Apie rūpesčius ir lūkesčius – atvirai su vietos savivalda

Kupiškio r. savivaldybės atstovai susitiko su neįgaliųjų organizacijų vadovais.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Jau trečius metus Kupiškio rajono nevyriausybinių neįgaliųjų organizacijų (NVO) vadovai susitinka su savivaldybės vadovais, kad aptartų rūpesčius ir lūkesčius, pasiūlymus vietos valdžiai, nuoskaudas, neįvykdytus pažadus. Tokie atviri pokalbiai gali užkirsti kelią rimtoms bėdoms, susvetimėjimui, baimėms, kurių neturėtų būti mažose bendruomenėse. Šįkart su NVO vadovais susitiko savivaldybės vicemeras Algirdas Notkus, laikinai einantis mero pareigas.

Jauki susitikimo atmosfera

Kupiškio kultūros centre surengto susitikimo dalyviai susėdo prie arbatos ir kavos puodelio, su muzikos ir poezijos intarpais, kuriuos dovanojo kultūros centro Subačiaus padalinio vokalinio ansamblio „Luknė“ duetas – Irena Jėčiuvienė ir Zina Jėčiuvienė. Renginį vedusi Lidija Vasiliauskienė nuoširdžią susitikimo nuotaiką sukūrė iš žinomų poetų ir filosofų minčių, bet svarbiausias buvo pasikalbėjimas apie kasdienybėje neįgaliesiems iškylančius sunkumus, kliuvinius, nepatogumus, smulkmenas. Smulkmenomis jos atrodo sveikiesiems, o silpnesniems visuomenės nariams užveria visas duris, įkalina vienatvėje.


Formaliai pasirūpinta, o iš tikrųjų?

Rekonstruojamos Kupiškio viešosios erdvės, pritaikoma aplinka neįgaliesiems – viskas tarsi šiuolaikiška, apgalvota, integruota. Bet ar tikrai? Kaip teigė Aklųjų ir silpnaregių sąjungos skyriaus vadovė Kristina Malinauskienė, silpnaregiams būtini specifiniai spalvų kontrastai, tai padėtų orientuotis rekonstruotoje autobusų stotyje, centrinėje miesto aikštėje.

Vykdant modernizavimo projektus prie viešųjų pastatų įrengiamos nuovažos, bet ten neįgaliojo vežimėliu užriedėti neįmanoma, nes jos pernelyg stačios. Prie Kupiškio ligoninės rekonstruotas pagrindinis įėjimas, esą padarytas įvažiavimas, bet iš tikrųjų, pasak neįgaliųjų, įrengta slalomo trasa, neįveikiamas labirintas. Patalpų vidaus takeliai su geltonomis juostomis ir aukštais guminiais iškilimais tampa kliūčių ruožu, ten nepaslysi, bet lengvai gali pargriūti užkliuvęs. Kaime dar išlikę paštai, rajono medicinos ambulatorijos taip pat sunkiai pasiekiamos žmonėms rateliuose.


Trūksta glaudesnio bendradarbiavimo

Kupiškio rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Bronė Kaleinikovienė, kiti organizacijų vadovai kalbėjo, kad būtina glaudžiau bendrauti su vietos savivalda, seniūnais ir seniūnaičiais, su rajono medicinos įstaigomis, jie minėjo, kad sunku patekti pas akių ligų gydytoją, socialinio taksi poreikį.

Kalbama apie spartų regionų gyventojų senėjimą, taigi daugėja silpnų, pasiligojusių žmonių, gausėja vienišų, be artimųjų pagalbos likusių žmonių. Demog­rafiškai besitraukiančiame rajone iš bene 17 tūkst. gyventojų neįgaliųjų priskaičiuojama per 3 tūkstančius, o pridėjus senyvo amžiaus žmones, akivaizdu, kad paramos – kasdienės, buitiškos, medicinos, psichologinės, emocinės – augimo mastai sparčiai didėja, o pasirengimo tam valdžios institucijose dar nematyti.


Problemas priminti būtina

Apie šias problemas kalbėjosi popietėje dalyvavę savivaldybės, rajono politikų atstovai ir Kupiškio rajono neįgaliųjų draugijos, Kupiškio krašto žmonių su negalia sąjungos, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos skyriaus, Diabeto klubo, Specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ skyriaus vadovai.

Mero pareigas einantis A. Notkus renginio dalyvius patikino, kad jau planuojami susitikimai su naujais rajono medicinos įstaigų vadovais ir problemos bus aptartos. Jis paminėjo, kad rajono biudžetas dar nepatvirtintas, tad galimi finansinės paramos neįgaliesiems patikslinimai. Aptartos problemos nėra sudėtingos, bet sprendimams reikalingas susikalbėjimas, o šiuo susitikimu įsitikinta, kad visiems reikia dažniau atvirai kalbėtis, nepabijoti vėl priminti, raštu parašyti, turėti drąsos reikalauti, pačioms organizacijoms būti solidarioms, daugiau bendradarbiauti tarpusavyje.

Neįgaliųjų organizacijų atstovus susitikimas pradžiugino – patikėta, kad šiemečiai pažadai ar bent dalis jų bus įgyvendinti.

Valius DOMANTAS
Autoriaus nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje