Strateginėje sesijoje – diskusijos dėl ateities vizijos

Šventojoje surengtų mokymų dalyviai buvo kviečiami praktiškai išbandyti teorines žinias.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

„Lietuvos neįgaliųjų draugijai svarbi asociacijos ateities vizija. Sparčiai besikeičiantis gyvenimas kasdien pateikia daugybę iššūkių – turime mokytis ne tik juos priimti, bet ir paversti tikslais – daryti viską, kad juos išspręstume ir eitume pirmyn“, – LND asocijuotiems nariams Šventosios mokymo ir reabilitacijos centre surengtoje strateginėje sesijoje sakė LND pirmininkas Ignas Mačiukas. 

Nauji projektai – naujos galimybės

Šiais metais LND labai daug dėmesio skiria savo asocijuotoms narėms stiprinti, jų vadovų kompetencijoms ugdyti. Stengiamasi jas įtraukti į asociacijos strategijos formavimą, kartu numatyti planus ne tik ateinantiems metams, bet ir pažvelgti į perspektyvą, kurti ateities viziją.

„Šiems ambicingiems tikslams įgyvendinti reikia pasirengti, todėl organizuojame įvairius mokymus, strategines sesijas“, – sako LND projektų vadovė Lina Arlauskienė. Ji pabrėžia, kad planuojant Šventojoje surengtą strateginę sesiją, asocijuotų narių vadovus buvo siekiama įtraukti į aktyvias diskusijas, pasitelkti komandinį darbą, praktinius užsiėmimus, drauge įvardyti ne tik didžiausius iššūkius, bet ir išgryninti galimus sprendimus, numatyti, kaip kiekviena draugija galėtų prisidėti prie asociacijos stiprinimo.

Strateginė sesija prasidėjo LND projekto #SportasVisiems pristatymu. Jo veiklos susijusios su aktyviu asociacijos narių poilsiu Šventojoje. Mokymo ir reabilitacijos centro teritorijoje įrengti lauko treniruokliai, čia besiilsintieji gali naudotis šiaurietiško vaikščiojimo lazdomis. Panevėžio miesto neįgaliųjų draugijos pirmininkė Aurelija Petronienė sakė, kad jos vadovaujamos organizacijos nariai jau išmėgino grupinius kineziterapijos užsiėmimus, į kuriuos profesionalus kineziterapeutas kitą sezoną kvies ir kitų draugijų narius.

Daug gerų emocijų suteikė ir pažintis su kaniterapijos specialistais bei jų keturkojais pagalbininkais. Profesionalios kaniterapijos tarnybos iniciatorius, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto lektorius Mindaugas Paleckaitis pristatė, kaip draugystė su šunimis įvairias negalias turintiems žmonėms gali padėti socializuotis, paskatinti aktyviai judėti, sustiprinti sveikatą. Kaniterapijos specialistė Ugnė Nedzinskaitė pademonstravo, kiek daug galima nuveikti su jos išdresuotu šuneliu Dodžiu, mokymų dalyviai buvo supažindinti ir su pasienyje tarnaujančiais narkotinių medžiagų ieškančiais vilkšuniais. Vasarą pratybose su šiais šunimis jau dalyvavo vaikų ir paauglių stovyklų dalyviai, kitais metais tokių užsiėmimų bus surengta dar daugiau. Galimybė LND nariams įsitraukti į įvairesnes aktyvaus poilsio veiklas atsirado gavus paramą projektui #SportasVisiems – jis bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Švietimo mainų paramos fondas, lėšomis.

Ugnė Nedzinskaitė su šuneliu Dodžiu pravedė smagų kaniterapijos užsiėmimą.

Neįgalieji gali kurti vertę

Strateginei sesijai vadovavusio Europos lyderystės instituto lektoriaus, žmogiškųjų išteklių eksperto Kęstučio Vingilio paraginti, neįgaliųjų draugijų vadovai išskyrė 3 diskusijų temas: kur link ateinančius 5 metus eis LND; kokius lūkesčius ir susitarimus nusimatys; kaip į savo veiklą įtrauks jaunimą.

Paklausti, kokią LND po 5 metų norėtų matyti, sesijos dalyviai įvardijo draugystę ir toleranciją, glaudesnę asociacijos narių bendrystę ir vienybę, bendradarbiavimą su kitomis asocia­cijomis ir savivaldybių, valstybės institucijomis.

Daugelis akcentavo, kad būtina siekti visuomenės požiūrio į LND kaitos. Strateginės sesijos dalyvių nuomone, asociacijai dar trūksta pripažinimo, žinomumo. Siūlydami, kokių veiksmų šiam tikslui pasiekti reikėtų imtis, jie pabrėžė platesnių kontaktų būtinybę, lobistinę veiklą, įsimenantį įvaizdį. Klaipėdos miesto neįgaliųjų draugijos pirmininkas Vladas Alsys atkreipė dėmesį, kad bendraujant su Seimo nariais, įvairiais valstybės pareigūnais, reikia ne tik išsakyti problemas, bet ir įvardyti, kaip įsivaizduojame jų sprendimą. Pasak V. Alsio, labai svarbu, kad patys turėtume sprendimą ir visi vieningai jį pabrėžtume – tik taip galime tikėtis, kad apie svarbiausias problemas žinos ne vienas ar du, bet daugelis Seimo narių, valstybės pareigūnų.

Įvaizdžio kaitai galėtų pasitarnauti ir aktyvesnis komunikavimas socialiniuose tinkluose. Pasak savo įžvalgomis ir praktiniais patarimais pasidalijusio šios srities eksperto Domanto Širvinsko, kad žinia apie organizaciją sklistų, pirmiausia reikia galvoti ne apie save, o apie ją skaitysiančius žmones. Jo teigimu, dažniausiai sudomina žmonių istorijos, jų nuotraukos. Socialinių tinklų ekspertas ragino nepagailėti laiko keliems žinutės esmę nusakantiems įtaigiems sakiniams sugalvoti, vengti biurokratinio stiliaus, būtinai iliustruoti kiekvieną įrašą.

Siekį keisti požiūrį į neįgaliuosius LND nariai įvardijo kaip vieną iš strateginių tikslų. Mokymų dalyviai vieningai sutarė savo veikla siekti įrodyti, kad neįgalieji gali kurti vertę ir prisidėti prie Lietuvos gerovės.

Į strateginę sesiją atvyko daugumos LND asocijuotų narių vadovai.

Svarbu įtraukti jaunimą

Daug diskusijų sukėlė vizijos, kaip į neįgaliųjų organizacijų veiklas įtraukti jaunimą, aptarimas. Pasak K. Vingilio, vis labiau įsitvirtinant skaitmenizacijos procesams, be to neišsivers ir neįgaliųjų organizacijos. Tai – jaunimo veiklos sritis, todėl jau šiandien svarbu galvoti apie tai, kaip juos prikviesti.

„Ką daryti, kad mes jiems būtume patrauklūs?“ – klausė draugijų vadovai, pripažindami, kad įsisavinti informacinių technologijų naujoves darosi vis sunkiau. Diskusijose pamažu aiškėjo galimo bendradarbiavimo gairės: norint pritraukti jaunimo, reikia pasiūlyti patrauklių paslaugų, pavyzdžiui, skirti patalpas jų laisvalaikiui ar darbinei veiklai ir pasitikėti, nenurodinėjant, kaip ką daryti. Su jaunimu ryšius palaikantys draugijų pirmininkai patikino, kad jauni žmonės domisi renginiais (noriai juos organizuoja), išvykomis, kad bendras darbas juos motyvuoja, jie nori įgyti vertingos patirties. Jauniems žmonėms geriau sekasi komunikuoti ir socialiniuose tinkluose.

„Pasidalijus patirtimi, diskutuojant kilusiomis idėjomis, drąsiau galvoti apie ateities perspektyvas“, – sakė Ukmergės rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Zita Kviklienė.

Strateginės sesijos dalyviai, susiskirstę į grupeles, svarstė, kokia galėtų būti LND ateities vizija.

Ateities planai priklausys ir nuo išradingumo

Strateginiams tikslams LND nariai priskyrė ir neįgaliųjų turizmą. LND turi rateliais judantiems žmonėms pritaikytą autobusą, tad tokias paslaugas galėtų teikti ne tik savo asociacijos nariams, bet ir visiems neįgaliesiems.

Kalbėdami apie turizmą strateginės sesijos dalyviai įvardijo ir labiausiai tokiai veiklai trukdančias kliūtis: lankytinų vietų neprieinamumą, neįgaliesiems keliauti nepritaikytą tarpmiestinį transportą, vis dar jų poreikių neatliepiančias keliones geležinkeliais. Pasak organizacijų vadovų, svarbu viešoje erdvėje dalytis geraisiais pavyzdžiais, papasakoti, kur lankėsi, kur pritaikyta aplinka leido pasigrožėti savo ar svetimu kraštu.

Strateginės sesijos dalyviai nemažai diskutavo ir apie neįgaliųjų organizacijų, jų vadovų darbo užmokesčio finansavimą, siūlė keisti šią tvarką. LND projektų vadovės L. Arlauskienės teigimu, jau yra patvirtintas NVO fondas, kurio lėšomis turėtų būti finansuojami baziniai organizacijų poreikiai, bet išliks ir projektinės veiklos, kurių finansavimas priklausys nuo išradingumo ir išmonės, gebėjimo pasiūlyti naujų, negalios žmonėms reikalingų veiklų.

Strateginės sesijos dalyvius K. Vingilis įtraukė ir į aktyvius praktinius užsiėmimus, per kuriuos buvo galima įsitikinti, kaip realiame gyvenime veikia jų pasiūlytos idėjos. Bene labiausiai visiems įsiminė išlikimo eksperimentas, akivaizdžiai pademonstravęs, kad patekęs į sudėtingą situaciją turi pasirūpinti ne tik savimi, bet ir padėti šalia esančiam žmogui.

Lietuvos neįgaliųjų draugijos institucinio stiprinimo projektas, finansuojamas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, neįgaliųjų draugijos vadovus paskatino iš naujo įvertinti savo galimybes ir ateities planus, strategiškai mąstyti.

Aldona MILIEŠKIENĖ
Autorės nuotr.

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje