Koronavirusas smogė visos Europos neįgaliesiems

Europos negalios organizacijų forumo direktorė Catherine Naughton.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Koronavirusas skaudžiai palietė visos Europos neįgaliuosius – daugelis jų yra uždaryti namuose ar globos įstaigoje be reikiamos pagalbos, mamos mėnesiams įkalintos namuose su savo neįgaliais vaikais, sunkiomis ligomis sergantys žmonės negauna būtino gydymo ar reabilitacijos. Apie tai įvairios Europos neįgaliųjų organizacijos kalbasi vaizdo konferencijose ir ieško sprendimų, ką reiktų daryti, kad negalią turintys žmonės kuo mažiau nukentėtų.

Neigiamas pasekmes pajuto daugelis

Europos negalios organizacijų forumo (ENF) direktorė Catherine Naughton teigia, kad forumas gauna informaciją iš savo narių visose Europos šalyse apie tai, kaip koronavirusas veikia neįgaliuosius. Situacija daugelyje šalių yra panaši. Jos teigimu, pirmiausia reikia kalbėti apie tai, kad skelbiant informaciją apie pandemiją, nuolat pabrėžiama, jog virusas pavojingiausias vyresnio amžiaus žmonėms ir turintiems lėtinių ligų, tarp kurių yra daug negalią turinčiųjų. Tokios kalbos neigiamai veikia šiuos žmones, jie nuolat girdi, kad didelė visuomenės dalis išgyvens, bet tik ne jie. Kita vertus, daugelis neįgaliųjų net nesupranta, kas vyksta – labai trūksta informacijos gestų ar supaprastinta kalba.

Be to, buvo nutraukta labai daug paslaugų bendruomenėje, nebeteikiama asmeninio asistento pagalba, užsidarė mokyk­los, dienos centrai. Visa tai turi didžiulę neigiamą įtaką neįgaliesiems ir jų šeimoms.

„Inclusion Europe“ direktorius Milan Sverepa pateikė pavyzdį – ataskaitoje apie situaciją Čekijoje viena moteris, prižiūrinti autistišką vaiką, skundėsi, kad jai labai sunku rūpintis sūnumi 7 dienas per savaitę visą parą. Nėra jokios paramos. Ji sako patirianti kur kas daugiau streso nei anksčiau – be visa ko, reikia apsipirkti, nuolat gaminti maistą ir pan. Be to, daugelis intelekto negalią turinčių žmonių nesupranta, kodėl jie negali išeiti iš namų ir gyventi įprasto gyvenimo. Tuomet tėvams dar sudėtingiau pakelti susidariusią įtampą.

Pasak C. Naughton, kai kuriose šalyse (Italijoje, Ispanijoje) buvo padarytos išimtys, kad neįgalieji galėtų išeiti iš namų ir nenutrauktų įprastų veiklų.


Neprieinama sveikatos apsauga

Dar vienas dalykas, į kurį atkreipė dėmesį pašnekovai – labai sumažėjo sveikatos paslaugų prieinamumas – dažnai nutrauktas ir lėtinių ligų gydymas, ir reabilitacija. Tai neįgaliesiems gali turėti labai rimtų, kartais net mirtinų, pasekmių.

ENF direktorė sako besibaiminanti, kad negalią turintys žmonės gali patirti ir netiesioginę neigiamą įtaką ilgalaikėje perspektyvoje – jie gali pirmieji prarasti darbus, o dėl ekonominio nuosmukio gali sumažėti lėšos socialinei sričiai. Dėl to, ENF direktorės teigimu, reikia nuolat priminti apie neįgaliųjų situaciją tiek vietinės reikšmės, tiek Europos politikams.

C. Naughton atkreipė dėmesį į situaciją globos namuose. Tenka išgirsti apie senelių globos namus, tačiau apie neįgaliųjų globos įstaigas informacijos mažai. Jie gyvena visiškai izoliuoti, savaičių savaitėmis yra atskirti nuo artimųjų. Žinoma tik tiek, kad personalas aprūpinamas apsaugos priemonėmis. „Jaudinuosi dėl jų medicininės priežiūros, psichinės būklės ir socialinės gerovės“, – teigia ENF direktorė.


Turime galvoti apie ateitį

ENF išsiuntinėjo raštus įvairių sričių lyderiams Europos institucijose – juose pabrėžiama, kad darydami sprendimus jie nepamirštų ir neįgaliųjų. „Kreipėmės į Europos Sąjungos lyderius, kad finansuojant ekonomikos atsigavimą, nebūtų pamirštos ir paslaugos neįgaliesiems, kad būtų remiamas ne tik verslas, bet ir šeimos, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, paslaugų teikėjai, visa socia­linė sistema“, – sako C. Naughton. Ji nuogąstauja, kad nebūtų taip, jog neįgalieji, kurie yra didesnėje rizikos grupėje, neliktų izoliuoti mėnesių mėnesiams – tuomet jų šeimos nukentės, dažnai netgi neteks darbo. Svarbu, kad šie žmonės sulauktų reikiamos pagalbos, kad atsidarius mokykloms, dienos cent­rams, būtų sudarytos galimybės juos lankyti ir neįgaliesiems.

„Jau dabar turime visi galvoti apie tai, kaip išeisime iš šios krizės, kad nė vienas neliktų paraštėse“, – sako ir „Inclusion Europe“ direktorius.

Emilija STONKUTĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje