Galime padėti slaugomiems ligoniams sveikti oriai

Greičiausias problemos sprendimas – slaugos lovos nuoma.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Ką daryti, jei artimąjį tenka slaugyti, tačiau gulint įprastoje lovoje tai neįmanoma? Greičiausias problemos sprendimas – slaugos lovos nuoma. 

Pagalbos reikiailgai laukti

Panevėžio rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Aurelija Petronienė susirūpinusi – per karantiną daugybė negalią turinčių žmonių yra sutrikę, nes laiku nesulaukia pagalbos, o svarbiausia – net nežino, kur jos ieškoti. „Į mane kreipėsi ilgametė draugijos narė. Susirgo jos vyras. Buvo darbingas, energingas. Staiga nustatė onkologinę ligą. Vėlyvą stadiją. Ką tik sveikas buvęs vyras labai greitai pradėjo silpti, kentė didžiulius skausmus, atsigulė į lovą. Artimiesiems – šimtas klausimų, kaip jam padėti“, – pasakoja A. Petronienė.

Jos teigimu, kai artimasis nebesikelia, pradedama ieškoti specialios reguliuojamos lovos. Deja, ją ne taip paprasta gauti. Pirmiausia labai ilgai užtrunka, kol nustatoma diagnozė. Nors onkologinė liga diagnozuota, ją dar turi patvirtinti gydytojas onkologas. Prieš tai dar kartą atliekami tyrimai. Procedūra gali užtrukti mėnesį ir ilgiau. Tačiau to neužtenka – kad būtų skirta reguliuojama lova, dar turi būti nustatytas slaugos ar paliatyviosios pagalbos poreikis. O tai taip pat ilgai trunkančios procedūros. „Per karantiną viskas pasidaro dar sudėtingiau – sunku užsiregistruoti pas gydytoją. Sulaukus dokumentų reikia laukti eilėje – lovų trūksta. O juk pagalbos reikia čia ir dabar. Visi norime, kad ligonis kuo mažiau kentėtų, kad jo slaugymas būtų kuo patogesnis“, – sako A. Petronienė.


Lovą galima išsinuomoti

„Norime paneigti mitą, kad slaugos lovos nuoma yra sunkiai prieinama“, – sako neįgaliųjų technikos remontu užsiimančios įmonės UAB Kasko Group/Kid-Man™ importo-eksporto vadovas Ramūnas Sabaliauskas. Jo teigimu, šiais laikais tai nėra nei sudėtinga, nei ypatingai brangu. Lovos nuoma kainuoja 55 eurus per mėnesį, o jei nuomojamasi 2 ar daugiau mėnesių, kaina mažėja. „Atkreipsiu dėmesį, kad nereikia jokio papildomo užstato, į šią kainą įeina ir lovos atvežimas bei surinkimas. Nesvarbu, kur gyventumėte – lovos pristatomos ir į tolimiausius kaimus“, – sako R. Sabaliauskas. Patogu tai, kad žmogui nereikia rūpinti jokiais dokumentais, užtenka pasirašyti sutartį. Tai galima padaryti ir nuotoliniu būdu. Lovos pristatomos per 2-3 darbo dienas (retais atvejais gali užtrukti iki savaitės).

Kartu su lova gali būti nuomojamas ir nuo pragulų apsaugantis, skysčiui nepralaidus čiužinys. Tuomet prie nuomos prisidės dar 10 eurų per mėnesį. „Tiesa, nemažai žmonių nori čiužinį įsigyti. Mūsų įmonė pati gamina čiužinius, dėl to galime pasiūlyti juos su 25 proc. nuolaida. Naujas čiužinys nuomojantis lovą gali kainuoti apie 70–80 eurų“, – informuoja R. Sabaliauskas.


Yra išeitis ir sunkiam asmeniui

Kai Marijos (vardas pakeistas) sūnus iš ligoninės turėjo būti perkeltas į reabilitacijos įstaigą, paaiškėjo, kad ji negali priimti apie 200 kg sveriančio jaunuolio, nes neturi tinkamos lovos. „Atsidūriau sudėtingoje situacijoje – į namus sūnaus negaliu vežtis, o į reabilitacijos įstaigą nepriima dėl lovos. Skambinau į keletą lovas nuomojančių įmonių, nė viena neturėjo mano sūnui tinkamos. Negalėjau suprasti – negi tikrai neįmanoma rasti lovos. Juk Lietuvoje yra ir daugiau sveriančių žmonių“, – stebisi moteris. Ji sako pagalbos sulaukusi tik paskambinusi į Kid-Man™. „Lova buvo pristatyta ir surinkta tuo metu, kai reikėjo, – pasakoja moteris. – Sūnus taip pat patenkintas, gali pats valdyti lovą – ir pasikelti, ir nuleisti.“ Marija džiaugiasi, kad sūnus jau grįžta į gyvenimą ir netrukus lovos jam nebereikės.

„Dauguma standartinių lovų yra skirtos iki 180 kg sveriantiems žmonėms, tačiau pamatėme, kad sunkesni žmonės neturi galimybės išsinuomoti lovos, tad nusprendėme įtraukti į sąrašą tinkančias žmonėms iki 250 kg. Ir jau turime pageidaujančių jas išsinuomoti“, – sako R. Sabaliauskas.


Suteikia savarankiškumo

Kid-Man™ atstovas sako pastebintis, kad lietuviai dar neskuba nuomotis: „Pas mus išduotos 30-35, Estijoje – apie 1400 lovų. Žmonės greičiausiai nežino apie tokią galimybę arba turi daug mitų, tada renkasi gulėti nepatogioje lovoje, kol gaus iš valstybės, už kurią, beje, taip pat reikia sumokėti užstatą“, – svarsto R. Sabaliauskas. O juk gulint specialioje slaugai skirtoje lovoje žmogus gali būti kur kas labiau nepriklausomas – vienu mygtuko paspaudimu galima atsisėsti, pasiversti. Sėdint daug patogiau valgyti, žiūrėti televizorių, bendrauti. Lovą galima pakelti ar nuleisti į norimą aukštį, yra šoniniai borteliai, jei slaugomas žmogus būtų linkęs iškristi.

Šiuolaikiška slaugos lova labai palengvina slaugymo kokybę ir artimiesiems. Apversti ligonį ar pasodinti į reikiamą padėtį gali būti labai sunku, tam reikia fizinės jėgos ir įgūdžių, yra rizika susižaloti ar sužaloti slaugomą asmenį. „Mes, lietuviai, dar esame linkę kentėti, tačiau to daryti neverta – tikrai įmanoma dabar slaugyti artimąjį kur kas patogiau“, – svarsto Kid-Man™ atstovas.

R. Sabaliauskas sako susiduriantis ir su dar viena problema – gavus lovą iš Techninės pagalbos neįgaliesiems centro užtrunka jos pristatymas ir surinkimas. „Tai galime padaryti mes. Nuvažiuosime, paimsime, surinksime. Žinoma, ši paslauga mokama, bet matome, kad kartais daug svarbiau greičiau gauti lovą ir būti kuo savarankiškesniam“, – patirtimi dalijasi R. Sabaliauskas.

Emilija STONKUTĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje