Asmeninis asistentas: svarbiausi dalykai, kuriuos reikia žinoti apie šią pagalbą

Įtrauktis ir įvairovė
Nustatymai

Nuo liepos 1-osios įsigalios Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo pataisos, įteisinančios asmeninio asistento pagalbą. Tai bus viena iš specialiųjų poreikių rūšių. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Tikslinės pagalbos skyriaus vyresnioji patarėja Jurgita Čiuladaitė-Pritulskienė paaiškino, kaip bus teikiama ši pagalba.

Kas yra asmeninio asistento pagalba?

Asmeninis asistentas gali suteikti pagalbą namuose ar viešojoje erdvėje. Pavyzdžiui, jis gali padėti pasirūpinti asmens higiena, maistu, padėti nuvykti į reikiamą vietą, pagelbėti bendrauti, tvarkyti finansinius išteklius, orientuotis aplinkoje, organizuoti laisvalaikį ir poilsį, palydėti ir padėti nuvykti į darbo pokalbį, surasti tinkamą transporto priemonę, padėti judėti ten, kur nėra pritaikyta aplinka. Svarbiausias asmeninio asistento uždavinys – ne atlikti veiksmus už neįgalųjį, o atlikti kartu su juo.

Kas galės pasinaudoti asmeninio asistento pagalba?

Asmeninę pagalbą galės gauti visi neįgalieji, kuriems šis poreikis bus nustatytas, neatsižvelgiant į amžių, negalios sunkumą ar pobūdį. Tokios pagalbos poreikį 1 metams nustatys socialiniai darbuotojai pagal socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatytą tvarką.

Kas galės teikti asmeninio asistento paslaugą?

Asmeninio asistento paslaugą galės teikti fizinis asmuo, kuris su neįgaliuoju nėra susijęs artimais giminystės ryšiais. Asmeninis asistentas, prieš pradėdamas teikti pagalbą, turės išklausyti įžanginius individualaus priežiūros personalo mokymus.

Ar tai bus mokama paslauga?

Jeigu neįgaliojo, kuriam reikalinga asmeninė pagalba, pajamos yra mažesnės už 256 eurų, už asmeninę pagalbą jam nereikėtų mokėti. Jeigu pajamos didesnės, neįgalusis turėtų apmokėti ne daugiau kaip 20 proc. pagalbos teikimo kaštų, o asmens įmoka neturėtų viršyti 20 proc. jo pajamų.

Jei asmuo gauna keletą paslaugų, ar už kiekvieną pas­laugą mokestis bus skaičiuojamas atskirai, ar skaičiuojant pajamas bus įvertinta, kad jis jau moka už kitą paslaugą (t.y. tuomet bendra mokėjimo už paslaugas suma neviršytų 20 proc. asmens pajamų)?

Jeigu asmuo jau gauna socialines paslaugas, už kurias reikia mokėti, bus tikrai atsižvelgta, o apmokėjimo galimybės už asmeninę pagalbą bus skaičiuojamos jau atėmus tas išlaidas, kurias asmuo turi sumokėti už kitas paslaugas. Asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis priklausys nuo gaunamų asmeninės pagalbos valandų skaičiaus ir nuo asmens gaunamų pajamų, tačiau mokėtina suma neturi viršyti 20 proc. paslaugos teikimo kainos.

Ar asmeninis asistentas padės ir savaitgaliais, vakarais?

Nustačius asmeninės pagalbos poreikį, asmuo ir asmeninis asistentas sudarys pagalbos teikimo sutartį, kurioje numatys visas sąlygas, kada ir kokios pagalbos asmeniui reikia. Jei asmeniui reikės pagalbos vakarais ar savaitgaliais, ji taip pat turės būti teikiama.

Ar bus ribojama asmeninio asistento pagalbos trukmė? Jei, tarkim, asmuo norės su asmeniniu asistentu išvažiuoti keletui dienų į kelionę, ar bus galima gauti šią pagalbą nepertraukiamai?

Asmeninė pagalba bus teikiama kiekvienam negalią turinčiam asmeniui pagal jo individualius poreikius.

Jei asmeniui teikiama dienos socialinės globos ar analogiška paslauga, ar jis galės naudotis asmeninio asistento pagalba (namuose, leidžiant laisvalaikį, lankantis gydymo įstaigose ir pan.)? Ar ši pagalba bus teikiama darbo vietoje/mokykloje/dienos centre?

Asmeniui, gaunančiam asmeninę pagalbą, kitų paslaugų teikimas nebus ribojamas. Tačiau tokiose įstaigose, kaip mokykla, dienos centras ar darbo vieta, pagalbą turėtų užtikrinti ta įstaiga, kurioje asmuo būna. Pvz., jei asmeniui reikia pagalbos mokykloje, tokią pagalbą asmeniui turėtų suteikti mokinio padėjėjas, jei dienos cent­re – dienos centro darbuotojai, darbo vietoje – darbo asistentas.

Kokiam skaičiui asmenų bus teikiama ši pagalba?

Planuojama, kad šiemet asmeninę pagalbą galėtų gauti per 600 asmenų, o kitais metais per 1500 asmenų. Šiemet iš valstybės biudžeto prireiks 2 mln. eurų, o nuo 2022 metų kasmet – po 10 mln. eurų.

Kalbėjosi Emilija STONKUTĖ

 

Rėmėjai

dnt_puslapyje_pirmas
SRTRF puslapyje