Meninių gebėjimų varžytuvėse – Kalėdų tema

Rimutė Mireckaitė su savo veltu kalėdiniu paveikslu.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Jau šešerius metus artėjant didžiosioms žiemos šventėms Vilniaus neįgaliųjų dienos centras kūrybingus žmones sukviečia į smagų renginį – abilimpiada vadinamas meninių gebėjimų varžytuves. Jie čia savo fantaziją išlieja kurdami pačius įvairiausius dirbinius – šiemet į kelias grupes pasidaliję abilimpiados dalyviai puošė kalėdinį vainiką ir eglutę, ant kalėdinio žaisliuko stengėsi perkelti snaigių šokį, nuvelti paveikslą, iš makaronų sudėlioti originalius paveikslo rėmelius ir sukurti kalėdinį atviruką. Šeštojoje kalėdinėje abilimpia­doje dalyvavo per 60 įvairias negalias turinčių kūrėjų.

Tokios eglutės norėtų kiekvienas.

Kalėdinis vainikas.

Purpurinių snaigių šokis

Grigiškių neįgaliųjų draugijos auksarankė Zita Žviriukienė abilimpiadoje dalyvavo jau trečią kartą. Originaliais smulkiausių medžio skridinėlių raštais išgražintais margučiais garsėjanti moteris čia irgi paniro į panašų kūrybinį procesą – vėlė kalėdinį žaisliuką, specialia adata atsargiai smaigstė vilną į įsivaizduojamos snaigės spygliukus.

„Velti sunkiau nei iš siūlų ir pagaliukų ornamentus kurti, – šypsojosi Zita. – Vilna sunkiau paklūsta, ją daug sudėtingiau kruopščiai į pagrindą įvelti. O gal taip atrodo todėl, kad dirbti su margučiais esu įgudusi, o čia – nauja veikla. Prie kiekvienos medžiagos reikia priprasti.“

Zitos snaigė švytėjo raudonai ir moteris dėl to nė kiek neišgyveno – Kalėdos juk stebuk­lų metas. Kūčių naktį ir gyvulėliai tvartuose prabyla, ir vanduo šulinyje vynu pavirsta, tad kodėl snaigė negalėtų suspindėti raudonai. Vertinimo komisijai tai irgi nepasirodė nepriimtina ar keista – Z. Žviriukienės sukurtas purpurinių snaigių šokis buvo pripažintas vienu iš prizininkų.

Jūratė – pačiame kūrybos įkarštyje.

Velti Zitai buvo sunkiau nei kiaušinius marginti.

Bendrystės stebuklas

Iš vilnos kalėdinį paveikslą sudėlioti pasiryžusi Rimutė Mireckaitė neslėpė – šitas kūrybinis procesas jai tarsi meditacija. Daugybėje veiklų paskendusi moteris šypsojosi – gyvenimas pasidarė toks intensyvus, kad vos visur ir besuspėja. „Daug laiko atima repeticijos – vaidinu Vilniaus krašto žmonių su negalia sąjungos teatro trupėje, su ja važinėjame po įvairius festivalius, ne vieną vaidmenį turiu senjorų teatre, – pasakoja moteris. – Dar paveikslus tapau, papuošalus darau.“ Bet sužinojusi apie artėjančią abilimpiadą taip savo planus sudėlioja, kad šitam kūrybiniam pusdieniui laiko visada atranda.

Kalėdiniame jos paveikslėlyje – neįmantrus, bet mielas vaizdelis – eglės šakelė, jaukumą skleidžianti raudonos žvakės liepsna. Tikros Kalėdos...

Tokia pat nuotaika gaubė ir šventinį vainiką, eglutę puošiančius renginio dalyvius. Pasišnekučiuodami, pasitardami, vieni kitiems padėdami jie kūrė bendrystės stebuklą.

Lina apžiūri bičiulių kūrinius.

Svetlanos snaigė tuoj taps įspūdingu kalėdiniu žaisliuku.

Ieškoma naujų kūrybinės raiškos galimybių

Ir abilimpiados iniciatorė Vilniaus neįgaliųjų dienos centro vadovė Nijolė Zenkevičiūtė pasidžiaugė, kad per šešerius metus meninių gebėjimų varžytuvės tapo panašesnės į draugiškas kūrybines dirbtuves. Į jas susirenka įvairių negalių žmonės, artimiau vieni su kitais susipažįsta, pabendrauja.

Prasidėjusi Vilniuje ši iniciatyva plinta ir po kitus šalies miestus. Vilniaus neįgaliųjų dienos centras tokius kūrybinius renginius jau organizavo Jiezne, Tauragėje, Vilkaviškyje, kitąmet planuojama susitikti Elektrėnuose ir kitur. Vilniuje vykusioje abilimpiadoje patirties pasisėmusi Kėdainių rajono paraplegikų asociacija jau pati organizuoja tokias varžytuves.

Iki šių metų tradiciškai tik prieš Kalėdas vykusi abilimpia­da pakvietė ir į priešvelykinį renginį. Nors, pasak N. Zenkevičiūtės, dalyvių buvo mažiau, tačiau nustebino labai gražūs ir kokybiški jų darbeliai.

Organizacinius abilimpiados rūpesčius šiemet iš N. Zenkevičiūtės perėmusi rankdarbių būrelio vadovė Laima Stanėnaitė džiaugiasi, kad kiekvienais metais į šį renginį užsiregistruoja vis daugiau dalyvių. Smagu ir tai, kad kai kurios neįgaliųjų organizacijos jame dalyvauja nuo pat pradžių – keičiasi tik žmonės, atsiranda vis daugiau turinčių sunkią negalią. Šiemet pirmą kartą buvo sugalvota būtent jiems skirta užduotis – kalėdinio atviruko kūrimas. Dalyviams užteko tik nuspalvinti paruoštus atviruko priešinio kontūrus.

L. Stanėnaitė sako, kad abilimpiados dalyviams pamažu keliami profesionalumo reikalavimai, daugiau dėmesio kreipiama į temos atskleidimą, darbelių kokybę. O organizatoriai rūpinasi ne tik tuo, kad visiems būtų sudarytos geros sąlygos, kad jie būtų aprūpinti reikalingomis priemonėmis, bet kaskart pasiūloma ir vis naujų kūrybinės raiškos galimybių.

Aldona DELTUVAITĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje