Parodoje – kūrybinės fotografų stovyklos darbai

Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkė Jelena Ivančenko pasveikino parodos autorius ir stovyklos vadovę Dalią Mikonytę (kairėje). Aldonos Milieškienės nuotr.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Kavinės „Pirmas blynas“ Vilniuje sienas šiuo metu puošia netikėtos, netradicinės nuotraukos – tai Lietuvos neįgaliųjų draugijos (LND) kūrybinės stovyklos „Fotografijos alternatyvos“ dalyvių darbai. Parodoje pristatomos nuotraukos gimė išbandant neįprastus, alternatyvius fotografijos būdus. 

Netradicinės technikos – įkvėpimas kūrybiškumui

„Ieškojome, eksperimentavome ir kažkas įdomaus išėjo“, – džiaugėsi negalią turinčių fotografų kūrybinės stovyklos vadovė Dalia Mikonytė. Parodos atidarymo dalyviams ji pristatė technikas, kurių mokėsi šiemetinės stovyklos dalyviai. Nuot­raukos buvo daromos nenaudojant fotoaparato, pasitelkiant skenografiją ir fotogramą. Kuriant skenografijos būdu padarytas nuot­raukas dirbama su nešiojamu skeneriu. Taip galima nuskaityti portretus, įvairius daiktus. Kadangi objektas skenuojamas per stiklą, be to, skeneriui judant, išei­na labai įdomus vaizdas. Paro­doje matomi portretai, įvairių gamtos detalių, netgi pinigų, papuošalų netikėti atvaizdai.

Kita technika, kurią pasitelkus Šventojoje gimė nemažai įdomių darbų – fotograma. Kaip teigia lietuvių kalbos žodynas, fotograma – tai nuotrauka, padaryta be fotoaparato, apšviečiant jautrią šviesai medžiagą, ant kurios sudėlioti daiktai. Šios nuotraukos daromos raudonoje laboratorijos šviesoje. Technika panaši į tą, kurią naudodavo anksčiau darant analogines nuotraukas. Rezultatas visą laiką netikėtas – pamatyti, kas pavyks, galima tik išėjus iš laboratorijos. Gamtos objektai, monetos, plunksnos, smėlis – į nuotraukas sugulė įvairiausi daiktai.

Dar viena technika, su kuria susipažino kūrybinės stovyklos dalyviai – fotografavimas su kinect kamera. Su šia technika stovykloje supažindino ir kiekvieno dalyvio 3D portretą sukūrė fotomenininkas Adomas Žudys. Tiesa, parodoje šie darbai nebuvo eksponuojami ir kūrybinės stovyklos dalyviai patys nekūrė portretų – tam reikia specialios įrangos ir kompiuterinės programos. Su šia technika A. Žudys supažindino ir parodos atidarymo dalyvius. Čia pat jis sukūrė ir jų 3D portretus.

„Man džiugu, kad tai, ką pati mėgstu, ką darau, galiu parodyti visiems“, – atidarant parodą sakė D. Mikonytė. Ji pasidžiaugė, kad fotografijos pavyko – tiesa, jos žaismingos, ne klasikinės.

Į parodos „Fotografijos alternatyvos“ atidarymą atėjo ir Vilniaus miesto neįgaliųjų draugijos fotografai. Aurelijos Babinskienės nuotr.

Naujos technikos sudomino

Parodos atidaryme apsilankė Vilniaus miesto neįgaliųjų draugijos fotografai, kuriems vadovauja Nelė Britova. Draugijos nariai mokosi įvairių technikų, daug fotografuoja, po to savo darbus parodo vieni kitiems – aptaria, pasidžiaugia, pakritikuoja. Jau surengtos 4 parodos: apie Kalėdas, jūrą, sakuras, Vilnių. N. Britova sako, kad daug nuot­raukų paruošta ir kitai parodai, dairomasi vietos, kur galima būtų jas eksponuoti, kad darbus pamatytų ne vien draugijos nariai, bet ir daugiau žmonių. Būrelio nariai ne tik fotografuoja, bet ir kuria filmus iš nuotraukų. Padarė ir porą pieštų animacinių filmų.

Vilniaus miesto neįgaliųjų draugijos nariai atėjo pasiruošę – N. Britova prieš tai juos supažindino su parodoje pristatomomis technikomis. „Buvo labai įdomu pamatyti, kas jiems pavyko“, – prisipažįsta fotografų vadovė. Ir rezultatu nenusivylė – atvirkščiai, labai susidomėjo ir panoro pati išbandyti skenografiją. „Reikia turėti skenerį, ir tikrai pabandysime padaryti tą patį“, – sako moteris.

N. Britova anksčiau domėjosi daile, tačiau pastaruoju metu labiau pradėjo traukti fotografija – augo fotografuojančioje šeimoje, tėtis buvo fotografas. Dabar moteris kitus moko šio meno – stengiasi paieškoti įdomesnių išraiškos formų, nuotraukai suteikti meniškumo. Neįgaliųjų draugijos nariai labai įsitraukė į užsiėmimus – daug fotografuoja, eksperimentuoja. Jos teigimu, labai gerai, kad žmonės imasi kūrybos. N. Britova pastebi, kad lankydami fotografijos būrelį, jie pradeda labiau pasitikėti savimi. „Daug kas turi sveikatos problemų, gal ir atmintis ne taip veikia. Kai kurie iš pradžių sako: „Negalėsiu, nesugebėsiu“, bet aš juos padrąsinu ir visiems kažkas pavyksta. Kai pasiseka, žmonės būna labai laimingi“, – sako fotografų būrelio vadovė.


Atranda save per kūrybą

Alternatyvi fotografija dar kūrybinėje stovykloje labai sudomino panevėžietę Stanislavą Juozapaitytę – ją traukia šiuolaikinis menas, norisi pamatyti kažką naujo. Dėl to išgirdusi, kokia bus stovyklos tema, apsidžiaugė. Ir į parodos atidarymą atskubėjo – labai norėjo pamatyti, ką jiems stovykloje pavyko sukurti.

S. Juozapaitytė atvirauja, kad kūryba jai padėjo atsiverti. „Negalia man atvėrė naujas erdves“, – pasakoja moteris. Ji prisimena, kad prieš 10 metų sustreikavus sveikatai buvo sunku su tuo susitaikyti. Tuomet Stanislava dirbo konditere, puošė tortus. Buvo nelengva – stovimas darbas, ilgos valandos. Taip tęsti nebegalėjo – turėjo sumažinti darbo krūvį. Vėliau pasirodė, kad tai išėjo į gera – turėdama daugiau laisvo laiko moteris atrado naujų gyvenimo spalvų. Dabar S. Juozapaitytę galima sutikti visur – ji stengiasi išbandyti įvairias kūrybos formas: ir keramiką, ir dailę, ir fotografiją – viskas ją domina, visur ji atranda kažko naujo. Ir LND rengiamose stovyklų nepraleidžia. „Turiu pažįstamų su negalia, kurie niekur neina, jų psichologinė savijauta būna daug blogesnė“, – įsitikinusi Stanislava.

Kita nuolatinė stovyklų dalyvė Vilija Jocienė orientuojasi į konkrečią veiklą – ji iš karto imasi išmoktą techniką pritaikyti savo darbe. Bibliotekininke dirbanti Vilija kupina idėjų. „Jau turiu savo skenerį, savo popieriaus. Ir darbai planuojami“, – sako ji. Kad tai ne tuščios kalbos, rodo ir jau nuveikti darbai. Praėjusiame negalią turinčių fotografų plenere įgytas fotogrametrijos žinias ji panaudojo kurdama savo kaimo Kaunatavos (Telšių r.) – virtualų paveikslą – suskenavo ir suskaitmenino žinomesnius Kaunatavos objektus, sukūrė dėlionę iš kaimo vaizdų.

„Džiaugiuosi, kad neužsidarote namuose, ieškote pomėgių, kuriuose galite atsiskleisti“, – sakė LND renginių organizatorė Saulė Vėjelienė. – Šiais metais jau kaip profesionalai siekėme tokių žinių, kurios daugeliui yra naujiena.“ Ji atkreipė dėmesį, kad fotografų stovyklos nevyktų be Lietuvos kultūros tarybos paramos. LND pirmininkė Jelena Ivančenko pasidžiaugė, kad kiekvienais metais kūrybinėje stovykloje pavyksta surasti naujovių ir praplėsti neįgaliųjų akiratį.

Aurelija BABINSKIENĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje