Koronavirusas pakoregavo stovyklų planus

Vaikų stovyklos labai reikalingos.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Neįgaliųjų reikalų departamentas kasmet remia negalią turinčių žmonių stovyk­las. Šiemet buvo numatyta surengti apie 100 stovyklų, jose turėjo dalyvauti beveik 4 tūkst. žmonių, iš kurių didžioji dalis – neįgalieji. Deja, koronavirusas šiek tiek pakoregavo planus ir ne visos planuotos stovyklos įvyks.

Stovyklas žada atnaujinti

Neįgaliųjų organizacijų planuose – labai įvairios stovyklos: kūrybinės, sportinės, aktyvios reabilitacijos, savarankiškumo ugdymo ir pan. Jos skirtos judėjimo, intelekto ar psichikos negalią turintiesiems, kurtiesiems, sergantiems įvairiomis ligomis. Didžioji dalis stovyklų orientuotos į savarankiškumo ugdymą, aktyvaus gyvenimo skatinimą.

Karantinas pakoregavo kai kurių organizatorių planus – Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rekomendacija į stovyk­las nevykti turintiems lėtinių ligų, reikalavimai paisyti atstumo gyvenamuosiuose kambariuose ir autobuse sukėlė daug neaiškumo ir kai kurias neįgaliųjų organizacijas paskatino atsisakyti planų.

Lietuvos neįgaliųjų draugija (LND) šiemet buvo suplanavusi surengti apie 50 savarankiškumo ugdymo stovyklų negalią turintiems žmonėms iš visos Lietuvos, taip pat stovyklas vaikams ir paaugliams, moterims ir kūrybos mėgėjams. Kaip informavo LND pirmininkė Jelena Ivančenko, šiuo metu vyksta registracija į vaikų, moterų ir kūrybinę (šiemet bus mokoma karpinių meno) stovyklas. Neįgaliųjų draugijų savarankiškumo ugdymo stovyklos nevyksta – paisant visų SAM reikalavimų jų suorganizuoti nebūtų įmanoma. J. Ivančenko teigimu, jei karantinas bus atšauktas ir nebus didelių ribojimų, stovyklas planuojama atnaujinti.


Visos grupinės veiklos atšauktos

Lietuvos paraplegikų asocia­cijos kasmet organizuojamos neįgaliųjų savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo stovyk­los Landšafto terapijos ir rekrea­cijos centre Monciškėse šiemet atšauktos. Jų organizatorė Rasa Ostrauskienė informavo, kad priimamos tik pavienės registracijos, jokie grupiniai susibūrimai neplanuojami. Neįvyks ir kitų neįgaliųjų organizacijų Monciškėse suplanuotos stovyklos. Tiesa, norinčių pailsėti čia netrūksta – laisvų vietų liko nedaug.

Pasak R. Ostrauskienės, šiek tiek nukentės neseniai traumas patyrę žmonės, kuriems savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo stovyklos itin reikalingos. Vis dėlto jie taip pat gali registruotis individualiai.

 Stovykloje „Neregėta aš“ moterys atranda save iš naujo.

Atsisakyti stovyklų neketina

Asociacija „Gyvastis“, vienijanti transplantuotus ir dializuojamus ligonius (taigi, esančius rizikos grupėje), numatytų stovyklų atsisakyti neketina. „Sutarėme, kad stovyklas organizuosime, kaip kasmet, Šventojoje. Gal tik imsime mažiau žmonių. Dauguma užsiėmimų vis tiek vyksta lauke. Rizikos visada yra, bet karantinas atpalaiduojamas ir gyvenimas tęsiasi“, – sako asociacijos prezidentė Aušra Degutytė. Jos teigimu, žmonės stovyklų laukia labiau nei kitų renginių. Visada nori važiuoti daugiau žmonių, negu yra vietų. Iš viso planuojamos 3 Neįgaliųjų reikalų departamento finansuojamos savarankiškumo ugdymo stovyklos, 1 remia Vilniaus miesto savivaldybė. Pasak A. Degutytės, stengiamasi pirmiausiai pakviesti vienišus, sunkiau ligą pakeliančius žmones. Kai kuriems iš jų tai būna vienintelis išvažiavimas iš namų per metus. Neretai susirgę ir nuo dializių priklausomi žmonės užsidaro savyje, praranda socialinį gyvenimą. Čia jie pamato kitus tokius pat žmones, pasikalba su psichologe, įgauna žinių, kaip gyventi su liga. Dažnas nustemba, kad dializes galima atlikti ne tik prie namų esančioje gydymo įstaigoje, bet ir kitame mieste. Asociacijos „Gyvastis“ prezidentės teigimu, žmonės po stovyklų pasikeičia, atsipalaiduoja, pamato kitokias pasaulio spalvas.


Planuoja tęsti veiklas

Lietuvos specialiosios kūrybos bendrija „Guboja“ atšaukti savo vasaros planų nežada. Bendrijos pirmininkė Viktorija Vitaitė sako, kad pradedant nuo liepos iki pat rugpjūčio pabaigos vyks įvairios stovyklos, kurias remia ne tik Neįgaliųjų reikalų departamentas, bet ir Lietuvos kultūros taryba.

Vasaros užimtumą pradės 2 muzikinės stovyklos Druskininkuose. Jose dalyvaus apie 60 Nacionalinio spalvų orkestro narių. Jie parengs naujas programas ir surengs 2 pasirodymus viešose miesto vietose.

Aktyvūs jaunuoliai bus pakviesti į Molėtų rajone, Inturkėje, vyksiančią stovyklą.

Vasaros sezoną užbaigs „Perliukų akademija“ Palangoje. Į šią stovyklą suvažiuos konkurso-festivalio „Perliukai“ laureatai. Jie dalyvaus kūrybinėse dirbtuvėse, repeticijose, sulauks profesionalių dėstytojų konsultacijų. Gabesni „perliukai“ dalyvaus M. K. Čiurlionio festivalyje – jie turės galimybę koncertuoti kartu su profesionalais.


Vasaros užimtumas labai svarbus

V. Vitaitė sako esanti įsitikinusi, kad vasaros užimtumas labai svarbus. „Matome šios veik­los prasmę – išvesti savo narius iš uždarų teritorijų, kuriose jie per visą karantiną buvo priversti būti, padėti psichologiškai atsigauti, o muzika, kūrybinė veik­la – puikiausia terapija ir savirealizacijos galimybė. Negalime atimti iš jų galimybės pasidžiaugti saule, bendryste, pagaliau leisti pailsėti šeimoms, kurios kelis mėnesius vargo uždarytos.“

V. Vitaitė neslepia, kad šiemet suorganizuoti stovyklas kur kas sunkiau – reikia daug ką planuoti kitaip. „Sumažinsime žmonių skaičių, grupuosime juos pagal amžių ir turimas ligas, trumpinsime repeticijų laiką, daugiau veiklų organizuosime gryname ore. Nežinome, kas bus rudenį, bet turime sudaryti sąlygas pasidžiaugti vasara“, – teigia „Gubojos“ vadovė. Pasak jos, vasaros užimtumo poreikis yra didžiulis.

Emilija STONKUTĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje