Kurkime „Bičiulystę“ kartu

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Garsus prancūzų politikas, diplomatas Šarlis Morisas Taleiranas yra pasakęs: „Kas valdo informaciją – tas valdo pasaulį.“ Žiniasklaida – viena tokių informacijos valdytojų, tiksliau – informacijos kaupėjų ir dalintojų. 

Ir „Bičiulystė“ jau 30 metų po kruopelytę renka Jums svarbią informaciją, visomis išgalėmis siekdama, kad šios žinios Jums padėtų valdyti savo gyvenimą – paskatintų ne tik domėtis savo teisėmis, bet ir drąsiai už jas kovoti, reikalauti, kad būtų vykdomi daugiau savarankiškumo suteikiantys įstatymai, kad visuomenė atsikratytų dešimt­mečiais gajų stigmų ir stereotipų, kad neįgaliuosius priimtų kaip savo tikslų siekiančius, kuriančius ir prie valstybės gerovės lygiai su visais prisidedančius žmones.

Per tris gyvavimo dešimtmečius „Bičiulystė“ subūrė didelę ir gražią bendruomenę, su kuria dalijasi ne tik naujausiomis žiniomis, svarbiais patarimais, bet ir Jūsų laiškais, mintimis, įžvalgomis, kūryba. Visada jaudina nuoširdūs Jūsų atsivėrimai.

Štai ukmergiškė Leonora Valatkienė pasakoja „Bičiulystę“ skaitanti dar nuo tų laikų, kai rūpindamasi savo neįgaliu broliu, pati ranka perrašinėdavo laiškus, iš kurių gimė „Draugo žodis“, išauginęs „Bičiulystę“. 30 metų su laikraščiu nesiskirianti šeduvė Aušra Verbliudavičiūtė ,„Bičiulystę“ vadina „krikštamote“ – tai ji priėmė nedrąsiai pasiūlytus pirmuosius kūrybinius bandymus, supažindino su kitais literatais ir iki šiol dalijasi jos rašiniais. O štai lazdijiškis Juozas Rasiulis, prie neįgaliųjų bendruomenės prisijungęs 1992-aisiais, prisipažįsta tapęs ne tik „Bičiulystės“ skaitytoju, bet ir jos platintoju. Tokių atvirų pasakojimų jubiliejiniame „Bičiulystės’“ numeryje rasite ir daugiau. Jie jaudina, leidžia įsitikinti, kokia prasminga mūsų bendrystė, ir įkvepia ją saugoti ir dar labiau stiprinti.

Nuo pat savo gyvavimo pradžios „Bičiulystė“, kaip ir dauguma Jūsų, balansuoja ant išgyvenimo ribos. Vos po kelių mėnesių paskelbus Lietuvos Nepriklausomybę įkurtam laikraščiui teko ieškoti geradarių, kurie sumaketuotų ir atspausdintų Sausio 13-osios įvykius liudijantį numerį. Jonas Mačiukevičius prisimena, kad buvo net piketas surengtas siekiant susigrąžinti sovietų kariaunos užgrobtuose sandėliuose laikytą laikraščiui spausdinti skirtą popierių. Išbandymų būta įvairiais „Bičiulystės“ gyvavimo laikotarpiais: tekę skolintis pinigų jo leidybai, perpus sumažinti redakcijos kolektyvą, o likusiems darbuotojams prisiimti gerokai didesnį darbo krūvį, patogias redakcijos patalpas pakeisti į vieną nedidelį kabinetą ir pan. Vis dėlto laikraštis nepalūžo, savo veiklos nesustabdė.

Tenka apgailestauti, kad ilgus metus kiekvieną ketvirtadienį Jūsų namus lankiusią „Bičiulystę“ šiemet savo pašto dėžutėje randate tik du kartus per mėnesį. Suprantame skaitytojų liūdesį ir nepasitenkinimą, kad laikraštis suretėjo. Šį praradimą redakcija stengiasi kompensuoti peržiūrėdama laikraščio turinį – pateikdama daugiau aktualios informacijos, supažindindama su negalios žmonėms priklausančiomis socialinėmis, medicininėmis paslaugomis ir pan. Ar „Bičiulystė“ grįš prie savait­raščio formato, šiandien sunku pasakyti.

Sujaudino alytiškės Genovaitės Šveiterienės žodžiai – moteris sako sutinkanti nuo savo nedidelės pensijos atseikėti dar kelis papildomus eurus, kad tik dažniau sulauktų „Bičiulystės“. Pagėgių neįgaliųjų draugijos pirmininkė Loreta Stašinskienė užsimena, kad prie laikraščio leidybos galėtų labiau prisidėti draugijos.

Neįgaliųjų draugijų pirmininkai iš tiesų yra svarbiausia ir patikimiausia mūsų bendrystę palaikanti grandis. Kai kas dar prisimena, kaip pieš gerus porą dešimtmečių organizacijų vadovai spręsdavo, kam užsakyti „Bičiulystę“, nes norinčių ją gauti buvo gerokai daugiau nei leido galimybės. Situacija ėmė keistis, kai kurį laiką visiškai nemokamai laikraštį gavusių neįgaliųjų buvo paprašyta ir patiems simboliškai prisidėti prie „Bičiulystės“ leidybos – draugijų siunčiami prenumeratorių sąrašai gerokai sutrumpėjo. Tačiau ne visur. Esame nuoširdžiai dėkingi Panevėžio rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkei Aurelijai Petronienei – jos dėka „Bičiulystė“ kasmet pasiekia daugiau kaip 100 neįgaliųjų. Džiaugiamės, kad net pasikeitus organizacijos vadovams, laikraščio populiarumas nesumažėjo Vilkaviškio rajone. Ilgus metus tik­ra „Bičiulystės“ patriotė buvo ir anksčiau Marijampolės rajono, vėliau – Kalvarijos savivaldybės neįgaliųjų draugijai vadovausi ir nuoširdžiai laikraštį populiarinusi Roma Murauskienė. Džiugina prenumeratorių gausa ir tokiose mažose savivaldybėse kaip Kazlų Rūda, Pagėgiai. Šių neįgaliųjų draugijų vadovės kasmet atranda vis naujų laik­raščio skaitytojų.

Per šiuos 30 metų „Bičiulystė“ neišsižadėjo ir neįgaliųjų gyvenimo metraštininko vaid­mens. Laikraščio publikacijos labai pravertė leidžiant Lietuvos neįgaliųjų draugijos 30-mečiui skirtą knygą „Kartu esame stip­resni“. Tai, kuo gyvenate Jūs, Jus vienijančios organizacijos, kokiose bendruomeninėse ir pilietinėse akcijose dalyvaujate, kokių iniciatyvų imatės gindami negalią turinčių žmonių teises – visa tai atsispindi „Bičiulystės“ puslapiuose, kuriuos galėsite pasklaidyti ir po 5-erių ir po 10-ies metų. Tiesa, laikraštinė spauda išgyvena sunkmetį – vienas po kito savo periodiškumą mažina ar netgi visai užsidaro didelius tiražus turėję laik­raščiai. Informacinės technologijos ima viršų – į elektroninę erdvę keliasi oficialios žinios, įvairių sričių specialistų patarimai, į socia­linius tinklus – Jūsų nuomonės ir komentarai. Tačiau ir šiuose virtualiuose vandenyse nardyti įpratusiems žmonėms (beje, tam dar reikia turėti kompiuterį ar bent išmanųjį telefoną ir internetą) nesunku pasiklysti – informacinis srautas griūva vis didesne lavina. Ar sugebėsite jame rasti tai, kas Jums rūpi, ką turite žinoti, kad galėtumėte apginti savo teises? O „Bičiulystė“ gali būti visada po ranka.

„Bičiulystė“ – Jūsų laikraštis. Rašykite, skambinkite, pasakokite, kuo gyvenate, dėl ko nerimaujate ir kuo džiaugiatės – dalinkimės viskuo, kurkime „Bičiulystę“ kartu.

Aldona MILIEŠKIENĖ
„Bičiulystės“ redaktorė

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje