Valstybės subsidijos padės įveikti pandemijos iššūkius

Lina Arlauskienė.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Neįgaliųjų draugijas jau pasiekė parama, skirta padėti organizacijoms, nukentėjusioms nuo COVID-19 sukeltų pasekmių. Paraiškas paramai gauti pateikė 29 Lietuvos neįgaliųjų draugijos asocijuotos narės, taip pat ir pati LND. Jau netrukus daugelį jų pasieks nauji kompiuteriai. 

Parama darbo vietai susikurti

Pasak LND projektų vadovės Linos Arlauskienės, pagalbos priemonės tikslas – padėti socialines paslaugas teikiančioms ir nevyriausybinėms organizacijoms, nukentėjusioms nuo COVID–19 sukeltų pasek­mių. Lėšos gali būti skirtos kompensuoti dėl COVID-19 pandemijos sukeltų priežasčių patirtas ar patiriamas išlaidas (dezinfekciniam skysčiui, asmens apsaugos priemonėms ir pan. įsigyti), pritaikyti darbo vietą sudarant sąlygas paslaugas teikti nuotoliniu būdu ir kt. Pasak L. Arlauskienės, už subsidijos lėšas galima įsigyti kompiuterinę įrangą, telefonus. „Draugijoms iš tiesų buvo iššūkis dirbti per karantiną. Daugumos technika sena, kai kurios iš viso neturi nešiojamųjų kompiuterių. Renginiai, bendravimas persikėlė į virtualią erdvę, o neturint įrangos, dirbti labai sudėtinga“, – sakė LND projektų koordinatorė. Jos teigimu, dauguma draugijų dirbo papildomai ne socialinės reabilitacijos ar kitų įgyvendinamų projektų rėmuose – vežiojo kaukes, teikė psichologinę, emocinę paramą. Dėl to dalį subsidijos lėšų galima skirti priedams prie darbo užmokesčio.

Subsidijos dydis priklauso nuo praėjusių metų biudžeto (skaičiuojamos visos organizacijos gautos pajamos). Jei jis mažesnis nei 30 tūkst. eurų, galima gauti 1000 eurų, jei didesnės – iki 5 tūkst. eurų subsidiją. Paramą reikia panaudoti iki šių metų pabaigos. Norint gauti subsidiją, reikia užpildyti trumpą paraišką Socialinių paslaugų priežiūros departamento sistemoje. L. Arlauskienės teigimu, paraiška nėra sudėtinga, tačiau LND konsultavo ir padėjo visiems, kuriems reikėjo pagalbos.


Atsinaujins seną kompiuterinę techniką

Kazlų Rūdos neįgaliųjų draugijos pirmininkė Ramutė Sarapinavičienė džiaugiasi – netrukus organizaciją pasieks nauji kompiuteriai. „Turėjome didelę problemą. Mūsų kompiuteriai seni. Labai sunku su jais dirbti, ilgai kraunasi, ne visi atsiųsti raštai atsidaro, einame į savivaldybę jų atsispausdinti, neįmanoma išsiųsti nuotraukų“, – pasakoja R. Sarapinavičienė. Jos teigimu, apie nuotolines konferencijas nė kalbos nėra. Kazlų Rūdos neįgaliųjų draugijos pirmininkė namuose neturi kompiuterio, tad per karantiną visą laiką eidavo į darbą. „Dabar įsigysime 3 kompiuterius. Jei bus antroji banga, galėsime daug ką daryti iš namų“, – sako R. Sarapinavičienė. Per karantiną pagrindinis jos darbo įrankis buvo telefonas – didelė darbo dienos dalis praeidavo bendraujant, kalbantis su žmonėmis. Gerai, kad bus galima ir šią įrangą atsinaujinti.

R. Sarapinavičienė sako, kad senų kompiuterių taip pat neišmes – juos panaudos mokymams. Ji sako pastebinti, kad draugijos nariai vis labiau nori mokytis kompiuterinio raštingumo – jiems svarbu bendrauti su vaikais, anūkais. Atsiranda vis didesnis internetinės bankininkystės poreikis. Žmonės prašo pamokyti, padėti prisijungti ir pan. Iki šiol tuo pačiu kompiuteriu naudojosi ir draugijos administracija, ir nariai. Dabar bus atskiri kompiuteriai. R. Sarapinavičienė svarsto į kitų metų projektą įtraukti kompiuterinio raštingumo mokymus. Anksčiau to negalėjo daryti, nes neturėjo laisvų kompiuterių. Be to, subsidija padengė ir apsaugos priemonių įsigijimo išlaidas, dalis lėšų skirta priedams prie darbo užmokesčio.

Patenkinta ir Jurbarko rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Vida Pieniutienė. Ji sako jau suplanavusi pirkti naujus kompiuterius, telefonus. „Labai džiaugiamės. Mums tai didelė pagalba. Kompiuteriai buvo seni, turėjome tik vieną nešiojamąjį. Jei reikės dirbti nuotoliniu būdu, būsime pasirengę. Patys nusipirkti naujų kompiuterių neturėjome jokių vilčių. Džiaugiamės, kad nepamiršo mūsų, mažesnių organizacijų“, – sako V. Pieniutienė.


Ragina kreiptis dėl subsidijos

L. Arlauskienė pabrėžia, kad vis dar galima kreiptis dėl subsidijos. Šiam tikslui skirta 2 milijonai eurų. Kvietimas galios tol, kol lėšos bus išskirstytos. Kol kas lėšų dar yra. Iki šiol subsidijomis pasinaudojo 29 neįgaliųjų draugijos. Didžiausią – 5 tūkst. eurų paramą gavo organizacijos ne tik iš didžiųjų miestų – Klaipėdos, Kauno, Vilniaus – bet ir nedidelės draugijos (Kazlų Rūdos, Jurbarko, Ukmergės, Pagėgių). „Joms tai yra itin reikšminga parama“, — sako L. Arlauskienė.

Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkas Ignas Mačiukas ragina ir kitas draugijas pasinaudoti subsidija. Jo teigimu, tai gera galimybė atnaujinti telefonus, kompiuterius, spausdintuvus ir taip pasiruošti ateinančiai pandemijos bangai. „Jei abejojate, drąsiai kreipkitės į Lietuvos neįgaliųjų draugiją, geranoriškai patarsime, padėsime užpildyti paraišką“, – ragina I. Mačiukas.

Emilija STONKUTĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje