėje dalyvauti kartu su sūnumi, tačiau nespėjo parengti naujos programos.


Savivaldybė remia kultūrines veiklas

„Šis renginys neįvyktų, jei ne savivaldybės parama. Mažeikiuose nelengva gyventi žmonėms neįgaliųjų vežimėliuose, bet džiaugiuosi, kad savivaldybė skiria daug lėšų būstų pritaikymui. Labai dažnai neįgaliojo namai pritaikomi tais pačiais metais, kai jis kreipiasi. Galiu drąsiai teigti, kad Mažeikių rajono savivaldybė, politikai pirmiausia yra žmonės, kurie supranta neįgaliuosius“, – sakė A. Šimkuvienė.

Pasak mero pavaduotojos L. Rimkienės, savivaldybė noriai remia ir tokius renginius. Tai, kad jie žmonėms labai reikalingi, matyti iš pakilios dalyvių nuotaikos, nuoširdaus įsitraukimo, vienas kito palaikymo. Tokiuose renginiuose patirtą emociją neįgalieji prisimena ilgai. Juk negalią turintiems žmonėms trūksta progos pabūti kartu, pabendrauti, patirti gerų įspūdžių.

Socialinės paramos skyriaus vedėja J. Kekytė neslėpė, kad pastaruoju metu savivaldybė patiria nemažai iššūkių socialinėje srityje – tenka ieškoti būdų, kaip spręsti deinstitucionalizacijos problemas, įdiegti naujas paslaugas. Trūksta ir darbuotojų, ir lėšų. Nemažai paslaugų imasi teikti nevyriausybinės organizacijos. Mažeikių rajono savivaldybėje įsikūrė vieni pirmųjų grupinio gyvenimo namų šalyje. Be jau įprastų socialinės reabilitacijos paslaugų, diegiamos ir naujos – teikiama asmeninio asistento pagalba, steigiamos socialinės dirbtuvės. Pasak J. Kekytės, asmeninio asistento paslauga žmonės labai džiaugiasi – dažnai jie yra nepatenkinti, kai namuose apsilankantis socialinis darbuotojas neturi laiko pabendrauti, pasivaikščioti. Asmeninis asistentas patenkina šiuos poreikius. Tiesa, sociokultūrinis gyvenimas taip pat labai svarbus.

Mažeikių rajono savivaldybės meras Vidmantas Macevičius šiemet įsteigė specialų prizą.

Išdalyta daug prizų

Maratono dalyviai skirstomi į 3 kategorijas: abu vežimėliuose; vienas vaikštantis, kitas vežimėlyje ir abu vaikštantys. Tarp šokėjų visą laiką sukiojosi ir pastangas šokių aikštelėje vertino komisija, kuriai pirmininkavo mero pavaduotoja L. Rimkienė.

Pirmoje kategorijoje nugalėtojais paskelbti konkurencijos neturėję Danius Burba ir Dalia Puškaitė. Antrojoje kategorijoje dalyvavo 2 poros: Svajūnas Turauskas ir Angelija Dapšienė bei Danutė Bobyleva ir Algirdas Steponkus. Pirmoji pora, komisijos nuomone, šoko šiek tiek nuotaikingiau, jiems ir buvo skirta pirmoji vieta. Tarp vaikštančių neįgaliųjų geriausiais šokėjais pripažinti svečiai iš Panevėžio Milda Pinigienė ir Anicetas Stankūnas. Antroji vieta atiteko Vaido Mazavecko ir Virginijos Kriaučiūnaitės bei Jono Kurvinskio ir Andželikos Kybartaitės porai. Trečiąja vieta pasidalijo Mindaugas Pikūnas ir Ingrida Girinkaitė, Simonas Giedra ir Daima Adamavičiūtė, Tomas Jastrižimskis ir Ala Tichomirova. Visi jie buvo apdovanoti Mažeikių rajono neįgaliųjų centro prizais. Pirmą kartą vienai maratono dalyvių porai įteiktas specialus savivaldybės mero prizas. Jis atiteko Viktorijai Raštutienei ir Jurgitai Petrutienei, kurios maratone dalyvavo nepaisant to, kad negirdi muzikos.


Kitais metais vėl norės grįžti

D. Puškaitė į neįgaliojo vežimėlį atsisėdo prieš 6 metus, kai netikėtai užklupo nugaros smegenų insultas, kuris atėmė kojas. Kurį laiką moteris nesikėlė iš lovos. Tik po ilgų reabilitacijos procedūrų pavyko šiek tiek atsistatyti. Šokti moteriai labai patinka – tai labai gera proga pajudėti, linksmai praleisti laiką. O tai, kad ir sėdint neįgaliojo vežimėlyje galima šokti, – joks stebuklas. Tik reikia norėti.

Taip pat neįgaliojo vežimėliu judantis S. Turauskas maratone dalyvauja jau daug metų, tad ir šiemet nedvejodamas į jį užsiregistravo. Vyras noriai dalyvauja sporto renginiuose, tačiau nepraleidžia progos ir pašokti – sėdint neįgaliojo vežimėlyje gyvenimas tikrai nesustoja.

Antrą vietą tarp vaikštančiųjų užėmusiai mažeikiškių V. Mazavecko ir V. Kriaučiūnaitės porai energijos galėtų pavydėti visi. „Jau daug tų maratonų atlaikiau“, – sako Vaidas. Virginija taip pat ne kartą dalyvavo šiame renginyje. Abu yra tapę prizininkais, o Vaido pora pernai buvo pripažinta geriausia. Vyras sako, kad šokti jam labai patinka. Nors per veidą bėgo prakaitas, jis sakė po 4 valandų šokio nė kiek nepavargęs. Vaidas lanko Mažeikių rajono neįgaliųjų centrą, ten šiek tiek pasportuoja, o labiausiai jam patinka rusiška ir 80-ųjų metų muzika. Virginijos taip pat visur pilna. Ji gyvena grupinio gyvenimo namuose „Vilties erdvė“, lanko specialiąsias dirbtuves, mėgsta ir vaidinti, ir šokti, ir mugėse dalyvauti.

Na, o pirmą vietą laimėję panevėžiečiai neslėpė džiugesio – nors Mažeikiuose apsilankė pirmą kartą, nustebo, kokia čia puiki atmosfera ir neabejoja, kad kitais metais ir vėl norės sugrįžti.

Aurelija BABINSKIENĖ
Autorės ir Edvardo Najulio nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje