Kartu su visais!

Į Baltijos kelią išvyko ir neįgaliųjų vežimėliais judantys žmonės.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Rugpjūčio pabaigoje vyko daug visuomenės dėmesį traukiančių renginių: Baltijos kelias, velomaratonas, ralis „Aplink Lietuvą“. Visuose juose dalyvavo ir aktyviai gyventi siekiantys rateliais judantys žmonės su negalia. 

Iš Katedros aikštės – iki Talino

31-osios Baltijos kelio metinės Lietuvoje paminėtos tradiciniu estafetiniu bėgimu Vilnius-Ryga-Talinas. Iš sostinės Kated­ros aikštės kartu su grupe bėgikų į žygį leidosi ir neįgaliųjų vežimėliais su varytuvais judančių žmonių bei juos lydinčių dviratininkų komanda. Šios iniciatyvos organizatorė Lietuvos žmonių su negalia sąjungos atstovė Ginta Žemaitaitytė džiaugėsi, kad prie entu­ziastų prisijungė ir naujų žmonių – pirmą kartą tokioje ilgoje distancijoje save išmėginti pasiryžo molėtiškiai Gražina Turkina ir Ramūnas Pivoras.

Į šių metų žygį negalią turintys žmonės išsiruošė ne tik norėdami paminėti Baltijos šalis nepriklausomybės siekiui suvienijusį įvykį, bet ir palaikydami už laisvę kovojančius kaimynus baltarusius – iš anksto pasirūpino prie vežimėlių tvirtinamomis tautinėmis Baltarusijos ir Lietuvos vėliavėlėmis, o rugpjūčio 23-iąją Taline kartu su estais susikibo rankomis ir taip prisijungė prie Laisvės kelio. Pasak G. Žemaitaitytės, negalią turintiems žmonėms taip pat labai svarbu jaustis šių patriotinių ir pilietinių renginių dalimi.


Velomaratono trasoje – ir naujokai

Grupė neįgaliųjų vežimėliais su varytuvais judančių vaikinų leidosi ir į Vilniuje vykusį velomaratoną. Pirmą kartą į 10 km trasą bičiulio Stasio Dadūros paragintas išriedėjo vilkaviškietis Evaldas Čibirka, panevėžiečio Jono Dumšos pakviesti į sostinę atvyko Žilvinas Kliop­manas ir Gintaras Kunskas, prie nuolat velomaratone dalyvaujančių Kauno RSK narių prisijungė Haroldas Tukanas. Velomaratono trasą sėkmingai įveikė ir tik prieš porą metų Elektrėnų mariose stuburą susižalojęs vieviškis Vygintas Narkevičius.

 Velomaratono starto linija jau kirsta. 

Nemažai vaikinų į velomartono trasą išriedėjo su prie vežimėlių pritvirtintais hibridiniais varytuvais, leidžiančiais lengviau įveikti didesnius atstumus, kelyje pasitaikančias įkalnes. O štai vilnietis Mindaugas Kraulaidis sostinės gatvėmis riedėjo pusiau gulomis – specialiu sportiniu dviračiu. Vaikinas juokavo, kad pabodo važinėti sėdint, tad nusprendęs pakeisti kūno poziciją.

Šiemetinis velomaratonas buvo kitoks nei įprastai – ERGO mėgėjų grupės dalyviai, tarp kurių – ir negalią turintys žmonės, buvo suskirstyti į tris grupes ir jiems leista įveikti tik po vieną 10 km ratą, o ištvermingiausiesiems pasiūlyta prisijungti prie į Laisvės kelią pajudėsiančios dviratininkų kolonos. Kartu su visais į už 15 km nuo Vilniaus velomaratono dalyviams skirtą vietą išvažiavo ir M. Kraulaidis, ir pavevėžiečių trijulė: J. Dumša, Ž. Kliopmanas ir G. Kunskas. Pasak J. Dumšos, visuomenė neįgaliuosius turi matyti visur – ir sporto varžybose, ir bendruose renginiuose, tad jie ir stengiasi būti kartu su visais.


Ralyje „Aplink Lietuvą“ – neįgaliųjų ekipažai

Tradiciniame ralyje „Aplink Lietuvą“ šiemet dalyvavo 54 automobilių sporto entuziastai. Prie starto linijos Kauno rotušės aikštėje išsirikiavo ir 3 neįgaliųjų automobiliai: širvintiškiai Algimantas Kojis ir Vytautas Bareckas, joniškiečiai Rolandas Šukys ir Raminta Šukytė bei druskininkiečiai Robertas Šimonis ir Rokas Dailydė. Visi neįgaliųjų ekipažai sėkmingai įveikė daugiau kaip tūkstančio kilometrų ralio trasą ir pasiekė finišą.

Algimanto Kojo ir Vytauto Barecko ekipažas neįgaliųjų klasėje – ir vėl geriausias. 

Jau ketvirtą kartą socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis didžiąją taurę įteikė A. Kojo ir V. Barecko ekipažui. Dar dvi taures vyrai pelnė už geriausią rezultatą negalią turinčių žmonių klasėje ir už Molėtų rajone greičiausiai įveiktą ralio ruožą. A. Kojis džiaugėsi ir tuo, kad jų ekipažas bendroje įskaitoje tarp 54 ekipažų užėmė 15 vietą.

Be laimėtų taurių iš ralio paprastai negrįžtantys Šukiai šįkart neįgaliųjų klasėje buvo antri. Prieš trejus metus kaip jauniausia šturmanė į lenktynių trasą išvažiavusi Raminta sako kaskart vis labiau įsitraukianti į smagų nuotykį. Šįkart papildomo adrenalino suteikė viename Uogintų ruožo (Kupiškio r.) posūkyje išsimontavusi padanga. Beje, užpernai toje pačioje vietoje Raminta patyrė ir pirmąjį ralio krikštą – tąkart čia pametė karterį. Ir tada, ir dabar išgelbėjo neįgaliuosius lydintis techninę pagalbą suteikti pasiruošęs ekipažas.

R. Šimonis džiaugiasi, kad nors šįkart į ralį leidosi su pora metų kieme stovėjusiu ir šiaip ne taip atgaivintu automobiliu „Audi 80“ (beje, beveik vienmečiu su pačiu vairuotoju), nei pagalbos, nei remonto jų ekipažui trasoje neprireikė. Užtat teko gerokai paplušėti, kad automobilis galėtų stoti prie starto linijos.

Neįgaliuosius ralyje „Aplink Lietuvą“ globojanti Dalia Tarailienė apgailestauja, kad jau antrus metus neįgaliųjų ekipažai nesulaukia jokios finansinės paramos, tad patys turi susimokėti ir starto mokestį (250 eurų), ir degalais apsirūpinti. A. Kojui, R. Šimoniui padėjo savivaldybės, bendradarbiai, rėmėjai, o R. Šukys apie 700 eurų atseikėjo iš savo biudžeto. Beje, savo lėšomis visas išlaidas padengė ir ralyje neįgaliuosius lydėjęs techninės pagalbos ekipažas. D. Tarailienė tikina dėsianti visas pastangas, kad kitų metų ralis neįgaliesiems finansiškai būtų lengvesnis

Aldona DELTUVAITĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje