Svajonės pildosi, tik nebijokime svajoti!

Gaidvilė Stankevičiūtė prie savo koliažo „Tokia graži šeima“.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Ar teko kada sutikti žmogų, kuris neturėtų svajonės? Ko gero, ne, nes visi kuriame vienokius ar kitokius planus, laukiame slapčiausių norų išsipildymo. O apie ką svajoja negalią turintys vaikai, jaunuoliai? Ar jų svajonės skiriasi nuo negalios neturinčių bendraamžių? Į šiuos klausimus geriausiai atsakys Kaišiadorių šv. Faustinos mokykloje eksponuojama respublikinė meninės kūrybos paroda „Svajonių koliažai“.

216 svajotojų

Idėja pakviesti vaikus ir jaunuolius išsakyti savo svajones kilo parodos sumanytojai bei iniciatorei Kaišiadorių kultūros centro taikomosios dailės būrelio neįgaliesiems vadovei Nijolei Kriugždaitei. Ir šias svajones ji pasiūlė ne nupiešti, o pasitelkti koliažo techniką – sudėlioti iš laikraščių, žurnalų, suglamžyto popieriaus skiaučių, džiovintų augalų, sagų, siūlų, audinio gabalėlių, paįvairinti nuotraukų fragmentais.

Vaikams ši mintis patiko. Iš visos Lietuvos į Kaišiadoris pradėjo plaukti originalūs darbeliai – net 216 koliažų atkeliavo iš Kauno, Trakų, Palangos, Kuršėnų, Kupiškio, Kretingos, Šiaulių, Zarasų, Panevėžio, Pasvalio, Radviliškio, Rusnės, Alytaus, Jonavos, Druskininkų, Šakių, Šalčininkų, Vilniaus, Utenos, Švenčionių, Kalvarijos, Skuodo. Savo sukurtų darbelių pasiūlė ir kaišiadoriečiai. Visi jie ir tapo įspūdingos parodos eksponatais.

„Parodos dalyviai temą suprato skirtingai. Vienus „Svajonių koliažo“ tema paskatino eksperimentuoti su medžiagomis ir formomis, kitus įkvėpė fantazuoti apie savo ateitį. Ir viena, ir kita yra be galo svarbu. O magija atsiranda tuomet, kai leidi abiem dalykams vykti kartu tame pačiame popieriaus lape“, – vaikų darbelių parodos įspūdžiais pasidalijo menotyrininkė Dovilė Tumpytė.

Parodą apžiūrėjo ir kartu su jos autoriais įsiamžino Seimo narė L. Matkevičienė.

Džiuginantys darbeliai

Svajoklių darbus vertino Kaišiadorių kultūros centro direktoriaus įsakymu sudaryta komisija, kurioje – ne tik mokslo, meno, bet ir socialinės srities ekspertai: menotyrininkė D. Tumpytė, Kauno VDU „Atžalyno“ progimnazijos dailės mokytoja metodininkė Vida Gigienė, Kaišiadorių šv. Faustinos mokyklos specialioji pedagogė metodininkė Asta Kaselienė, Kaišiadorių kultūros centro taikomosios dailės būrelio vadovė N. Kriugždaitė, Kauno miesto neįgaliųjų draugijos pirmininkas Ignas Mačiukas, Kaišiadorių A. Brazausko gimnazijos dailės mokytoja metodininkė Andromeda Ostašenkovienė ir Kaišiadorių kultūros centro parodų kuratorė, dailininkė Lina Urbanavičienė.

Išrinkti geriausius buvo išties sunkus uždavinys. Komisijos nariai negalėjo abejingai žvelgti į vaikų išsakytas svajones turėti mielą augintinį ar norą skristi balionu, globoti gamtą ar... pamatyti Ameriką. Ne vieną ant popieriaus lapo sudėliotą vaizdelį papildė, gilesnės prasmės suteikė jų autorių sugalvoti pavadinimai. Štai, pavyzdžiui, nerūpestingai žingsniuojančio berniuko paveikslėlis pavadintas „Aš noriu vaikščioti“, iš popieriaus skiautelių sudėliota skrendanti figūrėlė – „Turėti sparnus“, o į koliažą sugulusių sagų apskritimai – „Gyvenimas be kampų“. Nežinia, kokios patirtys ir išgyvenimai prasiveržė šiuose vaikų ir jaunuolių darbeliuose, bet visi jie jaudina.

Visi parodos dalyviai apdovanoti Kaišiadorių kultūros centro padėkos raštais. Pačių įdomiausių koliažų autoriai ir jų mokytojai sulaukė Seimo narės Laimutės Matkevičienės padėkų. Ji pažadėjo jaunųjų kūrėjų darbų paro­dą surengti ir šalies parlamente.


Svajonė jau išsipildė

Kultūros centro taikomosios dailės būrelio neįgaliesiems vadovės, dirbančios ir su Šv. Faustinos mokyklos auklėtiniais, svajonė surengti tokią parodą išsipildė su kaupu. Iš pradžių ji buvo sumaniusi rengti rajoninę parodą, tačiau pasitarus su tuometine Kaišiadorių kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Modesta Kalinauskiene nuspręsta joje pakviesti dalyvauti ir kitas šalies įstaigas bei organizacijas, dirbančias bei vienijančias neįgalius vaikus ir jaunimą, taip pat ir joms nepriklausančius neįgaliuosius nuo 5 iki 29 metų amžiaus. Gražiai idėjai pritarė ir Kaišiadorių kultūros centro direktorius Arnoldas Škimelis. Būsimi dalyviai buvo suskirstyti į 5 amžiaus grupes nuo 5–7 iki 19–29- metų. Daugelio rajonų savivaldybių švietimo skyriai kvietimą dalyvauti parodoje išplatino savo ugdymo įstaigoms, ir svajoklių darbeliai pradėjo plaukti, o šv. Faustinos mokykla sutiko surengti jų parodą. Ne be reikalo sakoma, kad svajonės pildosi, tiktai reikia nebijoti svajoti.

Aldona DELTUVAITĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje