Netrukus neįgaliųjų draugijas pasieks apsaugos priemonės

Vilkaviškio krašto neįgaliųjų draugija atveža maisto, vaistų ir kitų reikalingiausių dalykų tiems, kurie patys negali tuo pasirūpinti.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Neįgaliųjų draugijos net ir karantino metu padeda silpnesniems – pristato į namus maistą ir vaistus, teikia būtiniausias transporto paslaugas, kitą socialinę ir psichologinę pagalbą. Deja, šia pagalba besirūpinantys žmonės, kurie patys dažnai yra didelės rizikos grupėje, neturi pakankamai būtinų apsaugos priemonių, todėl nesijaučia saugūs. Lietuvos neįgaliųjų draugija (LND), bendradarbiaudama su Lietuvos paralimpiniu komitetu, ėmėsi spręsti šią problemą – pakvietė neabejingus šalies gyventojus aukoti pinigų, už kuriuos būtų nupirkta būtiniausių apsaugos priemonių.

Priemonės jau keliauja į draugiją

Lietuvos paralimpinio komiteto komunikacijos projektų vadovas Donatas Gribauskas informavo, kad pavyko surinkti 1417 eurus. Nupirkta daugkartinio naudojimo kaukių ir apsauginių skydelių, taip pat vienkartinių pirštinių bei dezinfekcinio skysčio. Šios priemonės jau keliauja į LND. Pasak D. Gribausko, už surinktą sumą pavyks patenkinti poreikį, kurį nurodė draugija. „Šiuo metu vyksta labai daug įvairių pagalbos akcijų, mes nusprendėme atsigręžti į savo bendruomenę – su LND pirmininke Jelena Ivančenko sutarėme, kad labiausiai paramos reikia tiems, kas rūpinasi kitais. Tikiuosi, kad tai bus reali pagalba jiems“, – teigė Lietuvos paralimpinio komiteto atstovas.

Pasak LND pirmininkės J. Ivančenko, gavus siuntą apsaugos priemonės iš karto bus išdalintos neįgaliųjų draugijoms regionuose, kad jos galėtų saugiai padėti tiems, kuriems labiausiai reikia pagalbos. „Matome, kad draugijose darbai vyksta, tačiau žmonės dažnai dirba be tinkamų apsaugų, naudoja tas kaukes, kurias pasisiuva patys, dėl to nutarėme ieškoti paramos, kad žmonės, kurie prisideda prie savivaldybių rūpesčio padėti silpniesiems, neliktų vieniši. Reikia neužmiršti, kad didžioji dauguma pagalbą teikiančių žmonių patys turi negalią, todėl turime juos apsaugoti“, – sako J. Ivančenko.


Pagalbos poreikis didelis

Vilkaviškio krašto neįgaliųjų draugija sustabdė veiklas draugijoje, bet aktyviai teikia įvairią pagalbą tiems, kam jos reikia. Pasak draugijos pirmininkės Valės Masiliūnienės, pirmą karantino savaitę norinčių pagalbos buvo mažiau, o antrą ir trečią savaitę kreipiasi labai daug žmonių – prašo atvežti maisto, vaistų, higienos prekių. 2 kartus per savaitę draugija iš „Maisto banko“ gauna produktų, kuriuos vėliau išdalija žmonėms. Draugijos narės aktyviai siuva kaukes namuose. Internetu dalijasi schemomis, pasidžiaugia viena kitos darbais. Kaukės vėliau perduodamos tiems, kam jų reikia. O poreikis didelis – visos priemonės labai brangios, dar daug žmonių, ypač kaimuose, jų neturi. Vien per savaitgalį moterys turėjo pasiūti 100 kaukių. Išvežioti apsaugos priemones į seniūnijas padeda seniūnai, draugijos nariai perduoda vieni per kitus. Draugijoje dirba 6 savanoriai: 2 – Gražiškiuose, 4 – Vilkaviškyje.

V. Masiliūnienė sako, kad ir patys darbuotojai saugosi. Atvežti daiktai perduodami laikantis atstumo – jei žmogus gali išeiti į lauką, paliekama kieme, jei ne – užnešama iki buto. Pasak V. Masiliūnienės, iš pradžių, kol laiptinės nebuvo dezinfekuotos, į jas stengėsi neiti. Dezinfekcinio skysčio davė visuomenės sveikatos biuras, įvairių apsaugos priemonių parūpino savivaldybė, Seimo narys Kęstutis Smirnovas. Tačiau jų reikia labai daug – parsivežus maisto produktus dezinfekuojamos pakuotės, prekės išskirstomos, sutvarkomos, o vėliau išvežiojamos. Naudojamos pirštinės, dezinfekcinis skystis. Reikia dezinfekuoti ir patalpas, autobusiuką.

Birutė Jotautienė – viena iš draugijos savanorių. Nors moteris neišeina iš namų ir pati labai saugosi, bet padeda kitiems – pirmininkė atvežė kaukių pavyzdžių, pagal jas dabar ir siuva. Moteris sako pagalbos neprašanti – yra kam labiau reikia. Šeima gyvena miesto centre ir kai ko nors prireikia, į parduotuvę nueina vyras.

Birutė džiaugiasi, kad gali padėti kitiems, o pagalbos prireikus jai, padeda draugija. Jos vyras, sergantis epilepsija, kartą nukritęs susilaužė kaklą. Draugijos autobusiuku buvo nedelsiant nuvežtas į Kauno klinikas.


Būtinos paslaugos nenutrūko

Birštono savivaldybės neįgaliųjų draugija teikia vežiojimo į dializes paslaugas. „Šie žmonės negali laukti, karantinas, ar ne, jiems tai gyvybiškai svarbus dalykas“, – sako draugijos pirmininkė Julija Senavaitienė. 4 birštoniškiai 3 kartus per savaitę paimami iš namų ir nuvežami į dializės kliniką Prienuose. Vienas jų – Artūras Liukaitis. Vyriškis dializuojamas jau 8-erius metus – inkstus pažeidė diabetas. Dializės klinika informavo, kaip reikia saugotis, davė apsaugos priemonių. Vairuotojas automobilyje atskirtas nuo keleivių plėvele, automobilis nuolat dezinfekuojamas, visi su apsaugos priemonėmis. Pačioje klinikoje visur naudojamos dezinfekcijos priemonės.

Transporto paslauga A. Liukaičiui labai svarbi – po dializės jis jaučiasi labai silpnai, pats tikrai negalėtų parvažiuoti. Vyriškis puikiai supranta, kad dializuojami ligoniai patenka į didžiausios rizikos grupę, tačiau pernelyg nesirūpina – iš namų niekur neina, o kai tenka važiuoti į dializes, jaučiasi saugus. O ir autobusiukas naujas, šiltas, su keltuvu. Nuo namų durų paima, atgal parveža. „Dūšioj leng­va, kad kažkas rūpinasi“, – sako A. Liukaitis. Jo teigimu, ir šiaip draugija niekada neatsisako padėti – kai reikia važiuoti pas gydytojus į Kauną, visada nuveža.

J. Senavaitienė sako perskambinusi visus draugijos narius, ypač vienišus, pasiteiravusi, ar nereikia kokios pagalbos. Yra galimybė atnešti ir šilto maisto. Kai kuriems paslaugas teikia Nemajūnų dienos centras, kitiems pagelbėja artimieji ar kaimynai, treti sako ir patys norintys nors kartą per savaitę pasivaikščioti iki parduotuvės. Draugijos moterys siuva kaukes ir nemokamai dalija visiems, kam jų reikia. Nors draugijoje darbas vyksta nuotoliniu būdu, vis dėlto J. Senavaitienei į draugiją tenka nueiti beveik kasdien – kam ramento reikia, kas išsiskalbti būtinai nori. Apsaugos priemonių tikrai reikia – vien autobusiuko dezinfekcijai daug sunaudojama. Juk svarbiausia – kad šiuo sunkiu metu žmonės būtų kuo labiau apsaugoti.

Emilija STONKUTĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje