Virtuali fotoparoda – galimybė į savo kūrybą pažvelgti iš šalies

Fotografijų parodos „Akimirkos“ pristatyme – jos autoriai.

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Karantinas mus išmokė daug naujo. Į virtualią erdvę persikėlė įvairūs mokymai, diskusijos, renginiai. Fotomeno mėgėjams Panevėžio bendruomenių rūmai atvėrė virtualią Panevėžio miesto neįgaliųjų draugijos fotografų nuotraukų parodą „Akimirkos“. 

Išsiplėtė parodos lankytojų ratas

Fotografijų paroda „Akimirkos“ Panevėžio bendruomenių rūmuose pristatyta pernai rugsėjį. „Nesitikėjome, kad jos eksponavimas taip užsitęs. Viską pakoregavo karantinas, – sako būrelio vadovas Alvidas Bajorūnas. – Kadangi keletą mėnesių didžiosios salės fojė esančiomis nuotraukomis lankytojai negalėjo pasigrožėti, Bendruomenių rūmų darbuotojai rado išeitį – sugalvojo šią parodą paversti virtualia. Jie nufilmavo mūsų ekspoziciją, pritaikė muziką, įkėlė į internetą. Dabar ir patys nuotraukų autoriai tarsi iš šalies gali pažvelgti į savo kūrybą, į virtualią parodą pakviesti savo draugus, gimines, kurie kažin ar būtų į Panevėžį atvažiavę.“

Nuo pat fotografų būrelio susikūrimo jo veikloje dalyvaujanti Stanislava Juozapaitytė neslepia – ši virtuali paroda jai buvo maloni staigmena. Iš A. Bajorūno buvo girdėjusi, kad tokia ruošiama, bet kaip viskas atrodys, tikrai neįsivaizdavo. „Fotografijų parodoje yra ir keturios mano nuotraukos. Pačios fotografuotos, atrinktos, tvarkytos, bet virtualioje erdvėje jos atrodo kažkaip kitaip, netikėtai, įdomiai. Ir dar ta muzika – tikrai aukštesnio lygio parodos pristatymas“, – džiaugiasi nuo mokyk­los su fotografija nesiskirianti ne vienos fotoparodos bendrautore tapusi Stanislava.


Į kelionę palydėti ir „Mūsų augintiniai“

Pandemijos sukaustyta metų pradžia panevėžiečių fotografų nei karantinu, nei stingdančiais žiemos šalčiais neįbaugino. S. Juozapaitytė pasakojo ką tik grįžusi iš slidžių žygio. „Tokia graži diena šiandien, – šypsosi moteris. – Reikia ir grynu oru pakvėpuoti, vitamino D atsargų prisikaupti. Ir vieną kitą nuotrauką padaryti – tokios žiemos kaip šiemetinė – jau retenybė. Labai gražiai antys Nevėžyje plaukioja, ir prie užtvankos taip nuostabu.“

Naujausios S. Juozapaitytės, kitų būrelio narių nuotraukos netrukus atsiras internete, feisbuke sukurtoje negalią turinčių fotografų paskyroje „Mes esame“. „Dabar bendraujame, savo nuotraukomis dalijamės interneto svetainėse, – sako A. Bajorūnas. – Už pastabumą, originalų kadrą, puikią kompoziciją vieni kitus pagiriame, kartu pasidžiaugiame ir pastabą ar patarimą parašome. Kol negalime susitikti gyvai, išnaudojame ir tokias galimybes.“

Ir tai dar ne viskas. A. Bajorūnas džiaugiasi, kad šiomis dienomis jau išlydėjo pirmąją šių metų parodą. Šv. Juozapo globos namų gyventojų nuotaiką kurį laiką skaidrins „Mūsų augintinių“ – kačiukų ir šuniukų portretai. Pasak būrelio vadovo, jų fotosesijoms karantinas taip pat nesutrukdė.


Laukia kelionė po Lietuvą

Panevėžio miesto neįgaliųjų draugijos suburtas fotografijos būrelis gyvuoja jau 8-erius metus. Per šį laiką keitėsi ir jo nariai, ir vadovai – nuo su fotografijos pradžiamoksliu supažindinusio Algio Gibos, vėliau jo pa­reigas perėmusio tautodailininko Liongino Skrebės iki nuo praėjusių metų būreliui vadovauti ėmusio A. Bajorūno. Pasak draugijos pirmininkės Stanislavos Arbutavičienės, kiekvienas vadovas turi savitą žvilgsnį į fotografiją, todėl gali pasidalyti savo unikalia patirtimi.

A. Bajorūnas fotografuoja nuo aštuntos klasės. Tiesa, nuolatiniu pomėgiu fotografija tapo tik prieš 10–15 metų, anksčiau šis hobis reiškėsi bangomis – tai be fotoaparato iš namų neišeina, tai fotografiją tarsi visai pamiršta. Ir fotografavo ne su vienu apa­ratu – nuo paprasto juostinio iki skaitmeninio veidrodinio, todėl gerai išmano nuotraukų „gimimą“. „Dabar daug kas fotografuoja telefonais ir neretai padaro visai gerų nuotraukų, kuriomis galima dalytis virtualioje erdvėje. Vis dėlto jeigu tokią nuotrauką reikia atspausdinti ant didesnio formato (pvz., A3), kad būtų galima eksponuoti paro­doje, sunku išgauti gerą kokybę“, – samprotauja A. Bajorūnas.

Pasak būrelio vadovo, šiais metais fotografai nusimatė nemažai veiklos: Pasvalyje, Biržuose, Kėdainiuose ir Kupiškyje pristatyti „Akimirkų“ parodą, iš naujausių nuotraukų paruošti kelias vietines ekspozicijas, rudenį turėtų startuoti pa­roda „Pagauk akimirką“.

A. Bajorūnas neslepia – negalią turintys žmonės nėra tokie žymūs fotomenininkai, kad jiems atsivertų prestižinės erd­vės, bet kiekviena surengta pa­roda kelia būrelio narių savivertę, skatina dar daugiau ieškoti, eksperimentuoti, tobulėti. Prie to neabejotinai prisidės ir fotografijų parodos „Akimirkos“ kelionė po Lietuvą.

Aldona DELTUVAITĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje