Laikino atokvėpio paslaugos sulaukia ne visi

Viktorijos Pinkovskajos dukrai nustatytas sunkus neįgalumas. Šeimai būtinos laikino atokvėpio paslaugos.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Prieš bene penkerius metus pradėta kalbėti apie atokvėpio paslaugą – apie tai, kad ir Lietuvoje turi atsirasti galimybė negalią turinčius artimuosius prižiūrinčioms (slaugančioms) šeimoms trumpam atitrūkti nuo slaugymo. Ši paslauga kai kuriose savivaldybėse buvo išbandyta įgyvendinant Europos socialinio fondo finansuojamą projektą. Ar projektui pasibaigus ši paslauga išliks?

Atokvėpio paslauga jau reglamentuota

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinių paslaugų skyriaus patarėjos Rasos Genienės teigimu, atokvėpio paslauga – nuo 2014 metų įgyvendinamos institucinės globos pertvarkos dalis. Reformos tikslas – kurti įvairias bendruomenines paslaugas, kad negalią turintys asmenys nepatektų į institucinę globą. Išbandytos ir pasiteisinusios paslaugos yra reglamentuojamos. Atokvėpio paslauga prieš metus buvo įtraukta į socialinių paslaugų katalogą, o gegužės pabaigoje paskelbtas Laikino atokvėpio paslaugos vaikams su negalia, suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims teikimo ir organizavimo tvarkos aprašas. Taigi šiuo metu yra visos galimybės savivaldybėms pradėti teikti šias paslaugas. R. Genienė atkreipė dėmesį, kad pasikeitė ir paslaugos turinys – įgyvendinant projektą paslauga buvo teikiama tik negalią turintiems vaikams ir darbingo amžiaus asmenims, dabar į paslaugos gavėjų sąrašą įtraukti ir senyvo amžiaus žmonės, kuriems nustatytas didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis ir specialusis nuolatinės slaugos arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis. Ši paslauga – tai sudėtinė pagalbos į namus, dienos socialinės globos, trumpalaikės socialinės globos paslaugų dalis. Ji finansuojama iš savivaldybių biudžeto. Taigi, ar šios paslaugos bus teikiamos, priklauso nuo pačių savivaldybių.


Būtina atokvėpio paslauga

Viktorijos Pinkovskajos 15-metei dukrai nustatytas sunkus neįgalumas. Negalios priežastis – labai retas Dandy-Walker sindromas. Galvoje esantis darinys pažeidžia bendrą žmogaus raidą, lemia psichikos sut­rikimus. Viktorija guodžiasi, kad jie itin paaštrėjo paauglystės laikotarpiu – atsirado agresija. Įdomu tai, kad ji yra nukreipta tik į šeimos narius. Viktorija augina ir 4 metų dukrą, kuriai dažniausiai tenka iškęsti sesės pykčio atakas. Užtenka mažajai paimti kokį nors daiktą, padėti kitoje vietoje, vyresnėlė jai gali trenkti, pastumti, užgauti. „O ji stipri, gali ir stipriai sužeisti. Reikėjo galvoti, ką daryti. Supratome, kad turime jas atskirti“, – atvirai pasakoja V. Pinkovskaja.

Viktorijos šeima pavargsta nuo vyresniosios dukrelės priežiūros. 

Prieš trejus metus Viktorija atsitiktinai sužinojo apie laikino atokvėpio paslaugas. Tai buvo kaip tik tai, ko šeimai reikėjo. Apsilankiusi Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijoje „Viltis“ moteris sako iš karto pamačiusi, kad čia dirba tikri profesionalai. „Neįgalumas ne gripas – kiekvienas atvejis skirtingas. Čia reikia dirbti ne pagal iš anksto surašytas instrukcijas, o atsižvelgiant į konkrečią situaciją – reikia jausti, kaip patraukti negalią turinčio vaiko dėmesį, kaip galima elgtis, ko nereikia daryti, kada padėti, o kada atsitraukti, – savo patirtį prisimena V. Pinkovskaja. – Iš pirmo pokalbio galiu suprasti, ar žmogui pavyks. Pamačiau, kad „Vilties“ darbuotojai tikrai žino, ką daro. Aišku, atsižvelgė ir į mano komentarus. Svarbiausia – normalūs veidai, jokios įtampos, nepasitenkinimo.“

Viktorija, pamačiusi, kad darbuotoja ras bendrą kalbą su duk­ra, ramiai ją palikdavo parai ar kelioms. Mergaitė irgi noriai čia būdavo – jai tai buvo kaip nuotykis. Pasak Viktorijos, patiko ir tai, kad nakvynei skirtas kambarėlis – labai jaukus, primenantis namus, šalia – dušas, virtuvė, yra sporto salė. Be to, viskas puikiai pritaikyta judantiems neįgaliojo vežimėliu. „Labai kokybiškos, labai profesionalios paslaugos. Atok­vėpis buvo ir jai, ir mums“, – prisimena Viktorija.


Jau metus nesulaukia paslaugos

Deja, pasibaigus projektui nutrūko ir paslaugos. Viktorija jau bene prieš metus kreipėsi į Vaikų ir jaunimo pensionatą, kur tokios paslaugos teikiamos paaugliams, bet iki šiol nesulaukė skambučio – nėra vietų. „Mums ši paslauga būtų gyvybiškai reikalinga. Gyvename viename bute, nėra kaip atriboti mergaičių“, – sako moteris. Kartais vyresniąją anūkę pas save priima seneliai, bet ir tai ne visada išeitis – vieni gyvena ne Vilniuje, kiti taip pat yra pavargę nuo agresijos priepuolių. „Jos toks pasaulis, ji ne tyčia taip daro. Bet esame visi išsekę – ir mes, ir seneliai. Nėra jokios pagalbos, nežinau, kur kreiptis. Ir aš nesu viena tokia. Labai daug tenka susidurti su panašiomis situacijomis“, – atvirai pasakoja Viktorija.

Vilniaus miesto savivaldybės atstovė ryšiams su visuomene Neringa Kolkaitė informavo, kad laikino atokvėpio paslaugas vaikams sostinėje teikiamos Vaikų ir jaunimo pensione (5 vietos) bei Vilniaus miesto kūdikių namuose (4 vietos). Suaugusiems asmenims – dienos centre „Šviesa“ (6 vietos), Fabijoniškių socialinių paslaugų namuose (5 vietos) ir Valakampių socialinių paslaugų namuose (15 vietų). Suaugusiems asmenims atokvėpio paslaugų poreikis kaip ir patenkinamas.


Paslauga dar neprieinama

Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ vadovė Dana Migaliova įsitikinusi – šiuo metu atokvėpio paslauga nėra tokia, kokios reikėtų tėvams. Daugelis jų skundžiasi, kad negauna jokios pagalbos. Nors paslauga reglamentuota, yra daug neaiškumų ir neatitinka to, ką siūlė neįgaliųjų organizacijos. „Įsivaizdavome, kad būtų mažas viešbutėlis, svečių namai, su kuriais žmogus susisiekia ir gyvena. Darbuotojai atlieka tėvų ar globėjų funkcijas. Dieną važiuoja į ugdymo įstaigą, savaitgaliais organizuojamas užimtumas. Apmokėjimas už paslaugas galėtų būti valandinis“, – vizija dalijasi D. Migaliova. Šiuo metu paslauga yra panašesnė į savaitinį darželį. Ji palikta kaip savarankiška savivaldybės funkcija – jos galės arba teikti, arba neteikti paslaugą, jei nematys poreikio.

Be to, yra labai daug biurokratijos: „Reikia surinkti daug pažymų, praeiti svarstymų, kad žmogus gautų šią paslaugą, – dalijasi įžvalgomis D. Migaliova. – Kai nieko nėra, žmonės džiaugiasi nors kažkuo. Popieriuje viskas gražiai atrodo, bet iš esmės paslaugos prieinamumas nepagerėjo.“


Situacija įvairiose savivaldybėse skirtinga

Pasidomėjome, kaip atokvėpio paslauga teikiama savivaldybėse. Geresnė situacija didžiuosiuose miestuose. Klaipėdoje trumpalaike socialine globa institucijoje kaip atokvėpio paslauga per 2019 m. pasinaudojo 73 senyvo amžiaus ir suaugę asmenys su negalia bei 12 vaikų su sunkia negalia. Jiems šios paslaugos teikiamos jų pačių pasirinktose socialinės globos įstaigose, esančiose visoje Lietuvoje. Klaipėdos mieste šią paslaugą teikia LSIŽB „Klaipėdos viltis“ (tik suaugusiems asmenims, turintiems proto negalią). Vaikams iki 18 m. su sunkia negalia šios paslaugos teikiamos BĮ Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namuose.

Kauno miesto savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Jolanta Baltaduonytė informavo, kad šiuo metu trumpalaikės socia­linės globos paslauga Kaune teikiama 34 neįgaliesiems.

Šiuo metu laikino atokvėpio paslaugas kaip trumpalaikę socialinę globą teikia negalią turinčių asmenų centras „Korys“, Kauno specialioji mokykla, Vilijampolės socialinės globos namai bei Kauno „Arkos“ bendruomenė. Ateityje planuojama pasitelkti ir kitus paslaugų teikėjus. Šiuo metu laikino atokvėpio paslaugos teikiamos tik įstaigose, tačiau nauja tvarka leis pasirūpinti neįgaliaisiais jų namuose.

Alytuje laikino atokvėpio paslauga teikiama nuo 2019 m. Iki šiol ja yra pasinaudoję 5 asmenys. Dėl paslaugos gali kreiptis asmenys su proto ar (ir) psichikos negalia, jų šeimų nariai, tėvai ar globėjai. Paslaugą teikia VšĮ Alytaus miesto socialinių paslaugų centras.

Utenos rajono savivaldybė informavo, kad laikino atokvėpio paslauga nėra teikiama. Tauragės rajono savivaldybė ruošiasi pradėti šias paslaugas teikti. Trumpalaikės socialinės globos ar laikino atokvėpio paslaugas vienu metu galės gauti 4 asmenys. Jas teiks Tauragės rajono Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centras.

Aurelija BABINSKIENĖ
Asmeninio archyvo nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje