Darbo ieškantiems – LND pasiūlymas mokytis 7 specialybių

Danguolei Masianienei įteikiamas apskaitininko padėjėjo profesinę kvalifikaciją patvirtinantis diplomas.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Lietuvos neįgaliųjų draugija (LND) antrus metus įgyvendina projektą „Karjeros galimybių plėtra neįgaliesiems“, į kurio veik­las jau įsitraukė 214 dalyvių. Daugiau kaip pusšimčiui neįgaliųjų jau įteikti Vilniaus technologijų mokymo centro diplomai. 

Turint profesiją lengviau įsidarbinti

Apskaitininko padėjėjo dip­lomą ką tik gavusi vilnietė Danguolė Masianienė pasakoja jau turėjusi kasininkės kontrolierės specialybę, yra šiek tiek dirbusi su apskaita, todėl atsiradus galimybei nusprendė atnaujinti, pagilinti turėtas žinias. „Dabar taip greitai viskas keičiasi“, – sako moteris ir priduria, kad jeigu nori dirbti, privalai išnaudoti kiek­vieną galimybę, padedančią tobulėti, kelti kvalifikaciją.

Turėto archyvarės darbo Danguolė atsisakė dėl negalios. „Darbas buvo įdomus, dirbti su dokumentais man patiko, bet turėjau išeiti dėl sveikatos, – pasakoja ji. – Jau metus esu užsiregistravusi Užimtumo tarnyboje, bet tai, ką ten siūlo, man nelabai tinka, todėl ir nusprendžiau įsitraukti į šito projekto veiklas.“

Prieš pradėdama mokytis Vilniaus technologijų mokymo centre D. Masianienė lankė LND projekto dalyviams siūlomus anglų kalbos kursus. Mokyk­loje moteris mokėsi kitos užsienio kalbos, todėl džiaugiasi bent pagrindus įgijusi.

„Apskaitininko padėjėjo mokymai truko tris mėnesius, į pamokas rinkdavomės du kartus per savaitę, – pasakoja D. Masianienė. – Mūsų grupė buvo nedidelė, todėl mokytoja kiekvienam galėjo skirti daugiau laiko, prieiti, paaiškinti, ko nesupratome. Daug naujų dalykų sužinojau, įgijau žinių.“ Moteris tikisi, kad apskaitininko padėjėjo kvalifikaciją patvirtinantis diplomas padės įsidarbinti: „Tam ir mokiausi, kad turėčiau daugiau galimybių susirasti darbą pagal šią specialybę, nes negalia gerokai riboja galimo darbo sritis.“

Aldona Voverienė įgijo socialinės globos namuose darbuotojo specialybę.

Įgytos žinios motyvuoja nenuleisti rankų

Socialinės globos namuose darbuotojo specialybę pasirinko daugiausiai šio mokymų etapo projekto dalyvių. Šią profesinę kvalifikaciją patvirtinantį diplomą gavo ir Grigiškių neįgaliųjų draugijos pirmininkė Aldona Voverienė. „Dirbant su neįgaliaisiais reikia daug žinoti, juk bet kurią minutę gali prireikti pagalbos, – sako Aldona. – Išmokome prižiūrėti slaugomą žmogų – jį nuprausti, pamaitinti, paversti, perkloti lovą; kaip padėti užspringusiam; kaip atlikti dirbtinį kvėpavimą ir pan. Teorines paskaitas papildė praktiniai užsiėmimai.“

Daug naudingų žinių džiaugėsi įgijęs ir Martynas Jotka. Vaikinas tikisi, kad jos padės susirasti įdomesnį ir prasmingesnį darbą nei teko dirbti iki šiol. Dabar viename prekybos centre Martynas dirba valytoju, anksčiau buvo kiemsargis. Iki šiol vaikinas neturėjo jokios profesijos, todėl kokių nors atsakingesnių pareigų buvo sunku tikėtis. Martynas norėtų dirbti asmeniniu asistentu ir sako pasirengęs lankyti visus mokymus, kokių tik reikės, kad įgyvendintų šią svajonę.

Apie darbą neįgalių vaikų dienos centre svajoja ir socialinės globos namuose darbuotojo diplomą gavusi Onutė Kiržgalvienė. Dėl turimos negalios (Bechterevo ligos, stipriai paveikusios sąnarius) rūpintis suaugusiais žmonėmis jai būtų sunku, bet dirbti su vaikais Onutei labai patiktų ir prireikus tikrai galėtų jiems pagelbėti.


Lankstus požiūris

Profesinę kvalifikaciją patvirtinantys diplomai – LND partnerystės su Vilniaus technologijų mokymo centru rezultatas. Bendradarbiavimo sutartį pasirašęs Centras įsipareigojo profesinę kvalifikaciją suteikti ne mažiau kaip 70 Europos socialinio fondo finansuojamo projekto „Karjeros galimybių plėtra neįgaliesiems“ dalyvių. 44 diplomai įteikti jau anksčiau, gruodį juos atsiėmė 14 apskaitininko padėjėjo, socialinės globos namuose darbuotojo ir logisto mokymo programas pasirinkusių žmonių. Iš viso projekto dalyviai galėjo mokytis pagal 7 jų pačių pasirinktas programas: skaitmeninių technologijų-internetinių tinklalapių projektuotojo, apskaitininko padėjėjo, sekretoriaus‒referento, reklamos organizatoriaus, socialinės globos namuose darbuotojo, logisto, į mokymo programą įtraukti ir kompiuterio vartojimo pagrindai.

Centro Ugdymo sektoriaus vadovė Natalija Adulo neslepia – tokios didelės neįgaliųjų tikslinės grupės šis Centras dar nebuvo turėjęs, ir tai tikrai buvo iššūkis. „Turėjom pagalvoti apie visus ir apie kiekvieną žmogų atskirai, – sako ji. – Projekto dalyvių neįgalumas labai skirtingas, todėl reikėjo suderinti daug dalykų: vienas gali ilgai sėdėti, kitas – negali, vienas turi leistis vaistus, o kitas juda rateliais, todėl svarbu, kad galėtų visur patekti. Anksčiau turėjome paruoštą elektroninio mokslo organizatoriaus programą, skirtą žmonėms su klausos negalia. Bet ji buvo pritaikyta tik vienai negaliai, dabar teko dirbti su įvairių negalių žmonėmis.“

Centras stengėsi visiems sukurti kuo palankesnes sąlygas, į mokymo procesą žiūrėjo lanksčiai: kadangi tarp pasirinkusių logistikos mokymo programą rateliais judančių žmonių nebuvo, jiems pasiūlyta mokytis Pamėnkalnio gatvėje įsikūrusiame padalinyje, o neįgaliesiems pritaikytose patalpose Kalvarijų gatvėje (tiesa, čia taip pat reikėjo šį bei tą patobulinti) užsiėmimai vyko toms grupėms, kuriose buvo vežimėliais judančių žmonių.

Lankstus buvo ir pamokų grafikas – kadangi daugumai neįgaliųjų patogiau mokytis po pietų, toks laikas jiems ir buvo skirtas, o projekte dalyvaujantiems ukmergiškiams net važiuoti niekur nereikia – Centro mokytojai atvyksta į jų miestą (projekto veiklose dalyvauja ne tik Vilniaus mieste bei rajone, bet ir Elektrėnuose, Šalčininkų ir Ukmergės rajonuose gyvenantys neįgalieji).


Prieš akis – darbo paieškos

Centro Ugdymo sektoriaus vadovė N. Adulo sako besitikinti, kad profesiniai mokymai neįgaliesiems tikrai bus į naudą: „Nors pagal įgytą specialybę gal ir ne visi įsidarbins, bet projekte dalyvaujantys žmonės įgavo naujų patirčių, nuolat su kuo nors bendravo, o tai irgi labai svarbu.“

LND projekto vadovė Lina Arlauskienė profesinę kvalifikaciją įgijusius neįgaliuosius ragino nepadėti diplomų į stalčių, o stengtis susirasti darbą. LND specialistai pasirengę ir toliau jiems padėti. Pasak L. Arlauskienės, užsukę į draugiją jie galės pasikonsultuoti su psichologu, socialiniu darbuotoju, užimtumo specialistu, karjeros konsultantu. Ir gyvenimo aprašymą, motyvacinį laišką jie padės parašyti, ir galimam pokalbiui su darbdaviu pasiruošti. „Bendradarbiaudami su Vilniaus užimtumo tarnyba, darbdaviais, projekto dalyviams padedame surasti praktikos ar darbo vietą“, – drąsino L. Arlauskienė primindama, kad svarbiausia dabar – neprarasti motyvacijos ir siekti užsibrėžtų tikslų.

Aldona DELTUVAITĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje