Koronaviruso pavojus neįgaliesiems

unsplash.com nuotr.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Po pasaulį pasklidęs koronavirusas COVID-19 turi didžiulę įtaką visų mūsų gyvenimams – užsidarome namuose, atidžiai sekame naujienas. Neįgalieji, dažniausiai turintys įvairių lėtinių ligų, atsiduria rizikos grupėje. Natūralu, kad nerimo daug. Tačiau bene daugiausiai jo kelia nežinomybė – kas bus. Pateikiame informaciją, kuri aktuali negalią turintiems žmonėms.

Europos negalios forumas: būtina pasirūpinti neįgaliaisiais

Į koronaviruso keliamas rizikas sureagavo Europos negalios forumas (EDF), išplatinęs kreipimąsi į Europos valstybių ir institucijų lyderius. Lietuvos negalios organizacijų forumas pateikia šį kreipimąsi lietuviškai. EDF pabrėžia, kad kiekvienas žmogus turi teisę greitai gauti teisingą informaciją apie epidemiją ir priemones, kurių reikia imtis. Raginama informaciją pateikti gestų kalba ir subtitrais, paprastu tekstu ir lengvai suprantama kalba, užtikrinti, kad telefono linijos, suteikiančios tiesioginę informaciją ir pagalbos linijos (112 ir 1808) būtų prieinamos visiems, įskaitant kurčius ir neprigirdinčius asmenis.

Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad patalpos ir paslaugos per karantiną turi būti prieinamos asmenims su negalia. Sveikatos priežiūros specialistai turi būti supažindinti su papildoma rizika asmenims, turintiems ligų, dėl kurių jie yra labiau pažeidžiami pablogėjus kvėpavimo būklei.

Visa COVID-19 kontrolės ir prevencinė veikla turi būti suplanuota ir įgyvendinta aktyviai dalyvaujant negalios organizacijoms. Raginama užtikrinti, kad nė vienas neliktų be būtiniausių prekių, paramos ir kontaktų su žmonėmis.


Ką daryti uždarius dienos centrus?

Vyriausybės nutarimu kuriam laikui draudžiama veik­la vaikų, žmonių su negalia ir pagyvenusių žmonių dienos ir užim­tumo centruose. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pažymi, kad darbas šiuose centruose turi būti organizuojamas skatinant darbuotojus dirbti nekontaktinio pobūdžio darbą, mokant už jį nustatytą darbo užmokestį. Dėl šių sprendimų labai sunerimo dirbantys ir neįgalius vaikus auginantys tėvai – jie neturės kur palikti savo atžalų.

Ministerija tikina – Valstybės ekstremalios situacijos operacijų centro vadovo sprendime dėl koronaviruso valdymo priemonių buvo papildomai įrašyta, kad savivaldybių administracijoms pavedama „privalomai užtikrinti vaikų ir žmonių su negalia priežiūrą išimtiniais atvejais įstaigose, jeigu to neįmanoma įgyvendinti namuose“. Tai reiškia, kad nesant jokių galimybių pasirūpinti neįgaliuoju namuose, savivaldybės turės suteikti priežiūrą įstaigoje.

Be to, Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimus, kuriais numatoma, kad jei dėl Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ar karantino sustabdyta socialinių paslaugų įstaigos (dienos centro) veikla, asmens su negalia, kuriam minėtoje įstaigoje buvo teikiama dienos ar trumpalaikė socialinė globa, vienam iš tėvų ar globėjų nuo pirmos vaiko priežiūros dienos Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšomis mokama ligos išmoka. Jos dydis – 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

Kitas Seimo priimtas įstatymo pakeitimas numato, kad jeigu darbuotojas serga sunkia lėtine liga, įrašyta į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą sąrašą, ir jam nėra jokios galimybės dirbti nuotoliniu būdu bei netaikoma prastova, jis turi galimybę ekstremalios situacijos metu gauti ligos išmoką. Išmokos dydis – 62,02 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.


Stabdomos veiklos neįgaliųjų organizacijose

Neįgaliųjų reikalų departamentas (NRD) taip pat skelbia, kad visos paslaugos, kurios turi grupinio susirinkimo pobūdį (dienos užimtumas, repeticijos, savigalbos grupės, mokymai ir pan.) nurodytu laikotarpiu neturi būti teikiamos. „Vienkartinio pobūdžio renginiai, išvykos taip pat turi būti atidėti. Individualaus pobūdžio paslaugos teikiamos laikantis bendrų Vyriausybės vadovo, Valstybės ekstremalios situacijos operacijų centro vadovo, Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymų bei įvertinant riziką kiekvienu atveju individualiai“, – skelbiama NRD pranešime.

Lietuvos neįgaliųjų draugijos (LND) pirmininkė Jelena Ivančenko pabrėžia, kad esant tokiai situacijai reikėtų pagalvoti apie kitas veiklos formas, su savivaldybe susiderinti veiklos pobūdžio keitimą. „Vis dėlto ir dirbant nuotoliniu būdu reikėtų nepamiršti senyvo amžiaus žmonių, tų, kurių galimybės išei­ti iš namų ribotos. Gal jie negali nusipirkti maisto, vaistų ar kitų būtinų dalykų – tuo galėtų pasirūpinti mūsų organizacijos“, – sako LND pirmininkė.

Ukmergės rajono neįgaliųjų draugija paskelbė, kad dėl susiklosčiusios padėties ir paskelbto karantino nevyks repeticijos, nesirinks siuvimo būrelis, atšaukiami planuoti susitikimai, bet karantino metu bus teikiamos individualios pagalbos, pavėžėjimo, palydėjimo į/iš ligoninę, vaistinę ir maisto prekių parduotuvę paslaugos. Taip pat bus teikiama individuali pagalba žmogaus namuose (maisto, vaistų, higienos pristatymas), pristatomi „Maisto banko“ paketai, bus bendraujama telefonu ir per feisbuką. Kviečiama skambinti, rašyti kilus klausimų ar kai reikia pagalbos.

Dar daugiau kūrybingumo parodė Jonavos rajono neįgaliųjų draugija. Ji paskelbė, kaip bus dirbama nuotoliniu būdu – naudojantis programėlėmis Skype ir Messenger vyks floristikos užsiėmimai, bursis humoro grupė „Rykštenė“ ir ansamblis „Lietava“. Toliau bus teikiamos pavėžėjimo į gydymo įstaigas paslaugos.


Ar bus baudžiama dėl sutarčių nevykdymo?

NRD skelbia, kad nurodytu laikotarpiu taikomos sutartinių įsipareigojimų nevykdymo dėl nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybės. Projekto vykdytojas, neįvykdęs sutartyje numatytų įsipareigojimų ar jų dalies, privalės NRD pateikti paaiškinimą, jei to iš jo bus pareikalauta, dėl sutarties nevykdymo dėl ekstremalios situacijos paskelbimo bei apie šios aplinkybės įtaką sutarties įvykdymui.

NRD taip pat perspėja, kad šiuo metu nebus išduodami siuntimai į valstybės socialinės globos namus. Tiems asmenims, kuriems siuntimai išduoti, tačiau jie ketino apsigyventi kovo 13-27 d. laikotarpiu, siuntimų galiojimas pratęsiamas atitinkamu dienų skaičiumi.

unsplash.com nuotr.

Perspėjimas transplantuotiems žmonėms

Itin daug nerimo patiria transplantuoti ligoniai, kurie vartoja imunosupresantus – t.y. imunitetą slopinančius vaistus. „Žmonėms, gyvenantiems su persodintais organais ir nuolat naudojantiems imunitetą slopinančius vaistus, ypač pavojinga bet kokia tiek virusinė, tiek bakterinė infekcija. Koks būtų tokių žmonių likimas užsikrėtus naujuoju koronavirusu?“ – klausia kelias transplantacijas patyrusi ir su persodintu inkstu gyvenanti Ugnė Šakūnienė. Jos teigimu, dar labiau ieškoti informacijos paskatino perskaityta žinia, kad šis virusas labai pavojingas ne tik plaučiams bet ir inkstams.

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Nefrologijos centro direktorius, profesorius Marius Miglinas pabrėžia, kad jei tokį pacientą reikia ištirti dėl COVID-19, jis neturėtų vykti konsultuotis į transplantacijos centrą. Šiuo metu dėl COVID-19 tiriama tam pritaikytose infekcinės ligoninės patalpose, pacientas neišleidžiamas negavus tyrimo atsakymo. Išsitirti dėl COVID-19 galima ir mobiliose stotelėse, kurios dabar steigiamos didžiuosiuose šalies miestuose. Planiniai transplantuotų pacientų vizitai atidedami, o prižiūrintis nefrologas vaistus gali pratęsti elektroniniu būdu. Sukarščiavus, atsiradus gerklės skausmui, kosuliui, dusuliui reikia skambinti gydančiam gydytojui-nefrologui arba telefonu 1808.

Svarbu tai, kad jeigu pacientas turėjo kontaktą su sergančiuoju (patvirtintas COVID-19), arba yra grįžęs iš rizikos šalių, arba jaučia tokius simptomus, kaip gerklės skausmas, kosti, karščiuoja, su gydančiu gydytoju-nefrologu gali būti svarstomi imunosupresinio gydymo pakeitimai.

M. Miglinas patikino, kad transplantacijos iš gyvo donoro šiuo metu atliekamos nebus, mirusių donorų paruošimas nėra stabdomas, vykdomas pagal patvirtintus protokolus.

Emilija STONKUTĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje